"Przegląd międzynarodowy": nr 06/2016

27.06.2016
W czerwcowym Przeglądzie Międzynarodowym m.in. informacja na temat pierwszej platformy płatnej telewizji w pełni dostępnej dla osób niepełnosprawnych (Hiszpania), bankructwa publicznego nadawcy w Bośni i Hercegowinie oraz o konieczności zwiększenia opłaty abonamentowej na Słowacji.
 logo Przeglądu Międzynarodowego
Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Bośnia i Hercegowina
 
Zadłużony nadawca publiczny

Bośniacki nadawca publiczny BHRT planuje zawieszenie nadawania programu od końca czerwca br. Decyzja jest bezpośrednią konsekwencją trudności finansowych, które wyrażają się zadłużeniem na poziomie 12,7 mln euro. Sytuacja ta wzbudziła zaniepokojenie Europejskiej Unii Nadawców (EBU), która zaapelowała do Komisji Europejskiej i instytucji międzynarodowych o wsparcie rządu Bośni i Hercegowiny w znalezieniu rozwiązania, które zapewniłoby stabilne finansowanie mediów publicznych w tym kraju.

Źródło: Broadband TV News, 31.05, Bosnian pubcaster woes alarm EBU


 
Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Chorwacja
 
Kontrowersyjne wystąpienie przedstawiciela CME

Christoph Mainusch, szef ulokowanej na Bermudach spółki Central European Media Enterprises (CME), która kieruje swój program do krajów Europy Środkowej i Wschodniej, wypowiadając się podczas konferencji New Europe Market w Dubrowniku wyraził krytyczny stosunek do naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2, którą opisał jako przestarzałą i zbyt drogą technologię. Postulował także zniesienie regulacji w sprawie reklam, tak by każdy nadawca mógł decydować, ile czasu poświęca na treści reklamowe. Inną poruszoną w wystąpieniu kwestią było, rzekome zdaniem przedstawiciela CME, zagrożenie dla telewizji linearnej ze strony usług takich jak Netflix. W Europie Środkowo-Wschodniej, jego zdaniem, cena tej usługi jest znacznie mniej konkurencyjna w stosunku do innych platform dostępu do treści wideo niż w Stanach Zjednoczonych, a w niektórych przypadkach Netflix jest nawet droższy. Ponadto, Netflix w Europie Środkowo-Wschodniej nie oferuje lokalnych treści, inaczej niż ma to miejsce w USA.

Źródła: Broadband TV News, 14.06, CME head offers radical market solutions; Advanced Television, 14.06, CME: unfair to back TVB-T2



Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Finlandia
 
Chude lata publicznego nadawcy

Rząd Finlandii zamroził roczne przychody publicznego nadawcy YLE w związku z sytuacją ekonomiczną kraju. Rząd twierdzi, że YLE powinno przyczynić się do oszczędności, kupując więcej zewnętrznych - a tym samym tańszych – programów oraz korzystając z informacji fińskiej krajowej agencji prasowej. Zamrożenie poziomu finansowania będzie trwało do 2018 roku, kiedy to rząd ponownie przyjrzy się sytuacji gospodarczej i zdecyduje, czy trzeba będzie zrównoważyć wzrost inflacji. Standardowy proces indeksowania powinien zostać dokonany po 2020 roku. Rząd proponuje również restrukturyzację Rady Administracyjnej YLE, organu nadzorującego działania nadawcy. Parlamentarna Grupa Robocza oceniła strukturę Rady Administracyjnej YLE i zaproponowała, żeby w jej skład weszło co najmniej 3 członków z każdej partii parlamentarnej. Inne proponowane zmiany dotyczą udziału produkcji krajowej w stosunku do zagranicznej na antenie, a także zwiększenia udziału treści wytworzonych przez fińskich niezależnych twórców.

Źródło: Advanced Television, 21.06, Finland’s YLE funding frozen



Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Hiszpania
 
Płatna telewizja dostępna dla niepełnosprawnych

Hiszpański operator telekomunikacyjny Telefónica dostosował swoją platformę płatnej telewizji Movistar do potrzeb osób niepełnosprawnych sensorycznie za pomocą specjalnej usługi Movistar + 5S. Firma zainwestuje ponad 1 mln € rocznie, aby zaopatrzyć treści w audiodeskrypcję, napisy dla niesłyszących i język migowy. Aby uzyskać dostęp do nowej usługi - bezpłatnej i kompatybilnej z systemami operacyjnymi iOS i Android - klienci Movistar muszą pobrać aplikację Movistar + 5S a urządzenie posiadające połączenie z Internetem pozwoli im uzyskać dostęp do żądanych treści telewizyjnych. Dzięki aplikacji osoby niesłyszące uzyskają możliwość wyboru napisów na swoim smartfonie lub tablecie i tłumacza hiszpańskiego języka znaków (LSE) na ekranie za pomocą języka migowego podczas oglądania filmu lub serialu. Osoby niewidome będą mogły słuchać audiodeskrypcji filmu za pośrednictwem smartfona lub tabletu podłączonego do słuchawek. Początkowo usługa została uruchomiona w ponad stu popularnych filmach i serialach, a docelowo udostępnianych ma być w ten sposób 35 premier filmowych miesięczne i 70 odcinków seriali. Obecnie w Hiszpanii mieszka prawie 4 mln osób niepełnosprawnych, z których około połowa dotknięta jest niepełnosprawnością sensoryczną. Movistar + 5S zamierza stać się pierwszą platformą w pełni dostępnych treści telewizyjnych.

