"Przegląd międzynarodowy": nr 04/2017

17.05.2017
W najnowszym Przeglądzie Międzynarodowym można przeczytać m.in. o czeskim programie dla fanów lotnictwa, o serialu dla nastolatków wyprodukowanym w Norwegii oraz o projekcie krajów nordyckich w na rzecz propagowania demokracji w krajach bałtyckich.
logo PM
 

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Czechy
 
Program poświęcony lotnictwu

W połowie kwietnia w Czechach zadebiutował nowy międzynarodowy program satelitarny poświęcony awiacji pod nazwą Up Network, adresowany przede wszystkim do odbiorców czeskich i słowackich. Dzięki umowom operatorskim program ma być dostępny również w Holandii i Belgii, a następnie w innych krajach europejskich, docierając do 2,5 mln gospodarstw domowych.

Źródło: radiotv.cz, 11.04, Za několik dní odstartuje první televize o letectví UP Network

 

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Estonia, Litwa, Łotwa
 
Wsparcie dla rosyjskojęzycznych mediów w krajach bałtyckich

Komitet Współpracy Nordyckiej postanowił kontynuować finansowanie programu wspierającego produkcję medialną w krajach bałtyckich i edukację w zakresie krytycznego podejścia do mediów. W oświadczeniu stwierdza, że ​​większość rosyjskojęzycznej populacji w Estonii, Łotwie i na Litwie czerpie wiadomości wyłącznie z rosyjskich audycji informacyjnych i publicystycznych nadawanych przez firmy kontrolowane przez państwo. Propagowanie demokracji w krajach bałtyckich wymaga stworzenia niezależnych mediów na wysokim poziomie, również w języku rosyjskim.
W latach 2014 i 2016 Nordycka Rada Ministrów wdrożyła program obejmujący wsparcie dla produkcji medialnej, wiedzę na temat mediów oraz krytyczne do nich podejście z przeznaczeniem dla mniejszości rosyjskojęzycznej mieszkającej w krajach bałtyckich. Program wywołał duże zainteresowanie zarówno wśród mediów, jak i polityków. Celem nowej edycji programu jest dalsze wspieranie i konsolidacja działalności niezależnych mediów rosyjskich w Estonii, Łotwie i na Litwie. Nacisk położony jest również na ciągłe szkolenie dziennikarzy, na przykład w dziedzinie etyki i ekonomiki dziennikarstwa oraz zagadnień prawnych. Planowane jest opracowanie podręcznika prawa dotyczącego pracy dziennikarskiej.
Całkowita kwota przeznaczona na program w latach 2017-2018 wynosi ok. 4,8 mln DKK, z czego ponad 80 proc. zostanie sfinansowane przez Nordycką Radę Ministrów.

Źródło: Broadband TV News, 24.04, Nordic support for Baltic Russian language media continues
 

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Hiszpania
 
Trudny czas płatnej telewizji

W przeciwieństwie do reszty Europy, Hiszpanie oglądają telewizję głównie za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej. To - w połączeniu z powszechnym oglądaniem telewizji w sieci (IPTV) - powoduje coraz większe straty operatorów płatnej telewizji (satelitarnej i kablowej).
Jak wynika z raportu opublikowanego przez SES Astra,​​ 60 proc. hiszpańskich widzów ogląda treści wideo za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej, w porównaniu ze średnią dla pozostałej części Europy na poziomie 26 proc. Podobnie rośnie popularność IPTV, z której korzysta 22 proc. odbiorców w porównaniu do średniej 14 proc. w pozostałej części Europy. Telewizja satelitarna (10 proc.) i kablowa (8 proc.) w Hiszpanii traci widzów, w przeciwieństwie do reszty Europy, gdzie są to dominujące systemy dystrybucji. Jak zauważają autorzy raportu, popularność telewizji satelitarnej ma szansę wzrostu dzięki popytowi na usługi HD i UHD. Technologia ta utrzyma się również w trudno dostępnych lokalizacjach, gdzie nie dociera naziemna telewizja cyfrowa.

Źródło: Advanced Television, 19.04, Spain DTT and IPTV boom causes satellite freefall
 

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
 Iran
 
Odrzucony projekt ustawy audiowizualnej

Irański parlament zagłosował przeciwko projektowi ustawy zawierającej możliwość powstawania prywatnych firm telewizyjnych. Od czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku jedynym nadawcą w Iranie jest IRIB (Radio i Telewizja Islamskiej Republiki Iranu), mimo zgłaszanych przez prywatne podmioty wniosków o zezwolenie na nadawanie.
Odrzucony projekt ustawy zawierał również propozycję, aby przekształcić formę zarządzania IRIB z jednoosobowego kierownictwa w kilkuosobowy zarząd. Obecnie mianowanie szefa IRIB odbywa się poprzez bezpośredni dekret Najwyższego Przywódcy. Projekt ustawy został wprowadzony przez Grupę Parlamentarną Nadzieja, reformatorską frakcję Parlamentu, która powstała w wyniku ostatnich wyborów ponad rok temu.
IRIB nadaje 12 programów ogólnokrajowych, 6 programów telewizji satelitarnej oraz 30 programów dostępnych na prowincji. Zatrudnia ok. 13 tys. pracowników.

Źródło: Advanced Television, 11.04, Iran bans private TV channels
 

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Norwegia
Nadawca publiczny atrakcyjny dla nastolatków  

Norweski nadawca publiczny NRK podjął działania w celu odzyskania nastoletnich odbiorców, którzy rezygnują z oglądania programów linearnych. W tym celu stworzony został serial on-line, przystosowany do oglądania na urządzeniach mobilnych, traktujący o życiu nastolatków. Serial jest na tyle atrakcyjny, że codziennie ogląda go 700-800 tys. użytkowników (ludność Norwegii to ok. 5 mln osób).

Źródło: nscreenmedia.com, 30.03, NScreenNoise-Local broadcaster beating global SVOD

 

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Rosja
 
Ograniczenia wobec usług typu Netflix

Rosyjska Duma Państwowa zatwierdziła w trzecim czytaniu ustawę o regulacji audiowizualnych usług internetowych, która może mieć wpływ na ekspansję usługi Netflix w tym kraju. Roskomnadzor, organ regulacyjny ds. mediów i telekomunikacji, będzie prowadził rejestry usług typu kino internetowe, analizując ich odbiorców. Jeśli udział rosyjskich widzów w widowni danej usługi przekroczy 50 proc., nie będą jej dotyczyć limity kapitału zagranicznego. W przeciwnym razie firmy zagraniczne będą mogły mieć maksymalnie 20 proc. udział w usłudze lub będą musiały występować o pozwolenie na przekroczenie tego limitu. Dopóki Netflix nie przekroczy 100 tys. rosyjskich użytkowników miesięcznie, nie będzie objęty tym przepisem. Gdy przekroczy ten poziom, będzie musiał negocjować z władzami rosyjskimi lub znaleźć partnera lokalnego. Nieoficjalnie wiadomo, że Netflix szuka już potencjalnych rosyjskich partnerów. Kontrola korzystania z serwisu Netflix i innych podobnych usług ma być prowadzona przez Radiokomnadzor za pomocą specjalnych liczników. Ustawa ma wejść w życie w lipcu br.

Źródło: Kommersant.ru, 21.04, Госдума одобрила законопроект об онлайн-кинотеатрах

 

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Szwecja
 
Kontrowersyjny plan rozwoju radia

Plany reorganizacji częstotliwości FM w Szwecji wzbudziły zaniepokojenie wśród komercyjnych nadawców radiowych. Szwedzki Urząd Poczty i Telekomunikacji (PTS), odpowiedzialny m.in. za wykorzystanie częstotliwości radiowych, zaproponował zwiększenie liczby dostępnych częstotliwości radiowych w celu promowania konkurencji i różnorodności. Propozycja, oficjalnie przedstawiona szwedzkiemu Parlamentowi w połowie marca, zakłada zwiększenie, z dwóch do trzech, liczby krajowych sieci komercyjnych oraz ograniczenie nakładania się zasięgów poszczególnych stacji.
Jak stwierdził dyrektor generalny Bauer Media odpowiedzialny za region Szwecji i Finlandii, „rząd nieostrożnie przedstawił wniosek nie uwzględniając jego wpływu na rynek”. Głównym problemem jest stagnacja na rynku przychodów z reklamy radiowej. Bauer Media zamierza zlecić analizę przedstawionych zmian zewnętrznym konsultantom.

Źródło: Follow-the-media, 31.03, Regulator proposes more licenses, broadcaster objects

 

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Ukraina
 
Kolejny zagraniczny program zdelegalizowany na Ukrainie

Ukraiński organ regulacyjny ds. mediów dodał Multimania TV do listy programów zagranicznych zabronionych w kraju. W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że jest to program, który nie spełnia wymagań Europejskiej konwencji o telewizji ponadgranicznej i ukraińskiego ustawodawstwa. Ponadto, na stronie internetowej programu nie ma żadnych elementów świadczących o tym, że jest to łotewski program telewizyjny. Zamiast tego, dostępne są tylko rosyjskie atesty, w tym zaświadczenia od Roskomnadzor, rosyjskiego organu regulacyjnego ds. telekomunikacji, informatyki i komunikacji masowej.

Źródło: Broadband TV News, 21.04, Ukraine bans Latvian/Russian channel

 

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Wielka Brytania
 
Polskie programy w brytyjskiej sieci kablowej

Brytyjski operator kablowy Virgin Media zapowiedział wzbogacenie oferty telewizyjnej, dostępnej za pomocą aplikacji Worldbox, o treści pochodzące od nadawców z Polski, Francji i Rosji. Ma to umożliwić, szczególnie emigrantom pochodzącym z tych krajów, dostęp do znanych im programów. Jest to kolejny krok po niedawnym wprowadzeniu do oferty programów telewizyjnych z Hiszpanii i Portugalii.
Nowa oferta pod nazwą Impreza obejmie programy adresowane do polskich odbiorców: TVP Polonia, TVN International (ITVN), ITVN Extra i Kino Polska International. Klienci będą mogli także korzystać w pakiecie podstawowym z programów Kino Polska Muzyka, TVP Info i TVN24. Pakiet skierowany do odbiorców francuskich to trzy programy nadawcy publicznego France Télévisions: France 2, France 3 i France 5 oraz Cartoon TV French, zaś w pakiecie rosyjskich programów znajdą się: Planeta HD, Bestseller, RTR-Planeta i Moolt.

Źródło: Advanced Television, 25.04, Virgin Media adds Polish, French, Russian TV
 


Wiadomości branżowe

Nielubiany telewizor

Zgodnie z badaniem firmy Accenture, w ostatnich latach nastąpił gwałtowny spadek liczby konsumentów, którzy wolą oglądać programy telewizyjne na tradycyjnym telewizorze. Badanie prowadzone jest cyklicznie od czterech lat na próbie 26 tys. konsumentów w 26 krajach za pomocą kwestionariuszy wypełnianych online. W 2014 roku prawie dwie trzecie (65 proc.) konsumentów preferowało odbiornik TV do oglądania programów telewizyjnych. Obecnie czterech na dziesięciu konsumentów (42 proc.) ogląda telewizję na ekranie laptopa lub komputera stacjonarnego (w porównaniu z 32 proc. w zeszłorocznym badaniu), a 13 proc. woli oglądać programy telewizyjne na smartfonach (w porównaniu z 10 proc. w roku ubiegłym). Podobnie, ostatnie ustalenia wskazują, że tylko jeden na pięciu konsumentów (19 proc.) woli obecnie oglądać rozgrywki sportowe na ekranie telewizora, w porównaniu z 38 proc. w poprzednim roku.

Źródło: Broadband TV News, 24.04, Sharp drop in TV set viewing
 


 
Wybór i opracowanie:
Maria Borkowska
Katarzyna Twardowska

Materiały powiązane

Aktualności

Newsletter

Powrót na górę strony
Adres Biura
Adres biura KRRiT
Siedziba i Biuro KRRiT Wydział Abonamentu RTV

Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9

01-015 Warszawa

NIP: 521 27 99 708

REGON: 010182401
fax. 22 597 31 80

 

ul. Sobieskiego 101
00-763 Warszawa

Numer infolinii: 22 597 31 01

X Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie