"Przegląd międzynarodowy": nr 02/2013

30.01.2013
W najnowszym numerze Przeglądu Międzynarodowego m. in. o nowym systemie abonamentowym w Niemczech, o problemach z naziemną telewizją cyfrową w tym kraju, o zmianach, jakie nastąpiły w składzie francuskiej Rady (CSA) oraz o karach nałożonych na dostawcę usług VOD w Wielkiej Brytanii.

 

Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
Unia Europejska

 

EBU walczy o pasmo 700 MHz

Europejska Unia Nadawców, zrzeszająca europejskich nadawców publicznych, podjęła walkę o utrzymanie częstotliwości dla naziemnej telewizji cyfrowej. Komisarz Neelie Kroes, która odpowiada za agendę cyfrową dla Europy, zwróciła się do  EBU o opinię na temat przyszłości pasma 700MHz w UE i konsekwencji ewentualnych zmian obecnej sytuacji dla nadawania naziemnego. Podczas spotkania w tej sprawie przewodniczący EBU i dyrektor generalny tej organizacji oświadczyli, że platforma NTC jest kluczowa dla efektywnego funkcjonowania mediów w Europie. Przedstawiciele EBU podkreślali również, że z naziemnej telewizji cyfrowej korzysta 275 mln ludzi w UE i że dzięki tej technologii dostarczanych jest 2000 programów telewizyjnych, w tym usługi krajowe, regionalne i lokalne. Ich zdaniem: "każda decyzja dotycząca pasma 700MHz powinna wziąć pod uwagę jego wpływ na obywateli UE i uważnie ocenić koszty i korzyści. Media publiczne potrzebują jasnego, długoterminowego planu w sprawie pasma 700 MHz i przyszłości NTC w celu wsparcia skutecznych modeli biznesowych transmisji i zapewnienia dalszego inwestowania w innowacje i tworzenie treści europejskich". 

Podczas następnejŚwiatowej Konferencji Radiokomunikacyjnej ITU (WRC-15) omawiane częstotliwości mogą zostać przyznane operatorom telekomunikacyjnym z przeznaczeniem na szerokopasmowe usługi 4G.

Źródło: Broadband TV News, 18.01, EBU delegation meets Kroes in spectrum campaign,

 

Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
Francja

 

Zmiana w składzie CSA

Zgodnie z obowiązującą ustawą medialną, Prezydent Sejm i Senat Francji wymienili 1/3 dziewięcioosobowego składu francuskiego organu regulacyjnego ds. mediów audiowizualnych (Conseil supérieur de l'audiovisuel- CSA). Prezydent François Hollande mianował nowego przewodniczącego Rady. Nowa, sześcioletnia i nieodnawialna kadencja przewodniczącego rozpoczęła się 24 stycznia tego roku. Na stronie internetowej CSA znajdują się materiały video i zapisy z przesłuchań pana Schrameck przez sejmową i senacką Komisję Kultury oraz informacja o dwóch nowych członkiniach Rady wybranych przez  Parlament.

 

Źródło: EPRA, 26.01, A new chairperson and two new members for the French CSA , www.csa.fr

 

Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
Holandia

 

Nowa ustawa medialna

HolenderskiParlament ma w najbliższym czasie debatować nad projektem ustawy medialnej, który został już zatwierdzony przez Radę Państwa. Nowa ustawa ma ujednolicić zasady funkcjonowania wszystkich platform transmisji (sieci kablowych, IPTV, NTC i telewizji satelitarnej DTH). Do tej pory tylko operatorzy kablowi byli zobowiązani do posiadania rad programowych opiniujących podstawowy pakiet programów analogowych.

Zmienionej ustawie będą podlegać wszystkie platformy, które posiadają co najmniej 250.000 abonentów. Jeśli rozprowadzają pakiet analogowy, musi składać się on z co najmniej 15 programów, w tym z programów o statusie must-carry, czyli Nederland1, 2 i 3, jednego regionalnego i jednego lokalnego programu publicznego oraz dwóch publicznych programów flamandzkich. 

