Zmiany ramówek, audycje specjalne, zawieszone produkcje, łączenia online

15.04.2020
Nadawcy w związku z epidemią koronawirusa emitują przede wszystkim więcej serwisów informacyjnych i poradnikowych. Część programów została zawieszona, przesunięto także zdjęcia do filmów i seriali. Redakcje pracują zdalnie lub w trybie rotacyjnym, nie zaprasza się gości do studia, a rozmowy prowadzone są online.
Programy informacyjne  - telewizja

TVP Info od wtorku 10 marca emituje audycję „Koronawirus poradnik”. Od 17 marca - codziennie o godz. 16.30 i 21.00 na pytania widzów odpowiadają eksperci w dziedzinie medycyny. Do 17 marca pytania do programu trafiały wyłącznie drogą mailową na adres twoje@tvp.info. Od 17 marca  uruchomiona została automatyczna sekretarka, na którą można nagrać pytanie.

Od 6 kwietnia  w TVP Info dwa razy dziennie emitowana jest kilkunastominutowa audycja „Poradnik dla seniora” (o godz. 6.30 i 17.30). Jest to połączenie na żywo  z lekarzami,  i innymi specjalistami, którzy wyjaśniają starszym osobom problemy związane z epidemią koronawirusa. W czasie programu realizowane są także połączenia z widzami.

Telewizyjna Agencja Informacyjna, która odpowiada za pion informacji  i publicystyki w publicznej telewizji wstrzymała realizację następujących audycji: „Wstaje dzień”, „Info Raport”, „Teleexpress na deser”, „Panorama opinii”, „O co chodzi”, „Warto rozmawiać”, „Debata TVP INFO”, „Debata Senior”, „Jedziemy” oraz „Jedziemy dalej”, „Nie da się ukryć” i „Nie da się ukryć Extra”, „W akcji”, „Studio Wschód”, „Studio Zachód”, „Studio Polska”, „Kobiecym okiem”, „W pełnym świetle”, „Strefa starcia”, „Kasta”, „AGROpogoda” (o godzinie 5.50 i 7.55), „AGRObiznes” o 7.50, „Głębia ostrości”.

Discovery

Od 9 marca TVN24 emituje codziennie o godz. 20.30 audycję „Koronawirus - raport” z odpowiedziami ekspertów na pytania dotyczące epidemii.
Od 14 marca poranne pasmo publicystyki „Wstajesz i wiesz”, emitowane w programie informacyjnym TVN24 w godz. 6.00-10.00, można oglądać od godz. 6 do godz. 8.00  także na antenie TVN.
Od 16 marca „Fakty po południu” w godz. 16.00 są emitowane w TVN24 i TVN (wcześniej tylko w TVN24).

Od 16 marca po głównym wydaniu programu informacyjnego „Fakty” , w programie TVN emitowana  jest specjalna dziesięciominutowa audycja „Uwaga! koronawirus” - raport, w którym eksperci odpowiadają na najważniejsze pytania dotyczące zdrowia, dementują nieprawdziwe doniesienia i podpowiadają jak najskuteczniej chronić się przed zakażeniem.

W sobotę o godz. 18:00 TVN emituje specjalne, godzinne wydanie programu „36,6” o tematyce zdrowotnej.

17 marca na antenie programu TTV rozpoczęto emisję specjalnego programu „DeFacto Bosacka. Raport”, poświęconego epidemii koronawirusa. Cykl  jest nadawany codzienne o godz. 18.05.

Polsat

Od 16 marca Polsat nadaje program informacyjny  „Wydarzenia 12:50” na głównej antenie. Wcześniej audycja była emitowana tylko w Polsat News. To trzecie wydanie „Wydarzeń” emitowanych na obydwu antenach, (12.50, 15.50 oraz główny serwis – o 18.50).

Od 12 marca od poniedziałku do piątku, o godz. 20.00, Polsat News emituje specjalną, interaktywną  audycję „Wszystko o koronawirusie” z udziałem ekspertów, w ramach której widzowie mogą zadawać pytania mailowo, telefonicznie lub poprzez media społecznościowe. W niedziele o  godz. 18:00 emitowana jest audycja "Koronawirus - Raport Dnia", w całości poświęcona tematyce koronawirusa. Zawiera najnowsze informacje z kraju i ze świata, relacje reporterskie i łączenia z gośćmi na żywo.