Źródło: Advanced Television, 15.06, Movistar TV for deaf and blind
 
Postulat obciążenia Netflixa daniną na rzecz mediów publicznych


Stowarzyszenie prywatnych nadawców telewizyjnych UTECA chce by nowi operatorzy treści strumieniowych, tacy jak Netflix, finansowali i wspierali finansowo publicznego nadawcę RTVE oraz produkcję filmów hiszpańskich spełniając te same obowiązki, które mają obecnie prywatni nadawcy. W tym celu UTECA wezwała rząd do znowelizowania ustawy audiowizualnej, aby umieścić nowych operatorów na tym samym poziomie co tradycyjnych nadawców prywatnych z takimi samymi obowiązkami: finansowaniem mediów publicznych i hiszpańskiej produkcji filmowej, przy spełnianiu limitów reklamowych i zobowiązań programowych.
Obecnie prywatni nadawcy, płatne platformy telewizyjne i operatorzy telekomunikacyjni są zobowiązani do przekazywania na rzecz RTVE odpowiednio 3 proc., 1,5 proc. i 0,9 proc. swoich przychodów. Ponadto, nadawcy płacą 5 proc. dochodów na finansowanie produkcji filmów hiszpańskich i europejskich. Od 1999 roku prywatni nadawcy zainwestowali ponad 2 miliardy euro w produkcję kinową.

Źródło: Advanced Television, 01.06, Netflix must finance RTVE - demand
 
 
Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Rosja
 
Zamach na zagraniczne firmy telemetryczne

Rosyjska Partia Liberalno-Demokratyczna wniosła pod obrady Dumy Państwowej projekt nowelizacji ustaw „O reklamie” i „O mediach”, który przewiduje wprowadzenie zakazu zagranicznej kontroli podmiotów mierzących oglądalność mediów w tym kraju. Dopuszczalny udział zagranicznego kapitału w firmach telemetrycznych ma zostać ograniczony do 20 proc., o ile nie zostanie zatwierdzony na innym poziomie na mocy umowy międzynarodowej z Federacją Rosyjską. Jeśli zmiany w ustawach zostaną przyjęte, wejdą prawdopodobnie w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Konsekwencją zmiany będzie zniknięcie z rosyjskiego rynku firm w rodzaju TNS i jej siostrzanej firmy Kantar Media, które były aktywne w Rosji przez prawie 20 lat i dostarczały obszernych danych w dziedzinie badania opinii publicznej, używając systemu rejestrującego oglądanie w ponad 5000 gospodarstw domowych w miastach o populacji powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Źródło: Broadband TV News, 07.06, TV audience research shock in Russia


Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Słowacja
 
Trzeba podnieść wysokość abonamentu

Zarząd publicznego nadawcy RTVS oraz niektórzy członkowie sejmowej komisji mediów zaapelowali o podniesienie opłaty koncesyjnej na Słowacji. Ich zdaniem, RTVS będzie potrzebować większych zasobów, aby uruchomić trzeci program, którego utrzymanie będzie kosztować co najmniej 10 mln euro rocznie. Obecnie opłata abonamentowa to koszt 4,64 euro miesięcznie od każdego gospodarstwa domowego, który zgodnie z propozycją miałby zostać zwiększony do 7 euro miesięcznie. Obecny abonament pozostaje na niezmienionym poziomie od 13 lat. W uzasadnieniu postulatu zwrócono uwagę, że w sąsiednich Czechach, które mają ponad dwukrotnie więcej gospodarstw domowych niż Słowacja, opłata miesięczna wynosi 7 euro.

Źródło: Broadband TV News, 10.06, Slovak call for public TV support



Informacje branżowe



Raport w sprawie realizacji zasady must-carry w Europie

Europejskie Obserwatorium Audiowizualne opublikowało nowy, 200-stronicowy raport na temat realizacji obowiązku must-carry oraz dostępu programów telewizyjnych do bezpłatnych sieci naziemnej telewizji cyfrowej w 34 krajach europejskich. Opracowanie przedstawia obecny stan zobowiązań must-carry dla dostawców treści w Europie w oparciu o obowiązujące przepisy, status naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) w Europie i wdrażanie naziemnej telewizji cyfrowej w poszczególnych krajach.

Źródło: Broadband TV News, 02.06, Free report on access to TV platforms
 
Perspektywa transgranicznego dostępu do treści


Europejska Unia Nadawców (EBU) wyraziła poparcie dla działań UE zmierzających w kierunku umożliwienia transgranicznego przenoszenia treści online w obrębie Wspólnoty. Zgodnie z proponowanym rozporządzeniem, obywatele UE, którzy kupili lub subskrybują przenośne usługi wideo na żądanie, takie jak BBC iPlayer, Sky online lub Viaplay będą mogli korzystać z takiej usługi podczas podróży za granicę. Oczekuje się, że Parlament Europejski przed końcem roku wyda raport w sprawie przenoszenia treści. EBU apeluje jednak o bardziej ambitne rozwiązanie, które pozwoliłoby widzom na uzyskanie transgranicznego dostępu do programów udostępnianych przez nadawców w Internecie dzięki zastosowaniu do tych usług zasad koncesjonowania zawartych w tzw. dyrektywie satelitarnej i kablowej. Umożliwiłoby to widzom uzyskanie dostępu do treści online z własnego kraju, a także z innych państw członkowskich UE.

Źródło: Broadband TV News, 30.05, EBU backs cross border online portability
 
Wybór i opracowanie:
Maria Borkowska

Materiały powiązane

Aktualności

Newsletter

Powrót na górę strony
Adres Biura
Adres biura KRRiT
Siedziba i Biuro KRRiT Wydział Abonamentu RTV

Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9

01-015 Warszawa

NIP: 521 27 99 708

REGON: 010182401
fax. 22 597 31 80

 

ul. Sobieskiego 101
00-763 Warszawa

Numer infolinii: 22 597 31 01

X Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie