Adres Biura
Siedziba i Biuro KRRiT | Wydział Abonamentu RTV |
---|---|
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9 01-015 Warszawa NIP: 521 27 99 708
REGON: 010182401 |
ul. Sobieskiego 101 Numer infolinii: 22 597 31 01 |
|
Cofnięcie koncesji na telewizję mobilną
Francuski organ regulacyjny, CSA, ogłosił, że cofnął koncesje, które w 2008 r. wydał na rzecz telewizji mobilnej. Telewizja ta nigdy jednak nie została uruchomiona. Nie udało się osiągnąć porozumienia między nadawcami, operatorami usług mobilnych i firmami telekomunikacyjnymi w sprawie modelu biznesowego zadowalającego wszystkich zainteresowanych, a nadawcom nie udało się wyłonić w terminie technicznego operatora multipleksu. CSA zamierza wykorzystać część odzyskanego widma na sześć nowych kanałów wysokiej rozdzielczości, resztę zaś na nowy projekt, zwany B2M (Broadcast Mobile Multimedia).
Źródło: Broadband TV News, 13.05, CSA officially declares mobile TV dead; http://www.csa.fr/Espace-juridique/Decisions-du-CSA/Retrait-des-autorisations-pour-la-television-mobile-personnelle
|
Neutralność sieci przegłosowana
Holenderski Senat przegłosował nowe prawo telekomunikacyjne, które gwarantuje neutralność sieci i dostęp do takich usług jak WhatsApp, Viber i Skype. Przyjmując tę ustawę Holandia stała się jednym z pierwszych państw, które zapewnia obywatelom swobodny dostęp do Internetu. Nowe prawo wejdzie w życie jego publikacji - prawdopodobnie przed początkiem lipca br.
Źródło: Broadband TV News, 9.05,Dutch embrace net neutrality
|
Zakończenie procesu cyfryzacji
Wraz z wyłączeniem ostatnich piętnastu nadajników analogowych zakończyła się ostatnia faza trwającej od połowy stycznia cyfryzacji portugalskiej telewizji (pisaliśmy na ten temat w Przeglądzie Międzynarodowym ze stycznia br.). W okresie przechodzenia na nadawanie cyfrowe czterech głównych nadawców – dwóch publicznych i dwóch komercyjnych nadawało swoje programy w systemie analogowym i cyfrowym.
Źródło: Broadband TV News, 3.05,Portugal completes analogue switch-off
|
Federalna Rada Szwajcarii ogłosiła procedurę konsultacyjną w sprawie zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Najważniejszym elementem nowelizacji jest propozycja zastąpienia obecnej opłaty abonamentowej powiązanej z posiadaniem odbiornika przez uniwersalną opłatę. Zdaniem Rady, w sytuacji kiedy smartfony, komputery i tablety umożliwiają odbiór radia i telewizji, nie jest już jasne, jak określić odbiornik radiowy czy telewizyjny. Koszty administracyjne dotychczasowego systemu abonamentowego są wysokie, w tym kontrola w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach. Dlatego też projekt ustawy przewiduje, że opłata będzie wnoszona przez każde gospodarstwo domowe i każdą instytucję czy przedsiębiorstwo oraz, że nie będzie ona już związana z posiadaniem odbiornika. Procedura konsultacji potrwa od 10 maja do 29 sierpnia 2012 r.
Źródło:http://www.bakom.admin.ch/dokumentation/gesetzgebung/00909/04016/04017/index.html?lang=en
|
Mecze na żądanie
Na Ukrainie uruchomiona została nowa usługa internetowa wideo na żądanie. Usługa ta, zwana oll.tv, dostępna będzie na początku tylko za pomocą komputerów, ale docelowo również na urządzeniach mobilnych, odtwarzaczach HD i odbiornikach smart TV. W ofercie znajduje się kilka tysięcy godzin programu, a dodatkowo obejrzeć będzie można również wszystkie mecze Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012.
Źródło: Broadband TV News, 15.05,New VOD service for Ukraine
|
Raport Ofcom na temat stanu przygotowań do cyfryzacji radia
W ślad za opublikowanym przez rząd brytyjski Planem Działania w sprawie Radia Cyfrowego (2010) i zeszłorocznymi konsultacjami społecznymi w tej sprawie, organ regulacyjny ds. mediów i telekomunikacji, Ofcom, przedstawił rządowi raport zawierający techniczną analizę wykonalności planu przejścia na radio cyfrowe w taki sposób, by zastąpić istniejące zasięgi stacji analogowych sygnałem cyfrowym.
Autorzy przedstawili mankamenty związane z dotychczasowym systemem nadawania. Przede wszystkim zasięg analogowej transmisji radiowej zależy od wielu różnych czynników, m.in. od wysokości anteny i mocy stacji nadawczej, rodzaju terenu i jego zagospodarowania, warunków atmosferycznych, czułości odbiornika (i anteny odbiorczej) i tego, czy odbiornik znajduje się w pomieszczeniach zamkniętych czy w pojazdach. W przypadku FM jakość sygnału wyjściowego audio stopniowo pogarsza się wraz ze spadkiem siły sygnału i większymi zakłóceniami, natomiast przy nadawaniu cyfrowym DAB jakość jest stała, a następnie sygnał nagle znika. Dlatego też porównanie zakresu FM i DAB wymaga szczególnej precyzji.
Opisane w raporcie scenariusze nie są ostateczne jeśli chodzi o to, jak powinna wyglądać sieć DAB po przełączeniu na nadawanie cyfrowe. Ofcom stara się przedstawić techniczną wykonalność dopasowania zakresu FM i DAB, aby wspomóc decyzję rządu w sprawie przejścia radia na nadawanie cyfrowe. Jeśli rząd zdecyduje się kontynuować działania zmierzające w tym kierunku, potrzebne będą bardziej szczegółowe badania w celu zoptymalizowania dokładnej liczby, lokalizacji i mocy dodatkowych nadajników DAB potrzebnych do odtworzenia FM w sposób jak najbardziej praktyczny i efektywny pod względem ekonomicznym.
Źródło: Ofcom, 1.05,DAB coverage planning: report to Government
Konsultacje w sprawie dostępu niepełnosprawnych do mediów
OFCOM ogłosił konsultacje na temat wprowadzenia rozszerzenia obowiązujących wymagań jeśli chodzi o stosowanie udogodnień dla osób z dysfunkcją wzroku i/lub słuchu również stosunku do kanałów mających koncesje brytyjską, a dostępnych w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z propozycją, udogodnienia takie miałyby być wprowadzane stopniowo, wzrastając od 10% programów z napisami i 2% z audiodeskrypcją w 2014 roku, aż do 80 i 10% odpowiednio w ciągu 10 lat. Konsultacje zakończą się na początku lipca.
Źródło: Ofcom, 23.05,Proposals for access services on non-domestic TV channels
Nowe koncesje dla lokalnych stacji telewizyjnych
Ofcomuruchomił proces koncesyjny dla lokalnych nadawców telewizyjnych. Ogłosił aplikacje dla 21 cyfrowych kanałów lokalnych, które będą nadawane na osobnym multipleksie. Jednocześnie Ofcom ogłosił także konkurs na operatora samego multipleksu. Operator ten będzie musiał pokryć wszystkie wskazane obszary oraz zaproponować obszary dodatkowe wybierając jedną z 44 dodatkowych lokalizacji lub zaproponować inną lokalizację.
Termin składania wniosków kończy się13 sierpnia 2012 r. a ostateczna decyzja w tej sprawie spodziewana jest jesienią br. Wnioskodawcy, którzy wygrają, będą musieli rozpocząć nadawanie w ciągu dwóch lat od otrzymania koncesji.
Źródło: Broadband TV News, 10.05, Licence call for UK local TV, 10.05