Stanowisko KRRiT wobec spadku pozycji Polski w rankingach Reporterów bez Granic i Freedom House
02.07.2020
Zdaniem KRRiT niska ocena wolności mediów w raporcie Freedom House - "Freedom and the Media 2019” oraz znaczny spadek pozycji Polski w opracowanym przez Reporterów bez Granic (Reporters sans Frontières) światowym rankingu wolności słowa są nieuzasadnione.
Na obszarze Polski widzowie mają do wyboru łącznie 617 stacji telewizyjnych. Abonenci płatnej telewizji mogą korzystać z szerokiej oferty programowej. Lista polskich i zagranicznych programów nadawanych w języku polskim obejmuje 410 pozycji. Nadawca publiczny posiada 28 programów ogólnopolskich i regionalnych rozpowszechnianych w Polsce przez TVP S.A.
Stosunek programów publicznych do programów komercyjnych w Polsce wynosi niecałe 6% i nie odbiega od średniej europejskiej.
Oglądalność programów telewizji publicznej w Polsce w 2019 roku wynosiła 28,0% obiorców (TVN Discovery 24,4%, Polsat 23,9%, TV Puls 4,8%, pozostali nadawcy 19,0%). Udział ten kształtuje się nieco poniżej średniej w krajach europejskich (ok. 30%). Jest to jednak zdecydowanie mniej niż na przykład w takich krajach jak: Dania 76%, Niemcy 47,8%, Finlandia 43,7%, Wielka Brytania 36%, i porównywalnie z wynikami osiąganymi w takich krajach jak: Chorwacja 38,1%, Czechy, 30,2%, Irlandia 27,9% czy Hiszpania 23,7%.
Oferta programów w naziemnej telewizji w Polsce, na tle europejskim, jest jedną z najbogatszych. Z multipleksów naziemnych zapewniony jest, na obszarze całego kraju, bezpłatny dostęp do 34 programów o różnorodnej tematyce. Źródłem odbioru programów telewizyjnych, oprócz telewizji naziemnej (35,2 %), są także platformy satelitarne (36,4%) i sieci kablowe (28,4%).
Abonenci telewizji w Polsce, mają więc do dyspozycji szeroką i pluralistyczną ofertę programową, z której mogą korzystać bez ograniczeń.