Media religijne i wyznaniowe w Polsce
14.05.2014
9 maja 2014 r. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się ogólnopolska konferencja „Media religijne i wyznaniowe w Polsce”.
Program konferencji składał się z dwóch sesji o eksperckim charakterze: „Media a religia”, której moderatorem był prof. zw. dr hab. Jacek Sobczak oraz „Media religijne a wyznaniowe” poprowadzone przez prof. UAM dr hab. Jędrzeja Skrzypczaka.
Podczas konferencji oprócz mediów katolickich rozmawiano również o mediach związanych z innymi wyznaniami. Były to m.in żydowskie media wyznaniowe w Polsce i Izraelu, media Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, tatarskie media wyznaniowe w Polsce oraz media islamskie w Kazachstanie.
Wśród omawianych tematów pojawił się także fenomen „TV Trwam” i „Radia Maryja”. O powstaniu i działalności powyższych stacji, misji mediów religijnych i wyznaniowych, warsztacie dziennikarza w redakcjach odwołujących się do wartości chrześcijańskich oraz zasadzie krytycznej wierności mówili o. Dariusz Drążek z TV Trwam oraz redaktorzy Wojciech Reszczyński, Michał Karnowski i Błażej Strzelczyk.
Podczas dyskusji Przewodniczący KRRiT, Jan Dworak podkreślił, że wśród mediów religijnych powstałych po 1989 r. należy również uwzględniać redakcje katolickie w TVP i Polskim Radiu cieszące się znacznym zakresem autonomii personalnej oraz programy nadawców publicznych na tematy religijne, uwzględniające inne kościoły chrześcijańskie i wyznania. Ekspert KRRiT ds. wolności słowa, Andrzej Krajewski, przedstawił pozycję audiowizualnych mediów religijnych i wyznaniowych w świetle Informacji KRRiT za rok 2013 oraz Strategii Regulacyjnej KRRiT na lata 2014-2016.
„Media religijne i wyznaniowe w Polsce” to konferencja organizowana w ramach „Poznańskich seminariów teorii i praktyki mediów” przez Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Polskie Towarzystwo Naukowe Prawa Prasowego oraz Zakład Systemów Prasowych i Prawa Prasowego WNPiD UAM.