Adres Biura
Siedziba i Biuro KRRiT | Wydział Abonamentu RTV |
---|---|
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9 01-015 Warszawa NIP: 521 27 99 708
REGON: 010182401 |
ul. Sobieskiego 101 Numer infolinii: 22 597 31 01 |
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zgodnie z właściwością, wszczął postępowanie wyjaśniające na podstawie skarg abonentów. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji popiera te działania uważając za konieczne pilne ustalenie czy zostały naruszone zbiorowe interesy konsumentów. Zdaniem KRRiT klienci platform satelitarnych powinni mieć prawną gwarancję obowiązywania kontraktu na stałych warunkach przez cały okres trwania umowy zaś osiąganie sukcesu gospodarczego nie może odbywać się kosztem odbiorców, ani wpływać ograniczająco na realizację ich społeczno-kulturowych potrzeb.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dostrzega potrzebę budowania konsumenckiego rynku płatnych usług dostępu do programów telewizyjnych, który oferowałby większe możliwości wyboru pakietów programowych, a także indywidualnego decydowania o kolejności odbieranych programów.
Przestrzeganie dobrych obyczajów w kontaktach z klientami jest przesłanką, do której odwołuje się orzecznictwo (m.in. wyrok z 6 listopada 1996 roku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, sygnatura I ACr 839/96). Brak szacunku dla odbiorców wyrażony jednostronnym narzuceniem woli przedsiębiorcy stał się przyczyną społecznego protestu. Abonenci na portalu społecznościowym Facebook utworzyli profil protestacyjny, który w krótkim czasie skupił ponad 65.000 użytkowników.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w celu usunięcia wcześniej powstałych wątpliwości dotyczących wykonywania obowiązku rozprowadzania programów ( art. 43 ust.1 urt) opublikowała 17 listopada 2011 roku stanowisko, w którym w szczególności podkreśliła, iż programy TVP1, TVP2, program regionalny TVP SA, Polsat, TVN, TV4 oraz TV PULS powinny być dostępne w każdym oferowanym pakiecie, zwłaszcza podstawowym
(najtańszym).
Przewodniczący KRRiT
Jan Dworak