Stan radiofonii DAB na świecie - Patrick Hannon, Przewodniczący WorldDAB
20.01.2016
Nowy 2016 rok z perspektywy WorldDAB - dotychczasowe dokonania, plany na przyszłość.
Kraje europejskie
Norwegia- trwa odliczanie do wyłączenia emisji analogowych, pierwsze stacje FM planuje się wyłączyć w okresie najbliższych 12 miesięcy 2016 roku.
Szwajcaria- do końca czerwca b.r. zostaną opracowane plany dotyczące przejścia na emisję cyfrową.
Wielka Brytania- na wiosnę b.r. powinien pojawić się drugi ogólnokrajowy multipleks komercyjny w standardzie DAB+.
Dania, Włochyi Holandia – wciąż duży postęp, w Holandii radio DAB+ odnosi największe sukcesy.
Niemcy – pozostają najważniejszym celem cyfryzacji w Europie. Zarówno politycy jak i nadawcy są przekonani do rozwoju tej techniki, zwłaszcza w sytuacji zwiększającej się sprzedaży odbiorników radiowych (w okresie styczeń - wrzesień 2015 r. nastąpił wzrost o 50 procent w skali rok do roku).
Coraz więcej krajów europejskich rozpoczyna realizację swoich planów rozwijania radia cyfrowego. W ostatnim roku istotne postępy zaszły w Belgii, Francji, Polsce, Austrii oraz w Czechach (w każdym z tych krajów trwają regularne transmisje cyfrowe).
Rejon Azji i Pacyfiku
W rejonie Azji i Pacyfiku
Australia wciąż jest na czele cyfryzacji radia. W Tajlandii, Malezji i Indonezji rozważa się uruchomienie próbnych emisji.
Trwają lub są na etapie planowania próbne emisje cyfrowego radia w Turcji, Tunezji, Południowej Afryce oraz w krajach Zatoki Perskiej.
Poza ekspansją terytorialną, głównym zadaniem na rok 2016 jest rozbudowa sektora motoryzacyjnego. Główne działania trwają w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwajcarii, gdzie większość nowych aut ma standardowe wyposażenie w odbiornik DAB+. Celem jest uzyskanie podobnych wyników w innych krajach.
Równolegle wielu członków WorldDAB bierze udział w dyskusjach dotyczących sytuacji DAB w telefonach komórkowych.