Wstrzymano emisję audycji „Polityka na ostro” (w miejsce tego programu emitowana jest audycja „Wszystko o koronawirusie”) oraz  audycji „Punkt widzenia”, ponieważ wydłużone zostało wydanie  audycji publicystycznej „Godziny szczytu”.

Większość redakcji programów informacyjnych i publicystycznych przeszła na rotacyjny tryb pracy. Oznacza to, że ten sam dziennikarz prowadzi kilka audycji emitowanych tego samego dnia  (dotychczas ich gospodarzami byli różni dziennikarze), aby ograniczyć liczbę osób obecnych w stacji  i ich bezpośredni kontakt. Ograniczono też zapraszanie gości zewnętrznych do studia, rozmowy odbywają się przez łączenia online.

TV Trwam

Oprócz cyklicznych stałych programów, w których tematyka poszerzana jest o informacje o różnych aspektach epidemii, cztery razy dziennie, o godz. 8.40, 12.40, 14.40 i 18.40 emitowana jest  trzyminutowa audycja „Koronawirus najczęstrze pytania”, w której dziennikarz zadaje ekspertowi pytania związane z różnym zagadnieniami dotyczącymi choroby.

Zawieszone prace na planach programów i seriali

Telewizja Polska wstrzymała prace na planach seriali: „Klan”, „Korona królów” i „Komisarz Alex” „Leśniczówka”. Zawieszono nadawany na żywo w piątkowe wieczory w TVP2 nowy talent-show „Star Voice. Gwiazdy mają głos”. Zawieszono także zdjęcia do „Dance Dance Dance”, ale wyemitowane będą  dotychczas zrealizowane odcinki.

Telewizja TVN zawiesiła realizację m.in. „Na Wspólnej”, czy „19+”.

Telewizja Polsat zawiesiła emisję kolejnych odcinków nowego talent-show „The Four. Bitwa o sławę” oraz 13. sezonu programu „Twoja twarz brzmi znajomo” oraz show „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”, seriali „Policjantki i policjanci, „Pierwsza miłość”, „Święty”.
 
HBO wstrzymało produkcję do nowego serialu „Odwilż”, a Canal+ Polska do serialu „Klangor”.

Stacje radiowe

Zmianie uległy wszystkie ramówki Polskiego Radia. Pojawiły się programy poradnikowe, edukacyjne oraz więcej serwisów informacyjnych, w których podawane są najważniejsze dane dotyczące zakażeń oraz wiadomości, jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby.

W Programie I w „Czterech Porach Roku” oraz w „Ekspresie Jedynki” nadawane są nowe cykle, w których eksperci udzielają odpowiedzi na pytania zadawane przez słuchaczy. Jedynka informuje  też na bieżąco o działaniach rządu, które mają zmierzać do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, przekazuje informacje o sytuacji w Europie i na świecie. Stacja ma też podpowiadać słuchaczom, jakie sprawy urzędowe można załatwić w Polsce online oraz dzielić się poradami prawnymi, dotyczącymi praw i obowiązków pracowników i pracodawców, jakie wynikają z epidemii.

W radiowej Trójce emitowane są specjalne wydania audycji: „Puls Trójki”, „Do południa”, „Za a nawet przeciw”, „Klub Trójki”, w których omawiane  są sprawy związane m.in. z prawem pracy, zasadami bezpiecznego zachowania, odżywiania się, porady psychologów oraz podawane ważne informacje z punktu widzenia konieczności ograniczenia epidemii.

Od 19 marca Polskie Radio 24 nie nadaje własnych programów na żywo, a serwisy informacyjne są o tej samych porach emitowane jednocześnie w Jedynce i PR24.

Polskie Radio 24 transmituje wszystkie konferencje prasowe, briefingi i oświadczenia związane z epidemią. Stacja na bieżąco nadaje komunikaty i informacje przekazywane przez przedstawicieli rządu, instytucji państwowych, a także samorządów oraz kierownictwa szpitali w regionach. Prowadzona jest   również kampania informacyjna dotyczącą zwalczania koronawirusa w serwisach i magazynach informacyjnych oraz materiałach reporterskich.

Portal informacyjny PolskieRadio24.pl  prowadzi akcję informacyjną i publikuje materiały poradnikowe, oficjalne zalecenia i komentarze ekspertów. Od 5 marca emituje  specjalny raport na temat epidemii koronawirusa, publikuje analizy i porady związane z higieną.

Publiczna rozgłośnia zachęca też do słuchania podcastów, w ofercie znalazły się wywiady, bajki czy audycje poradnicze. W ofercie Polskiego Radia znajduje się kilkadziesiąt rodzajów podcastów związanych z tematami polityki, gospodarki, kultury, psychologii, nauki, filozofii, a także bajki i opowieści dla dzieci. Podcasty są dostępne na platformie podcasty.polskieradio.pl oraz w wersji mobilnej na smartfony. Znajdują się tam treści pochodzące z anten Polskiego Radia, jak i dostępne wyłącznie w Internecie.

Od 16 marca 80 proc. muzyki nadawanej w Radiu Dla Ciebie stanowią polskie piosenki. W ten sposób radio chce pomóc artystom, będącym w trudnej sytuacji finansowej z powodu koronawirusa. Do akcji włączyło się też Radio Opole.

Na antenie Radia Maryja codziennie w ramach audycji „Aktualności  dnia”, o godz. 13.10 emitowane są wywiady, które dotyczą  epidemii. W audycji  zadawane są  też gościom pytania  pochodzące od słuchaczy.

Od 30 marca redakcja Muzo.FM (Cyfrowy Polsat) wprowadziła  zmiany w swojej ramówce oraz rotacyjny tryb pracy. Zespół radia został podzielony na trzy zespoły, które  pracują  w trybie rotacyjnym. Będą one funkcjonować niezależnie od siebie i nie kontaktować się ze sobą. Dwa z nich będą pracować wymiennie w dni powszednie, a jeden w weekendy.

Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda i Rock Radio (Grupa Radiowa Agory) przygotowały wspólną akcję „#KochamNieOdwiedzam”. Stacje zachęcają w jej ramach swoich słuchaczy do pozostawania w domach w czasie Wielkanocy.

 Od końca marca br. w specjalnej akcji „#KochamNieOdwiedzam” na antenach rozgłośni muzycznych Agory można złożyć życzenia, zadedykować bliskim piosenkę, a także połączyć się z tymi, z którymi zwykle siadamy do wielkanocnego stołu.

W Radiu Pogoda w ramach „#KochamNieOdwiedzam” codziennie po godz. 9.00 w „Pogodnym Poranku Radia Pogoda” prowadzący łączą na antenie osoby, które nie będą mogły się spotkać przy rodzinnym stole na Wielkanoc. Słuchacze składają sobie życzenia, przekazują pozdrowienia i słowa otuchy. Do akcji można zgłaszać siebie lub swoich bliskich poprzez formularz dostępny na stronie radiopogoda.pl.

Radio Złote Przeboje proponuje słuchaczom zadedykowanie bliskim wyjątkowej piosenki. Można ją wskazać spośród kilku propozycji i zgłosić się do redakcji za pomocą formularza na zloteprzeboje.pl.

Ramówka Radia TOK FM nadawana jest standardowo, poza głównym tematem serwisów informacyjnych, które są związane z pandemią koronawirusa. Radio TOK FM uruchomiło także specjalną promocję – przez 30 dni za darmo można korzystać z bazy podcastów i skorzystać z subskrypcji oferty Premium TOK FM w ramach akcji #zostanwdomu.

Radio RMF FM na bieżąco informuje na temat zagrożeń wynikających z rozprzestrzeniania się koronawirusa, bieżące informacje można też znaleźć na stronie rmf24.pl w specjalnym raporcie, stworzono odrębną sekcje z poradami dla słuchaczy i internatów.

Na portalu TwojeZdrowie.rmf24.pl. znajduje się specjalna podstrona, dedykowana pandemii koronawirusa. Na antenie wprowadzono dodatkowe wydania „Faktów”, a także uruchomiono dyżury telefoniczne lekarzy zakaźników oraz medycyny podróży.

