Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2015”
30.06.2015
Maja Komorowska i Marian Opania zostali uhonorowani Wielkimi Nagrodami Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2015”. Słuchowisko pt. „Nalepa” Rozgłośni Polskiego Radia w Rzeszowie otrzymało Nagrodę im. Tadeusza i Ireny Byrskich. Nagrody ufundowane przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji zostały przyznane podczas tegorocznego XV Festiwalu.
Maja Komorowska i Marian Opania zostali wyróżnieni za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Nagrody aktorom, podczas uroczystej gali otwarcia, wręczył Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Maja Komorowska w swoim dorobku aktorskim ma dziesiątki pierwszo– i drugoplanowych ról w spektaklach Teatru Telewizji. Debiutowała w 1971 roku w spektaklu Krystyny Skuszanki „Orfeusz” wg sztuki Anny Świrszczyńskiej. Brała udział w inscenizacjach teatralnych ważnych dramatów polskich i obcych, współpracując przy tym z czołówką znanych i cenionych reżyserów teatralnych, m.in. z Janem Świderskim, Andrzejem Łapickim, Maciejem Wojtyszko, Maciejem Prusem, Zbigniewem Zapasiewiczem, Maciejem Englertem czy Krystianem Lupą. Wiele spośród tych inscenizacji zostało zaprezentowanych w Teatrze Telewizji Polskiej. Maja Komorowska przed mikrofonem debiutowała w drugiej połowie lat 60. Z jej talentu korzystali wybitni radiowi reżyserzy: Zbigniew Kopalko, Wojciech Maciejewski, Juliusz Owidzki, a przede wszystkim Helmut Kajzar i Henryk Rozen. Ostatnio współpracuje z reżyserką, autorką scenariuszy i adaptacji radiowych – Katarzyną Michałkiewicz. Słuchowiska oraz audycje literackie z udziałem aktorki były wielokrotnie prezentowane na antenach Polskiego Radia.
Marian Opania współpracę z Teatrem Telewizji Polskiej rozpoczął dokładnie 50 lat temu rolą Syna w sztuce Ernesta Brylla „Żołnierze” (reż. Kazimierz Kutz). Swoje największe kreacje na małym ekranie stworzył w latach 60. i 70. Współpracował z wieloma reżyserami teatralnymi i telewizyjnymi, m.in. z Zygmuntem Hübnerem, Ludwikiem René, Konstantynem Ciciszwilim, Stanisławem Jędryką, Tomaszem Zygadło, Barbarą Borys-Damięcką, Waldemarem Krzystkiem, Witoldem Adamkiem, Tomaszem Manem, Juliuszem Machulskim. Gra najczęściej charakterystyczne role drugoplanowe w repertuarze komediowym, ale nie tylko. Wielką i wyjątkową rolę stworzył w przedstawieniu telewizyjnym Tomasza Zygadły „Moskwa - Pietuszki” na podstawie prozy Wieniedikta Jerofiejewa. Marian Opania jest związany z radiową sceną Polskiego Radia od ponad pół wieku. Stworzył setki ról w słuchowiskach oryginalnych i adaptacjach radiowych (również dla teatru dziecięcego) oraz w audycjach rozrywkowych (m.in. „60 minut na godzinę”, „Ilustrowany magazyn autorów”, „ZSYP”). Od kilkunastu lat nieprzerwanie kreuje postać Ziutka w radiowym cyklu satyrycznym Marka Ławrynowicza o perypetiach mieszkańców podwarszawskiego Malinówka.
Wielka Nagroda Festiwalu „Dwa Teatry” przyznawana jest od 2006 roku. Wśród jej dotychczasowych laureatów znaleźli się Gustaw Holoubek, Danuta Szaflarska, Wiesław Michnikowski, Piotr Fronczewski, Janusz Gajos, Jerzy Trela, Anna Seniuk, Jerzy Stuhr, Anna Polony, Ignacy Gogolewski, Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Wojciech Pszoniak.
Po raz pierwszy w tym roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego. KRRiT uhonorowała słuchowisko „Nalepa” zrealizowane przez Rozgłośnię Polskiego Radia w Rzeszowie.
Życie i twórczość Tadeusza Nalepy stało się inspiracją do stworzenia unikatowego słuchowiska bluesowego. Konstrukcja utworu oparta jest na bluesowej frazie, a tekst został napisany pod muzykę jednego z najsłynniejszych utworów Nalepy pt. „Modlitwa”. Akcja słuchowiska toczy się w Rzeszowie, mieście rodzinnym kompozytora.
Nagrodą uhonorowano
Jerzego Janusza Fąfarę za tekst,
Grzegorza Styłę za reżyserię,
Macieja Rosoła za realizację akustyczną oraz
Jacka Królika za opracowanie muzyczne.
Ustanawiając Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich, małżeństwa artystów teatru, wspólnie kierujących kilkoma scenami polskimi m.in. w Kielcach i Gorzowie Wielkopolskim po 1945 r., KRRiT chce podkreślić wagę słuchowisk, których twórcami i realizatorami są artyści blisko związani z miejscem, gdzie tworzą.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dostrzega coraz więcej wartościowych słuchowisk tworzonych przez rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. KRRiT przekazując mediom publicznym środki z abonamentu, wspiera i promuje także najciekawsze takie produkcje.
Festiwal „Dwa Teatry – Sopot 2015" to święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej, coroczny przegląd i podsumowanie dokonań dwóch wielkich scen – Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia promujące twórców, autorów, reżyserów i aktorów.
Festiwal patronatem objęli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.