Adres Biura
Siedziba i Biuro KRRiT | Wydział Abonamentu RTV |
---|---|
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9 01-015 Warszawa NIP: 521 27 99 708
REGON: 010182401 |
ul. Sobieskiego 101 Numer infolinii: 22 597 31 01 |
Skargę na audycję „Poranny WF”, wyemitowaną 25 maja 2011 roku, o godzinie 08:00, prowadzoną przez Michała Figurskiego i Jakuba Wojewódzkiego złożył Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Inspekcji Transportu Drogowego. Zarzucił on prowadzącym audycję, naruszenie jego dóbr osobistych i rozpowszechnienie treści o charakterze rasistowskim.
Do wiadomości KRRiT wpłynął także krytyczny Apel Zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, skierowany w tej sprawie do Radia Eska Rock.
Dyskryminacja ze względu na rasę
Przeprowadzona przez KRRiT analiza audycji wykazała, że zapowiadana na antenie przez Jakuba Wojewódzkiego oraz Michała Figurskiego próba nawiązania rozmowy telefonicznej z A. Gajadhurem, służyła skonfrontowaniu nieuprzedzonego słuchacza z funkcjonującym powszechnie stereotypem, któremu odpowiadał konkretny rozmówca.
Czarny kolor skóry stanowił jedyne kryterium, które prowadzący wzięli pod uwagę dokonując wyboru rozmówców. Należy podkreślić, że wskazując konkretną osobę o ciemnym kolorze skóry, która dodatkowo pełni funkcję publiczną i opowiadając o niej żarty związane z kolorem skóry prowadzący dopuścili się dyskryminacji ze względu na rasę.
Stanowi to naruszenie art. 18 ust. 1 ustawy z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji. Artykuł ten zakazuje propagowania działań sprzecznych z prawem(…) poglądów sprzecznych z dobrem społecznym, zaś audycje zgodnie z przywołanym przepisem nie mogą zawierać treści dyskryminujących ze względu na rasę, płeć lub narodowość (cały tekst ustawy).
Oceniając audycję „Poranny WF”, KRRiT stwierdziła, że wypowiedzi prowadzących mogły utrwalać wśród odbiorców stereotyp, ograniczający ocenę ludzi wyłącznie do cech fizycznych. Tego typu treści zamieszczone w porannej audycji mogły utwierdzić słuchaczy w przekonaniu, że można szydzić z innych osób wyłącznie z powodu koloru skóry.
W związku z powyższym, na spółkę Eska Rock została nałożona kara w wysokości 50 000 zł.