Adres Biura
Siedziba i Biuro KRRiT | Wydział Abonamentu RTV |
---|---|
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9 01-015 Warszawa NIP: 521 27 99 708
REGON: 010182401 |
ul. Sobieskiego 101 Numer infolinii: 22 597 31 01 |
Głównym punktem obchodów była zorganizowana przez KRRiT konferencja pod hasłem „Media i demokracja - 20 lat ustawy o radiofonii i telewizji”, do udziału w której zaproszeni zostali m.in. politycy, twórcy prawa medialnego, eksperci oraz nadawcy.
Pierwsza część konferencji poświęcona była Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji – wnioskom z dwudziestoletnich doświadczeń dla ustrojowej roli regulatora w systemie politycznym, gospodarczym i kulturze. Referat wprowadzający wygłosił dr hab. Ryszard Chruściak. Moderatorem panelu był Jan Dworak, przewodniczący KRRiT.
Uczestnicy panelu: Iwona Śledzińśka-Katarasińska, Danuta Waniek, Juliusz Braun, Marek Jurek, Witold Kołodziejski, Ryszard Bender, Marek Markiewicz i Stanisław Piątek, wspominali klimat towarzyszący powstawaniu ustawy o radiofonii i telewizji. Dyskutowano o sukcesach i trudnościach w działaniu regulatora w minionych dwudziestu latach. Rozmówcy zgodnie przyznawali, że KRRiT stoi przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z dynamicznym rozwojem technologii i rynku mediów, zastanawiano się w tym kontekscie także nad koniecznymi zminami legislacyjnymi.
Temat drugiej części konferencji to „Kształtowanie się rynku mediów w okresie ostatniego dwudziestolecia”. Autorem referatu wprowadzającego był prof. Tadeusz Kowalski, a moderatorem dyskusji Witold Graboś, zastępca przewodniczącego KRRiT.
W panelu uczestniczyli przedstawiciele nadawców telewizyjnych: Dominik Lesage, Andrzej Muras, Andrzej Ostrowski, Zygmunt Solorz i Mariusz Walter oraz przedstawiciele nadawców radiowych: Alina Strześniewska, Kazimierz Gródek, Bartosz Hojka, Michał Konieczny, Leszek Kozioł i Andrzej Siezieniewski.
Dyskusja poświęcona była refleksjom nadawców radiowych i telewizyjnych wynikającym z dwudziestoletniego okresu prowadzenia działalności medialnej. Wspominano pierwszy proces przyznawania koncesji telewizyjnych w 1993 roku. Nadawcy zgodnie przyznawali, że okres budowy rynku medialnego był obarczony wieloma niewiadomymi i dużym ryzykiem. Dzielili sie także spostrzeżeniami dotyczacymi roli i dziłalności KRRiT w przeszłości i obecnie.
Jubileusz był także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i uhonorowania osób zasłużonych dla kształtowania rynku mediów w Polsce: twórców radiowych i telewizyjnych, nadawców, producentów oraz wieloletnich pracowników KRRiT.
Lista osób odznaczonych przez Prezydenta RP
Lista osób odznaczonych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Lista osób uhonorowanych Dyplomem Przewodniczącego KRRiT
List z gorącymi pozdrowieniami do uczestników konferencji skierował Aleksander Kwaśniewski, były Prezydent RP. Aleksander Kwaśniewski przekazał w liście gratulacje dla KRRiT i życzenia nieustawania w wysiłkach na rzecz budowania niezależności i jakości w mediach.(pobierz dokument)
Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z okazji 20-lecia działalności napłynęły również listy gratulacyjne przesłane przez RDC Polskie Radio, Radio Opole a także Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
***
Historia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji sięga 29 grudnia 1992 roku. Wówczas to Sejm uchwalił ustawę o radiofonii i telewizji, która weszła w życie 1 marca 1993 roku.
Ustawa powoływała do życia Krajowa Radę Radiofonii i Telewizji jako organ państwowy kompetentny w sprawach radiofonii i telewizji. Wcześniej przygotowano projekt zmiany przepisów konstytucyjnych, wpisujący KRRiT do ustawy zasadniczej.
KRRiT rozpoczęła działalność 28 kwietnia 1993 roku. Do grudnia 2005 roku składała się z dziewięciu członków, reprezentujących różne środowiska społeczne i polityczne. Czterech z nich powoływał Sejm, dwóch Senat, a trzech - Prezydent. Kadencja każdego z członków KRRiT trwała sześć lat. Co dwa lata odnawiany był składu KRRiT w 1/3.
Od 2005 r. KRRiT składa się z pięciu członków (dwóch wyznacza Prezydent RP, dwóch wybiera Sejm RP i jednego Senat RP) wybieranych na kadencję 6-letnią. Przewodniczącego wybiera ze swojego grona Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Szczegółowy program konferencji (pobierz plik)