Teplatformy, które oferują telewizję cyfrową, muszą mieć w podstawowym pakiecie co najmniej 30 programów, w tym programy o statusie must-carry, jak również trzeci flamandzki program publiczny i dodatkowe programy regionalne z sąsiadujących prowincji. Niektórzy operatorzy naziemnej i satelitarnej telewizji cyfrowej (NTC i DTH) są zwolnieni z wypełniania niektórych przepisów. Na przykład KPNDigitenne oferuje tylko 25 programów, w związku z niedostateczną ilością częstotliwości naziemnych. Platforma ta może rozprowadzać tylko jeden publiczny program regionalny i nie rozprowadza sygnału żadnej stacji lokalnej. Z kolei SatelliteDigitaal, jedyna platforma DTH o zasięgu ogólnokrajowym, będzie zwolniona z obowiązku oferowania flamandzkich programów publicznych, które są oferowane obecnie w pakiecie rozszerzonym. Zwolnienie będzie trwało do października 2017.

Projektodawcy nowej ustawy nieumożliwiają bezpośredniego wpływania konsumentów na ofertę programów na platformach. Będzie to oznaczać de facto koniec ​​obecnych rad programowych w telewizji kablowej. Kabelraden.nl, Krajowa Platforma Rad Programowych, podejmuje starania, by zachować reprezentację konsumentów na platformach choćby w niewielkim wymiarze

Źródło: Broadband TV News, 23.01, Dutch to scrap cable programme councils

 

Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
Niemcy

 

Ruszył nowy model finansowania mediów publicznych

1 stycznia 2013 r. wszedł w życie Międzylandowy Traktat o radiofonii i telewizji, zatwierdzony rok wcześniej przez niemiecki Parlament.  Zgodnie z nowym prawem,  w Niemczech wprowadzona zostaje jednolita miesięczna opłata abonamentowa w wysokości 17,89 euro, płacona przez każde gospodarstwo domowe lub firmę, niezależnie od ilości osób lub liczby odbiorników umożliwiających korzystanie z treści medialnych. Traktat został przyjęty w celu zapewnienia stabilnego finansowania mediów publicznych w sytuacji, gdy coraz większa liczba osób zobowiązanych do zgłaszania posiadanych odbiorników nie była objęta regulacją. Nowe przepisy odzwierciedlają zmiany w sposobie korzystania z mediów. Niektórym gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom przysługują zwolnienia zmniejszające obciążenie finansowe poprzez wyłączenie ich z płatności lub poprzez zmniejszenie ich wysokości. Dotyczy to osób o niskich dochodach, korzystających z pomocy społecznej, osób niepełnosprawnych oraz organizacji charytatywnych i non-profit.  Pozostałe instytucje płacą abonament w zależności od liczby zatrudnionych osób. Na przykład małe (do 49 pracowników) i średnie (do 249 pracowników) firmy mają płacić odpowiednio trzykrotną i pięciokrotną wielokrotność składki.

Sposób zbierania danych w ciągu pierwszych lat stosowania nowego systemu budzi wątpliwości. Każde gospodarstwo domowe lub przedsiębiorstwo jest zobowiązane do poinformowania właściwego regionalnego nadawcy publicznego o swoim istnieniu. Ponadto nadawcy publiczni mają otrzymać od administracji  publicznej dane, które pozwolą zidentyfikować potencjalnych płatników. Będą mogli zestawić i porównać płatności oraz dane wynikające z procedury zgłoszenia do istniejących danych dotyczących gospodarstw domowych zarejestrowanych w danej miejscowości. Podane informacje mają być ograniczone do podstawowych danych i wykorzystane jedynie w celu zidentyfikowania gospodarstw domowych podlegających opłacie.

 

 Źródło: Mediadem, 26.01, New funding regime for Public Service Broadcasting in Germany

 

„Telewizyjna wróżka” blokuje reklamy

Niemiecki producent sprzętu telekomunikacyjnego, TC Unterhaltungselektronik stworzył pierwszy odbiornik cyfrowy z wbudowaną blokadą reklam i systemem Android. Urządzenie zwane Fernsehfee (telewizyjna wróżka) ma blokować przerwy reklamowe we wszystkich programach i zawiera tuner cyfrowy (kablowy, satelitarny lub DVB-T). STB może być używany z nagrywarką i może nagrywać wszystkie audycje bez przerw reklamowych. Zestawy z tunerem satelitarnym mają pojawić się w sprzedaży w marcu br., w cenie 99 Euro. Na stronie przedsiębiorstwa przyjmowane są już zamówienia. Kolejne zestawy przystosowane do telewizji kablowej i DVB-T pojawić się mają miesiąc później.„Wróżka” opiera się na systemie Android, który również daje możliwość korzystania z drugiego ekranu, interakcji z innymi odbiorcami, kontroli głosowej, DLNA, WLAN i innych funkcji właściwych telewizji hybrydowej, takich jak wyszukiwarka internetowa i media player.

 

Źródło: Broadband TV News, 21.01, TV fairy blocks commercials

 

Niemiecki RTL rezygnuje z naziemnej dystrybucji sygnału

RTL Deutschland zdecydował się zakończyć dotychczasową dystrybucję w formacie DVB-T w tym kraju. Naziemna transmisja tego nadawcy ustanie w dniu 31 grudnia 2014 r., z wyjątkiem Monachium, gdzie zakończy się już po koniec maja br. Wypowiadając się na temat decyzji, przedstawiciel RTL Deutschland powiedział, że widzi przyszłość przed naziemną radiodyfuzją cyfrową, ale że obecne warunki w Niemczech nie pozwalają na długoterminowe planowanie, co stwarza zagrożenie dla znacznych środków, które trzeba zainwestować w dystrybucję naziemną. Nadawca wskazuje, że nie ma gwarancji, iż niemiecki rząd federalny utrzyma obecne naziemne widmo częstotliwości dłużej niż do 2020 roku.

W Austrii RTL bierze udział w projekcie DVB-T2, który oferuje lepsze gwarancje na przyszłość, w tym długoterminowy plan i gwarancje dotyczące wykorzystania widma częstotliwości.

Przedstawiciel RTL powiedział również, że jego zdaniem transmisja programów powinna być kodowana i że powinien powstać plan dla całej branży NTC, który przewidywałby wykorzystanie bardziej efektywnych środków przekazu, np. DVB-T2.  Jego zdaniem, dystrybucja naziemna jest "ponad trzydzieści razy droższa niż satelitarna". Ponadto technologia naziemna oferuje bardzo ograniczoną liczbę kanałów, 30 kanałów w porównaniu z 93 w technologii kablowej oraz 117 w satelitarnej.

 

Źródło: Broadband TV News, 18.01, German RTL to end DTT broadcasts

 

Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
Wielka Brytania

 

Playboy ukarany

Brytyjski organ regulacyjny, OFCOM, wydał decyzję o ukaraniu kanału Playboy, który jest właścicielem stron internetowych oferujących usługi na żądanie: Playboy TV oraz Demand Adult za niedostateczną ochronę małoletnich przed treściami mogącym mieć negatywny wpływ na ich rozwój. ATVOD, organ współregulacyjny w zakresie usług na żądanie, stwierdził wielokrotne i poważne naruszenie obowiązku stosowania skutecznych zabezpieczeń oferowanych treści przed dostępem do nich małoletnich odbiorców. W uzasadnieniu napisano, że system weryfikacji wieku odbiorcy poprzez podanie danych karty kredytowej czy debetowej nie jest wystarczającym zabezpieczeniem. Playboy TV został ukarany grzywną w wysokości 35.000 funtów a Demand Adult 65.000 funtów.

 

Źródło: Ofcom, 16.01, Playboy fined 100000 for failing to protect children

 

Wybór i opracowanie:

Maria Borkowska

Halina Rostek

Materiały powiązane

Aktualności

Newsletter

Powrót na górę strony
Adres Biura
Adres biura KRRiT
Siedziba i Biuro KRRiT Wydział Abonamentu RTV

Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9

01-015 Warszawa

NIP: 521 27 99 708

REGON: 010182401
fax. 22 597 31 80

 

ul. Sobieskiego 101
00-763 Warszawa

Numer infolinii: 22 597 31 01

X Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie