Adres Biura
Siedziba i Biuro KRRiT | Wydział Abonamentu RTV |
---|---|
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9 01-015 Warszawa NIP: 521 27 99 708
REGON: 010182401 |
ul. Sobieskiego 101 Numer infolinii: 22 597 31 01 |
Przejście z techniki analogowej do techniki cyfrowej stanowi niewątpliwie największą, rewolucyjną zmianę w dziedzinie mediów elektronicznych od czasu przejścia z telewizji czarno-białej do telewizji w kolorze, czy wprowadzenia stereofonicznej emisji radiowej w paśmie UKF FM.
Wprowadzenie technologii cyfrowej w radiu i telewizji jest istotnym krokiem w kierunku społeczeństwa informacyjnego, sprawi ono, że domowy odbiornik radiowo-telewizyjny stanie się bramą do przestrzeni cyfrowej dostępnej dla wszystkich.
W wielu krajach trwa proces przechodzenia na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. W Polsce, większość programów radiowych i telewizyjnych produkowana jest już w technice cyfrowej. W sferze emisji mamy do czynienia z cyfrową radiofonią i telewizją naziemną, satelitarną oraz kablową (programy emitowane z satelity w technice cyfrowej docierają do widza i słuchacza za pośrednictwem indywidualnych dekoderów satelitarnych lub sieci kablowych).
Radiofonia i telewizja cyfrowa to technika produkcji, rejestracji, przesyłania i emisji dźwięku i obrazu w postaci cyfrowej, tj. w postaci ciągu cyfr binarnych – zer i jedynek (bitów).
W praktyce oznacza to, że dźwięk i obraz są poddawane obróbce elektronicznej. Sygnał cyfrowy może być poddany kompresji,czyli zmniejszeniu nadmiernej ilości danych, bez zauważalnego przez odbiorcę pogorszenia jakości.
W zależności od wybranej drogi rozpowszechniania, mamy do czynienia z:
Wyżej wymienione cyfrowe systemy transmisyjne różnią się szerokością pasma.
Zespolony strumień danych cyfrowych składających się z dwóch lub więcej strumieni zawierających dane o programach radiowych, telewizyjnych, dostępu warunkowego i usługach dodatkowych, mieszczących się w określonym kanale telewizyjnym nazywany jest multipleksem.
W systemach telewizji cyfrowej stosuje się EPG (Electronic Programme Guide), czyli elektroniczny przewodnik po programach. EPG jest blokiem dodatkowych danych opisujących programy występujące w strumieniu cyfrowym teletekstu, DVB (telewizja cyfrowa w standardzie DVB) lub DAB (system cyfrowej radiofonii naziemnej). EPG dostarcza nazwy programów wraz z danymi o dacie i godzinie emisji, pozwala m.in. na sporządzanie własnego zestawu oglądanych programów i sprawowanie tzw. kontroli rodzicielskiej.
Telewizja hybrydowa, inaczej nazywana Smart TV lub Connected TV, łączy w nowych odbiornikach telewizyjnych tradycyjne usługi linearne, czyli programy telewizyjne dostępne drogą naziemną, satelitarną lub kablową, z usługami nielinearnymi dostępnymi przy użyciu Internetu takimi jak VOD - usługi na żądania, catchup TV – dostęp do powtórek czy możliwość korzystania z portali społecznościowych, serwisów wideo, itp.
Informacje o telewizji hybrydowej: kliknij