Niewystarczający udział audycji europejskich
30.03.2015
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 23 marca 2015 r. nałożył na spółkę Mediasat, nadawcę programu Tele5, karę w wysokości 15 000 zł. Nadawca nie zapewnił określonego w ustawie o rtv udziału audycji europejskich w kwartalnym czasie nadawania.
Nadawca naruszył art. 15 ust. 3 i 15a ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez niezapewnienie, przewidzianego w ustawie udziału w kwartalnym czasie nadawania audycji europejskich oraz audycji europejskich producentów niezależnych wytworzonych w okresie 5 lat przed rozpowszechnieniem w programie.
Zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o rtv, nadawcy programów telewizyjnych są zobowiązani do przeznaczenia ponad 50 proc. kwartalnego czasu nadawania programu na audycje europejskie, z wyłączeniem serwisów informacyjnych, reklam, telesprzedaży, transmisji sportowych, przekazów tekstowych i teleturniejów. Nadawca w III kwartale 2014 roku przeznaczył jedynie 37,88 proc. czasu nadawania programu na audycje europejskie.
Ustawa o rtv określa również udział w kwartalnym czasie nadawania audycji europejskich wytworzonych przez producentów niezależnych. Na podstawie art. 15a ust. 1 nadawcy są zobowiązani do przeznaczenia na powyższe audycje co najmniej 10 proc. kwartalnego czasu nadawania, z czego audycje wytworzone w okresie 5 lat przed rozpowszechnieniem w programie powinny stanowić co najmniej 50 proc. Powyższe audycje w programie Tele 5 w I kwartale 2014 roku zajęły tylko 37,31 proc., w II – 36,28 proc., a w III – 21,93 proc. czasu przeznaczonego na audycje europejskie wytworzone przez producentów niezależnych.
Wymierzając karę, KRRiT uwzględniła przesłanki ustawowe, określone w art. 53 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, tj. zakres i stopień szkodliwości naruszenia, dotychczasową działalność oraz możliwości finansowe nadawcy. Przy ocenie zakresu i stopnia szkodliwości naruszenia uwzględniono fakt, że dotyczyło ono nie tylko jednego, ale trzech następujących po sobie kwartałów. Naruszenie miało zatem charakter ciągły, a nie jednostkowy.
Decyzja nr 6/2015