W RMF FM pojawiła się nowa audycja "Jesteś superbohaterem", w ramach której każdy zainteresowany może zadedykować piosenkę osobie, którą podziwia w obecnej sytuacji. Audycja emitowana jest od poniedziałku do piątku po 18.00.

Zmieniono też oprawę antenową, zlikwidowano pasma z muzyką na imprezy.

W spółce TIME (nadawca m.in. Eski czy VOF FM) wprowadzono zmiany organizacyjne w pracy newsroomu radiowego. Wprowadzono ograniczenia w jednoczesnym przebywaniu większej liczy pracowników w newsroomie. Od 17 marca część treści newsowych jest wspólna dla wszystkich stacji Grupy Radiowej Time. Dotyczy to serwisów informacyjnych.

Radio ZET wprowadziło zmiany ramówkowe: serwisy informacyjne zostały wydłużone i każdy z nich poświęcony jest tematowi koronawirusa, podobnie jak codzienna audycja  "Gość Radia ZET". Od 11 marca codziennie od poniedziałku do piątku od godz.12.00 do 14 .00 emitowany jest program informacyjno-interwencyjny "W waszej sprawie", w całości poświęcony tematyce pandemii. Od poniedziałku do piątku o godzinie 20.00 Radio ZET przypomina wszystkie nagrane w 2019 roku koncerty "ZET Akustycznie"- aby umilić swoim słuchaczom czas jaki spędzają w domu #zostanwdomu

Portale internetowe

W związku z zagrożeniem koronawirusem w Polsce i zaleceniami, by ograniczać kontakt bezpośredni, Onet (Ringier Axel Springer Polska) zdecydował o czasowej zmianie formuły programu Onet Rano. Prowadzący rozmawia z gośćmi poprzez połączenia online ze stacjonarnego studia.

24 marca na portalu Onet.pl wystartował nowy program Małgorzaty Ohme „#zostajewdomu z Onet”. Prowadząca  łączy się na żywo z psychologami, influencerami, nauczycielami i instruktorami, którzy odpowiedzą na pytania użytkowników. Program nadawany jest od poniedziałku do piątku o godz. 12.30.

Od 12 marca na stronie głównej portalu Wp.pl  od poniedziałku do piątku, o godz. 13:50 do  godz. 15.45.  jest dostępny materiał „Koronawirus - program specjalny”. Od 23 marca „Koronawirus - program specjalny”  można  też oglądać w Telewizji WP.



Transmisje mszy

W niedzielę  15 marca serwis Onet.pl (Ringier Axel Springer Polska) oraz Wirtualna Polska - za pośrednictwem specjalnego kanału w WP Pilot oraz na stronie głównej - ze względu na rosnące zagrożenie zakażenia koronawirusem transmitowały msze święte w Internecie, by ograniczyć liczbę wiernych w kościołach. Transmisja z mszy była emitowana także w TVN24.pl, Polsat News, Polsat Rodzina, TVP1, TVP Polonia oraz Wyborcza.pl. Msze święte są też transmitowane na antenie Jedynki Polskiego Radia.

Od piątku, 20 marca w Programie Pierwszym Polskiego Radia o godz. 18.30 jest emitowana Droga Krzyżowa. W ramówce pojawi się dodatkowa msza święta o godzinie 19.00. Naczelna Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia zaprosi także na rekolekcje wielkopostne. Natomiast w Dwójce w niedzielę, 22 marca o godzinie 8.00 nadawana była liturgia prawosławna Trzeciej Niedzieli Wielkiego Postu z cerkwi św. Jana Klimaka w Warszawie. Z kolei o godzinie 18.00 - nabożeństwo Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

W Wielki Czwartek o godz. 10.00 na antenie Radia Maryja i TV Trwam transmitowana będzie Msza św. Krzyżma z katedry świętych Janów w Toruniu. Mszy Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 będzie przewodniczył w Bazylice św. Piotra w Watykanie papież Franciszek.

W Wielki Piątek o godz. 18.00 w Radiu Maryja transmitowana będzie Liturgia Męki Pańskiej z sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

TV Trwam  transmitowana będzie liturgia wielkopiątkowa z Bazyliki św. Piotra w Watykanie.

O godz. 21.00 w Radiu Maryja i TV Trwam transmitowane będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej z cmentarza Bazyliki św. Piotra, a w  Wielką Sobotę Msza Wigilii Paschalnej również z Watykanu, od godz. 21.00.

W  niedzielę, 12 kwietnia,  o godz. 6.00 na antenie Radia Maryja  będzie transmitowana Msza św. rezurekcyjna z sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, a  od godz. 11.00  w Radiu Maryja i TV Trwam transmitowana będzie Msza św. z błogosławieństwem Urbi et Orbi z Watykanu.

Msze transmitowane na antenie Radia Maryja i TV Trwam są też dostępne na kanale YouTube i profilach na Facebooku tych nadawców.

Edukacja  szkolna za pośrednictwem mediów

Serwis WP Pilot (Wirtualna Polska) uruchomił specjalny kanał edukacyjny pod nazwą „Lekcje online”. W czasie pandemii koronawirusa nauczyciele  przez 90 minut  mają pomagać w przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty.

Telewizja Polska we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Ministerstwem Edukacji Narodowej uruchomią wirtualny kanał edukacyjny. Projekt powstaje z myślą o uczniach pozostających w domach z powodu epidemii koronowirusa.  Lekcje  adresowane do uczniów szkół podstawowych emitowane są od 30 marca w programach TVP Sport, TVP Rozrywka, TVP Historia i TVP3 od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 (o 12:30 zaczynają się powtórki).

Premierowe lekcje dla szkół ponadpodstawowych nadawane są w TVP Kultura i TVP HD od godz. 9.00 do 13:00, a ich powtórki - tego samego dnia w 17:00-21:00 w TVP Sport i TVP Rozrywka.

Telewizja Polska na swoje tematyczne anteny wprowadziła też  specjalne codzienne kilkugodzinne pasma dedykowane dzieciom, młodzieży oraz ich rodzicom, które nie są przerywane blokami reklamowymi. Emitowane są przede wszystkim w TVP ABC i TVP Kultura.

Jedynka  (Polskie Radio) przygotowała nowe propozycje programowe na czas przerwy w nauce w szkole. W paśmie „Cztery Pory Roku” (audycja w godz. 9.00-12.00) dziennikarze uczą, jak zorganizować domowe zabawy i jak wspólnie ciekawie spędzić czas.  Od poniedziałku do piątku o godz. 10.35 Jedynka prezentuje słuchowisko według powieści Juliusza Verne’a „20 000 mil podmorskiej żeglugi”.

Trójka umieszcza w codziennej ramówce - od poniedziałku do piątku - słuchowisko „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy (czyta Piotr Fronczewski, godz. 10.30). Będą też specjalne kulturalne rekomendacje dla dzieci i młodzieży, w których dziennikarze Trójki polecać będą książki, płyty i filmy (godz. 11.15) oraz powieść w odcinkach dla młodzieży.

Raport agencji Publicon i Press-Service Monitoring Mediów

Z raportu agencji Publicon i firmy Press-Serwis Monitoring Mediów wynika, że w polskich mediach,  od połowy stycznia do 12 marca br. ukazało się 235 tys. publikacji o koronawirusie. Aż 1,1 mln postów opublikowano w tym czasie w mediach społecznościowych.

Natężenie publikacji na temat COVID-19 nastąpiło w ostatnich dniach lutego i  na początku marca. 9 marca nastąpił najszybszy wzrost liczby publikacji zarówno w mediach tradycyjnych, jak i społecznościowych. Trzy na cztery wzmianki o COVID-19 pojawiały się w Internecie, a następnie  w  radiu, prasie i telewizji.

Najwięcej publikacji o koronawirusie ukazało się w: Wnp.pl, Polsat News, Tok FM i TVP Info. Wśród portali najwięcej publikacji na temat koronawirusa znalazło się na portalu wnp.pl. W marcu poświęcono tej tematyce aż 42 proc. artykułów. Na dalszych miejscach są niezalezna.pl, rp.pl, polskieradio.pl, stooq.com, polskieradio24.pl, portalsamorzadowy.pl i se.pl.

W telewizji najwięcej wzmianek o koronawirusie, w monitorowanym okresie, pojawiało się kolejno w Polsat News, TVP Info i TVN24. Wśród stacji radiowych o pandemii najczęściej mówiło TOK FM, Polskie Radio 24 i Polskie Radio Program 1.

Szeroko o koronawirusie informują też media regionalne. Do 12 marca w regionalnych mediach znalazło się 81 tys. publikacji.

W raporcie pojawia się też lista najczęstszych fake newsów o koronawirusie.

Najbardziej popularne fake newsy dotyczyły  powstrzymywania koronawirusa poprzez przyjmowanie witaminy C.

Nieco mniej częstoto pojawiały się następujące informacje:

● picie alkoholu chroni przez koronawirusem,

● zażywanie kokainy chroni przed koronawirusem,

● picie wody co 15 minut chroni przed koronawirusem,

● witamina D zapobiega zakażeniu koronawirusem,

 ● chińskie towary są zainfekowane koronawirusem,

● udostępniane zdjęcie przez internautów (fotografia z Chin) przedstawiające masowy grób ofiar koronawirusa,

● maski ochronne obronią osoby zdrowe przed koronawirusem,

● zatuszowanie zachorowań związanych z wprowadzeniem sieci 5G,

● teorie spiskowe na temat broni biologicznej.

Przykłady fake newsów (za Demagog.org.pl, konktet24.tvn24.pl, wybór własny)






















Platformy globalne

Twitter i Google uruchomiły w swoich polskich wersjach mechanizm, który po wpisaniu w wyszukiwarkę określeń związanych z koronawirusem odsyła użytkowników do wiarygodnych źródeł informacji związanych z chorobą i epidemią.


Inne

11 marca  premier wydał rozporządzenie zakazujące publikacji na platformach OLX i Allegro ofert z produktami do walki z koronawirusem: maseczkami, żelami antybakteryjnymi i środkami do dezynfekcji.
***
13 marca premier Mateusz Morawiecki zapowiedział spotkanie się z przedstawicielami największych mediów, żeby omówić, jak można walczyć z dezinformacją na temat koronawirusa. Wskazał, że jedynymi oficjalnymi źródłami informacji w Internecie o decyzjach rządu  są serwisy w domenie gov.pl., zwłaszcza witryny kancelarii premiera, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz codzienne komunikaty i konferencje prasowe odpowiednich organów państwa.

***
 
Największe polskie media zainicjowały wspólną akcję #BrawaDlaWas, w której zachęcały Polaków, by we wtorek 7 kwietnia, w Światowy Dzień Zdrowia,  o  godz. 13.00 stanęli w oknach lub na balkonach  i brawami podziękowali pracownikom służby zdrowia za poświęcenie w walce z koronawirusem. W akcję zaangażowały się: Ringier Axel Springer Polska (m.in. Onet, „Fakt”, „Newsweek”, „Forbes”, Noizz), Agora (m.in. „Gazeta Wyborcza”, Gazeta.pl, TOK FM), Infor Biznes („Dziennik Gazeta Prawna”), Gremi Media („Rzeczpospolita”), redakcje wydawnictwa Polska Press, TVN Discovery Polska, Bauer Media (Interia, RMF FM) i Eurozet (Radio ZET).



Źródła:
Press.pl
Raport agencji Publicon i  firmy Press-Service Monitoring Mediów
Wirtualnemedia.pl
Strony własne nadawców/portale
Profile w mediach społecznościowych
Demagog.org.pl
Konkret24.tvn24.pl

Materiały powiązane

Aktualności

Newsletter

Powrót na górę strony
Adres Biura
Adres biura KRRiT
Siedziba i Biuro KRRiT Wydział Abonamentu RTV

Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9

01-015 Warszawa

NIP: 521 27 99 708

REGON: 010182401
fax. 22 597 31 80

 

ul. Sobieskiego 101
00-763 Warszawa

Numer infolinii: 22 597 31 01

X Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie