"Przegląd międzynarodowy": nr 10/2015
06.10.2015
W październikowym wydaniu Przeglądu Międzynarodowego można przeczytać o zarzutach brytyjskiego organu regulacyjnego wobec programu Russia Today, o kontrowersyjnym zapisie w izraelskiej ustawie audiowizualnej oraz o działaniach związanych z finansowaniem mediów publicznych we Francji i w Wielkiej Brytanii.
Francja
|
Działania na rzecz poprawy finansowania telewizji publicznej
Rząd francuski zapowiedział podwyższenie podatku płaconego przez przedsiębiorstwa telekomunikacyjne na rzecz finansowania mediów publicznych. Do tej pory podatek ten wynosił 0,9 proc. rocznych dochodów telekomów, a ma wzrosnąć do 1,2 proc. Rząd przewiduje również stałą podwyżkę opłaty abonamentowej, ale nie więcej niż o 1 EUR rocznie począwszy od 2016 roku. Sprzeciwia się natomiast propozycji przywrócenia reklam w mediach publicznych w porze największej oglądalności (wycofanych od 2009 roku; rekompensatą za ubytek środków finansowych z tego tytułu było wprowadzenie podatku od telekomów) jak też objęcia opłatą abonamentową posiadaczy urządzeń mobilnych. Decyzje rządu nie usatysfakcjonowały jednak władz telewizji publicznej, które liczyły na więcej środków, a z drugiej strony wywołały protesty firm telekomunikacyjnych, których obciążenie może wzrosnąć o blisko 30 proc. Jak przewidują analitycy, konsekwencją podwyżki podatku będzie wzrost cen usług telekomunikacyjnych.
Źródło: Advanced Television, 14.09, France bans STB tax but ups telco tax
Media a wybory: propozycje CSA
Francuski organ regulacyjny (Conseil Superieur de l'audiovisuel - CSA) opublikował listę wniosków dotyczących przyszłych kampanii wyborczych. Głównym celem propozycji jest uzyskanie bardziej elastycznych zasad i stworzenie pola manewru dla różnych podmiotów w debacie publicznej. I tak propozycje CSA to między innymi:
• zamiana zasady równości (égalité) w mierzeniu czasu antenowego kandydatów na urząd Prezydenta na mniej rygorystyczne zasady bezstronności (équité) w okresie od publikacji listy kandydatów do czasu rozpoczęcia nadawania audycji wyborczych;
• przesunięcie czasu trwania ciszy wyborczej, tak by możliwe było publikowanie sondaży do godziny 12:00 w przeddzień wyborów;
• zezwolenie kandydatom i partiom politycznym na produkcję audycji wyborczych we własnym zakresie oraz zezwolenie wszystkim nadawcom radiowym i telewizyjnym (również prywatnym) na nadawanie takich audycji pod warunkiem, że będą nadawane w całości i na warunkach określonych przez Radę.
Źródło: EPRA, 21.09, Media & elections: CSA publishes 15 proposals, http://www.epra.org/news_items/media-elections-french-csa-publishes-15-proposals
Hiszpania
|
Początek działalności Netflix w Hiszpanii
Usługa Netflix będzie dostępna w Hiszpanii od 20 października br., oferując w ciągu pierwszego miesiąca bezpłatny dostęp do wszystkich treści w dowolnym czasie i za pomocą każdego urządzenia. Jak informują przedstawiciele firmy, dostęp do usługi ma być łatwy, tj. za pomocą podania adresu e-mail oraz numeru karty kredytowej. Brak umowy ma umożliwić użytkownikom rezygnację z usługi w dowolnym momencie, bez ponoszenia kosztów.
Jednocześnie firma prowadzi negocjacje w sprawie produkcji treści lokalnych (filmy i seriale) z kilkoma hiszpańskimi producentami (podobnie jak wcześniej miało to miejsce we Francji i w Meksyku).
Źródło: Telecompaper.com, 22.09, Netflix confirms 20 October launch in Spain
Holandia
|
Koncesje radiowe do 2022 roku
Rząd holenderski zgodził się na przedłużenie radiowych, komercyjnych koncesji analogowych na kolejne pięć lat (obecne koncesje powinny wygasnąć we wrześniu 2017 roku). Pierwotnie planowano ogłoszenie przetargu, ale ostatecznie rząd przychylił się do sugestii rynku i parlamentarzystów, zapowiadając przedłużenie obowiązujących koncesji AM, FM do 2022 roku. Minister gospodarki zapowiedział jednak, że przedłużenie to nie będzie automatyczne, lecz nastąpi na warunkach, ogłoszonych przez rząd w późniejszym terminie.
Źródło: Telecompaper, 01.09, Dutch govt concedes to FM licence extension
Izrael
|
Kontrowersyjna ustawa medialna
Parlament izraelski przegłosował ustawę dotyczącą mediów publicznych, likwidując od stycznia br. (czyli wstecznie) opłatę abonamentową i zastępując ją finansowaniem z budżetu państwa. Dotychczasowy nadawca publiczny, Israel Broadcast Authority, zastąpiony został nową instytucją o nazwie Israel Broadcast Corporation. Za najbardziej kontrowersyjny zapis nowej ustawy uważa się zakaz wyrażania własnych poglądów na antenie przez dziennikarzy zatrudnionych w mediach publicznych.
Źródła: The Jerusalem Post, 03.09, Controversial 'no opinions' article added to new public broadcast law, The Guardian, 04.09, Broadcasting journalists say new Israeli law violates free speech
Wielka Brytania
|
Russia Today łamie przepisy
Brytyjski organ regulacyjny (Ofcom) uznał nadającą na terenie Wielkiej Brytanii stację Russia Today za winną poważnego naruszenia przepisów dotyczących bezstronności. Chodzi o nadaną w lipcu 2014 r. audycję „The Truthseekers: Genocide of Eastern Ukraine” (Poszukiwacze prawdy: ludobójstwo we wschodniej Ukrainie). Zdaniem regulatora nadawca nie podjął kroków w kierunku zapewnienia równowagi i bezstronności, których wymaga kodeks nadawczy Ofcom. W dodatku było to trzecie w tym roku naruszenie kodeksu przez tego nadawcę. Wcześniej kilkakrotnie nadane zostały dwie inne audycje uznane za prezentujące jednostronny ogląd wydarzeń i wprowadzające w błąd. Zgodnie z decyzją regulatora, Russia Today ma dwukrotnie opublikować wyjaśnienia, prezentując stanowisko Ofcom w tej sprawie.
Źródło: Advanced Television, 22.09, Ofcom: Russia Today in serious breach
List w obronie BBC
Europejska Unia Nadawców (EBU) skierowała list do brytyjskiego sekretarza stanu ds. kultury, mediów i sportu, deklarując swoje poparcie dla BBC i jej znaczenia dla brytyjskiej gospodarki, społeczeństwa i kultury oraz ostrzegając przed skutkami, jakie dla całego systemu medialnego może mieć uzależnienie BBC od interesów politycznych i handlowych. Wystąpienie EBU ma związek z konsultacjami na temat przyszłości BBC, prowadzonymi obecnie przez brytyjski rząd.
List EBU wyraża zaniepokojenie „niektórymi propozycjami zmian, jakie mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na zdolność BBC do służenia obywatelom, ale także na system medialny w Wielkiej Brytanii i w całej Europie”. Przedstawiciele EBU podkreślili również, że „BBC musi utrzymać silną pozycję pod względem prawnym, co zapewnia jej niezależność redakcyjną i trwałe finansowanie”. Zwrócili także uwagę, że BBC będąca członkiem założycielem EBU, uznawana jest za „jedno z najbardziej godnych zaufania źródeł informacji, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie”.
Źródło: Advanced Television, 01.10, EBU urges BBC independence
Włochy
|
Netflix we Włoszech
Włochy to kolejny po Hiszpanii kraj, gdzie uruchomiona zostanie usługa Netflix (przewidywany termin to 22 października br). Pakiet podstawowy dla jednego urządzenia w rozdzielczości SD będzie kosztował 7,99 EUR miesięcznie, plan standardowy umożliwiający pracę dwóch jednoczesnych sesji strumieniowych w rozdzielczości HD ma kosztować 9,99 EUR, a pakiety dodatkowe, składające się z czterech strumieni w danym czasie w rozdzielczości 4K, będą kosztować 11,99 EUR.
Oprócz komputerów, z usługi Netflix będzie można korzystać na telewizorach posiadających połączenie z Internetem, tabletach, smartfonach i konsolach do gier, takich jak PlayStation, Xbox, Wii i Nintendo 3DS, za pośrednictwem dowolnego dostawcy Internetu. Treść będzie dostępna z włoskimi napisami i dubbingiem. Karty Netflix mają być dostępne w dużych sklepach detalicznych.
Źródło: Advanced Television, 01.10, Italy: Netflix launches Oct. 22
Wybór i opracowanie:
Maria Borkowska