Oświadczenie CIRCOM Regional
14.01.2016
13 stycznia 2016 r. do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło Oświadczenie CIRCOM Regional na temat obecnej sytuacji TVP w Polsce.
CIRCOM Regional – Europejskie Stowarzyszenie Telewizji Regionalnych – z rosnącym niepokojem śledzi najnowsze wydarzenia dotyczące mediów publicznych w Polsce oraz zainicjowanych przez rząd zmian w ustawie medialnej. Wydarzenia minionego tygodnia i podpisanie ustawy, która zasadniczo zmienia warunki funkcjonowania środków masowego przekazu w Polsce, obligują do zdecydowanego protestu ze strony środowiska nadawców publicznych w Europie. Informacje, które do nas dotarły, oraz szybkość przeprowadzonych reform wzbudzają niepokój, że wolność słowa, niezależność dziennikarska oraz tradycje mediów publicznych w Europie zostały zagrożone.
CIRCOM Regional, znany z pracy na rzecz promowania rozwoju telewizji regionalnych, życia kulturalnego oraz wspierania współpracy pomiędzy ośrodkami lokalnymi, uważa wyżej wymienione za nadrzędne cele, wspólne dla wszystkich publicznych dostawców audiowizualnych usług medialnych na terenie Europy.
CIRCOM Regional przedstawia swoje stanowisko w imieniu wszystkich niezależnych organizacji mediów publicznych. Jako że Telewizja Polska SA (TVP) jest członkiem organizacji
CIRCOM Regional, czujemy się zobowiązani do reakcji oraz podjęcia stosownych działań w odpowiedzi na toczące się w Polsce wydarzenia.
Media lokalne mają kluczowe znaczenie dla tworzących wspólnotę europejską społeczności regionalnych – posiadają szereg istotnych zabezpieczeń pozwalających na ich prawidłowe funkcjonowanie. Jest to część systemu demokratycznego, który współtworzą. Niezależność dziennikarska oraz wolność od wpływów politycznych są warunkami umożliwiającymi mediom wypełnianie swojej misji w demokratycznym społeczeństwie. Właśnie takie warunki są gwarantem odpowiedniej bezstronności i dziennikarstwa na wysokim poziomie.
CIRCOM Regional stwierdza, iż dla ochrony procesu demokratycznego w krajach europejskich media publiczne muszą pozostać niezależne. Dlatego apelujemy do polskiego rządu o ponowne rozważenie podjętych decyzji. Zgadzamy się, że utrzymanie pozycji mediów publicznych niesie ze sobą potrzebę rozwoju, zmian i adaptacji do panujących warunków. Jednocześnie podkreślamy, że zmiany w systemie radiofonii i telewizji powinny być omawiane w sposób jawny. Dyskusja powinna obejmować wszystkie zainteresowane strony, przede wszystkim odbiorców mediów. Upolitycznienie mediów uniemożliwia dialog i, według wszelkich standardów, stanowi krok wstecz. Mamy nadzieję, że Telewizja Polska nie zostanie zmuszona do wykonania tego kroku, a jej oddziały regionalne zachowają możliwości rozwoju i pozostaną medium bliskim widzom i obywatelom. Na koniec pragniemy podkreślić, iż TVP Regionalna wyróżnia się jakością swoich programów i posiada międzynarodową reputację w zakresie innowacyjności i doskonałości, czego dowodem są nagrody
PRiX CIRCOM przyznawane jej przez europejskie media publiczne od wielu lat. W obecnej sytuacji istnieje ryzyko obniżenia tego poziomu, na czym stracą przede wszystkim polscy widzowie.
CIRCOM Regional zamierza na bieżąco śledzić rozwój wydarzeń dotyczących TVP, jednocześnie licząc, że otwartość i niezależność zwyciężą w mediach publicznych w Polsce. Jeżeli będzie ku temu stosowna okazja,
CIRCOM Regional z przyjemnością podejmie dalszą rozmowę i będzie służyć radą w zakresie rozwoju oraz potrzeb sektora mediów publicznych.
Z poważaniem
Jean-Marc Dubois
Prezydent
|
Dr. Johan Linden
Sekretarz generalny
|
Fernnando R. Ojea
Kandydat na sekretarza generalnego
|
Oświadczenie CIRCOM Regional na temat obecnej sytuacji TVP w Polsce