Zgromadzenie Ogólne WorldDAB
15.11.2017
W dniach 7 i 8 listopada br. w Paryżu odbyło się doroczne Zgromadzenie Ogólne WorldDAB. Organizacja liczy obecnie 98 członków z całego świata: nadawców, operatorów, producentów urządzeń i oprogramowania oraz organów regulacyjnych.
W części obrad z wyłącznym udziałem członków WorldDAB dokonano podsumowania działalności organizacji. Zebrani wysłuchali i zaakceptowali sprawozdania Zarządu oraz poszczególnych Komitetów: Technicznego, ds. Regulacji i Spektrum, Azji i Pacyfiku. Następnie wysłuchano, zaprezentowanego przez Skarbnika, sprawozdania finansowego organizacji. Zarówno wyniki finansowe, jak i rekomendacje na 2018 rok zostały zaakceptowane przez Zgromadzenie Ogólne.
Następnie zostały zaprezentowane wyniki wyborów Zarządu WorldDAB na kadencję 2017-2019. Przewodniczącym Zarządu został ponownie Patrick Hannon (Wielka Brytania), a wiceprzewodniczącymi Joan Warner (Australia) i Jacqueline Bierhorst (Holandia).
Zakończenie części organizacyjnej stanowiło wręczenie dorocznej nagrody za wybitne osiągniecia we wspieraniu rozwoju DAB. Otrzymał ją Thomas Sanner z radia publicznego w Szwajcarii.
Dalsza część Zgromadzenia Ogólnego miała charakter otwarty. Rozpoczęła się ona przeglądem sytuacji DAB/DAB+ w Europie i na świecie. Poza Norwegią, która jest na etapie kończenia procesu wyłączania radia analogowego, szczegółowe plany dotyczące switch-off w latach 2020-2024 ma Szwajcaria. Zbliża się ona zgodnie z planem do wypełnienia kryteriów pokrycia sygnałem cyfrowym oraz nasycenia gospodarstw domowych i samochodów odbiornikami cyfrowymi. Podobnie Wielka Brytania zbliża się do wypełnienia kryteriów, ale decyzji o terminie wyłączenia emisji analogowej jeszcze nie podjęła. Z zainteresowaniem wysłuchano relacji z rozwoju DAB+ w Niemczech i w Słowenii.
Kolejna sesja była w całości poświęcona DAB+ we Francji, która była gospodarzem konferencji. Członek CSA, Pan Nicolas Curien przedstawił plany rozwojowe z punktu widzenia regulatora. Kolejni prezenterzy omawiali stan zaangażowania w rozwój DAB+ ze strony niezależnych nadawców komercyjnych oraz efekty lokalnych inicjatyw „community radios”.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się sesją poświęconą w całości norweskim doświadczeniom w przechodzeniu od emisji analogowej do cyfrowej. Norwegia bowiem, jako pierwszy kraj na świecie zdecydowała się na stopniowe wyłączanie nadajników analogowych FM i emisję programów radiowych w standardzie DAB+. Omówiono aspekty techniczne, regulacyjne, problemy z punktu widzenia nadawców publicznych i komercyjnych, przebieg kampanii informacyjno-marketingowej oraz DAB+ w samochodach. Na zakończenie tej części konferencji odbyła się dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli najbardziej zaawansowanych rynków cyfrowych (Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Danii), w których plany wyłączenia emisji TFM są najbardziej skonkretyzowane.
W kolejnych sesjach omawiano komercyjne aspekty rozwoju DAB/DAB+ na przykładzie Bawarii, Włoch i Australii. Ostatnia sesja poświęcona była sytuacji na tzw. rynkach rozwijających się na przykładzie Tajlandii i Indonezji oraz przyszłości technologii DAB+.