Szersze granice wolności słowa
23.09.2015
2 września 2015 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji od wyroku Sądu Okręgowego, który uchylił decyzję przewodniczącego nakładającą karę na Superstację.
21 stycznia 2013 roku przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podjął decyzję nałożeniu na Superstację kary w wysokości 70 000 zł za naruszenie art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o radiofonii i telewizji.
W ocenie KRRiT w audycji „Krzywe zwierciadło” wyemitowanej 22 lutego 2012 r. nadano treści sprzeczne z moralnością i dobrem społecznym, naruszające przekonania religijne.
W ocenie przewodniczącego KRRiT w audycji prezentowane były wypowiedzi prześmiewcze dotyczące m.in. przedmiotów kultu religijnego, obrażające uczucia religijne odbiorców, jak również propagujące postawy dyskryminujące ze względu na wyznanie. Prowadzący „Krzywe zwierciadło” Jakub Wątły i Mariusz Gzyl wielokrotnie w sposób prześmiewczy i ironiczny odnosili się do Kościoła katolickiego oraz wyśmiewali się z jego przedstawicieli m.in. ojca Tadeusza Rydzyka.
Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał jednak, iż Sąd Okręgowy prawidłowo ustalił satyryczny charakter audycji, a z uwagi na taki jej charakter granice wolności słowa w odniesieniu do treści w niej wypowiadanych są szersze. W konsekwencji wypowiedzi prowadzących audycję przywołane w zaskarżonej decyzji, mieszczą się w granicach wolności słowa.
Wyrok jest prawomocny, stronom przysługuje skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.
Kara dla Superstacji za nieposzanowanie przekonań religijnych