Adres Biura
Siedziba i Biuro KRRiT | Wydział Abonamentu RTV |
---|---|
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9 01-015 Warszawa NIP: 521 27 99 708
REGON: 010182401 |
ul. Sobieskiego 101 Numer infolinii: 22 597 31 01 |
Zmianą technologii nadawania sygnału naziemnej telewizji nie muszą przejmować się osoby, które posiadają już odbiornik telewizyjny z dekoderem DVB-T typu MPEG-4.
To samo dotyczy abonentów płatnych platform satelitarnych (Cyfra+, Polsat Cyfrowy, Telewizja „n”, TP SA) i sieci kablowych, którzy już teraz odbierają cyfrowy sygnał.
UWAGA: Po rezygnacji z usługi u komercyjnych operatorów, zostajemy pozbawieni urządzenia dekodującego (jeśli zostało nam wypożyczone) i sygnału, stając się odbiorcami telewizji naziemnej.
Jeśli tak się stało i mamy problem z odbiorem (np. przez starszy typ odbiornika), musimy się specjalnie przygotować. Zapraszamy do przeczytania kolejnych punktów poradnika!
Pozostali abonenci do oglądania naziemnej telewizji cyfrowej muszą się przygotować.
Do jej odbioru niezbędny jest dekoder DVB-T MPEG-4 czyli zewnętrzna przystawka do telewizora (tzw. set-top-box) lub telewizor posiadający fabrycznie wbudowany dekoder DVB-T MPEG-4 (taki dekoder posiada większość nowych urządzeń).
Oznacza to, że aby móc odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej, nie musimy koniecznie kupować nowego telewizora. Ceny najtańszej przystawki (set-top-box) wachają się obecnie między 80 a 100 zł.
Jeśli posiadamy odbiornik starszego typu, pozbawiony wbudowanego dekodera DVB-T MPEG4 (patrz - instrukacja obsługi lub zapytaj się sprzedawcy) sprawdźmy dokładnie, jakie gniazda wejściowe posiada i poinformujmy o nich sprzedawcę przystawki. Jeśli nie wiemy, jakie nazwy mają złącza – narysujmy je sobie na kartce przed pójściem do sklepu.
Uwaga – do większości odbiorników analogowych MOŻNA PODŁĄCZYĆ ODPOWIEDNIĄ PRZYSTAWKĘ do odbioru telewizji cyfrowej.
Oto przykładowy zestaw wejść w telewizorze starszego (lewa strona) i nowego typu (prawa), w obu przypadkach możliwe jest podłączenie odpowiedniego urządzenia:
Planując zakup należy pamiętać o poniższych parametrach, które radzimy zanotować wybierając się do sklepu. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której sprzedawca zaproponuje nam „bardzo tani”, ale nie spełniający wymogów telewizor czy przystawkę.
Uwaga – zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (tekst ustawy) sprzedawca musi pisemnie powiadomić klienta, że kupowany przez niego odbiornik NIE DAJE mu możliwości odbioru cyfrowej telewizji zgodnie z polskimi przepisami. Pisemną zgodę na taki zakup będzie musiał podpisać klient. Rozwiązanie to ma chronić konsumentów przed nieświadomym kupowaniem urządzeń niespełniających wymagań technicznych odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.
Oto wymagane polskimi przepisami parametry urządzenia: |
---|
dla sygnału wizji obsługa formatu: SDTV i HDTV kodowanych w systemie MPEG-4 część 10 (dokładniej H.264/AVC); |
dla sygnału fonii obsługa formatów: od mono, poprzez stereo albo dwa oddzielne kanały mono, kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II, aż do dźwięku dookólnego 5.1. kodowanego w systemie AC-3 (Dolby Digital) oraz E-AC-3 (Dolby Digital Plus). |
Jeśli już posiadamy kupiony wcześniej telewizor bądź przystawkę, który obsługuje tylko starszy standard kompresji obrazu MPEG-2, możliwe jest dokupienie tzw. modułu CI, który służy do zamiany sygnału zakodowanego w standardzie MPEG-4 do MPEG-2 (koszt około 150-200zł). Posiadany sprzęt (telewizor lub przystawka) musi jednak być wyposażony w gniazdo CI.
Uwaga - nie wszystkie moduły CI współpracują ze wszystkimi rodzajami przystawek, dlatego przed zakupem należy się skonsultować ze sprzedawcą opisując szczegółowo posiadane już urządzenie. Żaden moduł nie obsługuje HDTV więc kupienie modułu nadal nie rozwiązuje problemu oglądania wszystkich programów (niektóre będą tylko w HD). Moduł nie pomoże też odebrać E-AC3 jeśli telewizor go nie obsługuje. Odbiornik z modułem nadal nie będzie zgodny z wymaganiami krajowymi.
Karta do komputera
Jeśli posiadamy komputer i chcemy na nim oglądać telewizję, mamy możliwość dokupienia modułu odbiornika telewizji cyfrowej podłączanego np. przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E (koszt około 80-150 zł).
Generalna zasada dotycząca anteny jest następująca: jeżeli obecna antena pozwala na dobry odbiór telewizji analogowej, powinna odbierać poprawnie także telewizję cyfrową. Sygnał cyfrowy jest bowiem najczęściej nadawany w tym samym paśmie co dotychczasowy analogowy.
Co więcej, jego specyfika pozwala na odbiór programów przy użyciu mniejszych i bardziej przenośnych anten. Dlatego odbiór w pobliżu stacji nadawczych (lista stacji nadawczych dostępna na stronie http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t) powinien być możliwy przy użyciu prostszych anten pokojowych (najlepiej aby była to antena panelowa, ew. teleskopowa - ale uwaga, nie zawsze taka antena poradzi sobie z odbiorem, a już na pewno nie zapewni go nam zwykły kawałek drutu).
Najlepsza będzie jednak zamontowana przez specjalistę antena zewnętrzna, wieloelementowa, bez wzmacniacza.
Problemy z odbiorem
Jeśli już teraz mamy problemy z odbiorem telewizji analogowej (widać tzw. śnieżenie, rozdzielanie się obrazu, problemy z fonią) - cyfrowa jej wersja też może nie działać bez zarzutu.
Przyczyny problemów z odbiorem mogą być różne. Posiadana antena pokojowa nie odbiera wystarczająco dobrze sygnału (wtedy warto rozważyć zakup i montaż anteny zewnętrznej), zewnętrzna antena jest uszkodzona lub źle ustawiona, nie działa zasilacz antenowy, złamał się kabel.
Jeżeli korzystamy ze zbiorowej anteny np. w bloku mieszkalnym, problemy z odbiorem należy zgłosić administratorowi lub zarządcy budynku.
Uwaga – montaż lub naprawę anteny powinniśmy zlecić specjaliście.
Gdy zdecydowaliśmy się na zakup nowego telewizora, sytuacja wygląda tak samo, jak w przypadku telewizji analogowej. Po prostu uruchamiamy wyszukiwanie programów i telewizor sam się nastroi znajdując programy naziemnej telewizji możliwe do odbioru w danym miejscu.
Jeśli kupiliśmy przystawkę, musimy ją – zgodnie z instrukcją obsługi – podłączyć do telewizora, a następnie uruchomić w jej menu wyszukiwanie programów (patrz instrukcja obsługi).
W obu przypadkach kluczowa jest nakierowanie naszej anteny na najbliższą stację nadawczą. Aby to uczynić uruchamiamy w urządzeniu opcję mierzenia siły sygnału anteny (patrz instrukcja obsługi) i skierowujemy antenę w stronę nadajnika (np. mieszkając w Warszawie, kierujemy antenę w stronę Pałacu Kultury lub Raszyna, itd.) Anteną manipulujemy, aż uzyskamy maksymalną jakość i moc odbioru.
Lista wszystkich naziemnych stacji nadawczych telewizji cyfrowej (DVB-T) w Polsce dostępna jest na stronie http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t.
Uwaga – w przypadku anteny zewnętrznej powinno się wezwać specjalistę!
Telewizja cyfrowa to nowoczesny sposób przekazywania obrazu i dźwięku.
Korzyści z przejścia na odbiór cyfrowy:
Już teraz:
W przyszłości:
Co już można obejrzeć?
Cyfrowa oferta już dziś jest bardzo duża i obejmuje programy: