Digital Radio Austria w sprawie wprowadzania DAB+
27.10.2015
Wiceprezes stowarzyszenia Digital Radio Austria, Wolfgang Struber, zaapelował do austriackich prawodawców o ułatwienie wprowadzania cyfrowego radia w kraju.
Digital Radio Austria
Podczas ostatniego spotkania radiowego w Wiedniu (w ramach Austriackich Dni Mediów) Wolfgang Struber poruszył trzy najważniejsze punkty:
· Cyfrowe radio DAB+ nie jest problemem technicznym, ale zagadnieniem medialnym, kwestią związaną z transportem oraz bezpieczeństwem,
· DAB+ jest już przyjętym standardem europejskim dla naziemnych emisji cyfrowych,
· Radio Cyfrowe „zmienia całkowicie dotychczasowy obraz radia i to od samego początku”.
Ogólnokrajowe cyfrowe radio stworzy środowisko radiowe rządzące się zupełnie nowymi regułami stwierdził Struber i dodał -
znikną dotychczasowe obowiązujące reguły – ograniczające wprowadzanie innowacji i stopniowo zmniejszające radiowy rynek. Sama emisja 18 nowych programów DAB+ w miejscu poprzedniego jednego tylko programu FM doskonale ilustruje dynamikę rozwoju tej techniki w Austrii.
Wiceprezes stowarzyszenia Digital Radio Austria podkreślił również, iż
nowoczesna, przygotowana na rozwiązania przyszłościowe ogólnokrajowa nowa infrastruktura nadawcza jest ważna dla demokracji, radio cyfrowe jest zwycięstwem demokracji.
Digital Radio Austria uważa, że takie rozwiązania jak EWF (Emergency Warning Functionality, system ostrzegania o zagrożeniach) i cyfrowe rozwiązanie TPEG (Transport Protocol Experts Group, protokół przekazywania informacji o ruchu drogowym) umożliwiają również wprowadzanie szeregu nowych i lepszych usług podnoszących bezpieczeństwo na drogach, zapewniających pomoc w przypadku katastrof i zwiększających bezpieczeństwo społeczeństwa. To tłumaczy, czemu tworzenie cyfrowych, potężnych i niezawodnych sieci radiowych jest projektem infrastrukturalnym realizowanym w interesie publicznym.
Naziemne radio cyfrowe jest jedyną uniwersalnym środkiem technicznym przekazującym informacje, które mogą być odbierane wszędzie i za darmo. Radio jest jedyną platformą, która przy dużym, odpowiednim pokryciu, może dostarczać usługi istotne z punktu widzenia interesów społecznych. W swej analogowej postaci nie ma już możliwości dalszego rozwoju. Internet zaś nie jest substytutem dla radia naziemnego, ale jego uzupełnieniem, odpowiadającym technicznie i systemowo hybrydowej naturze współczesnych mediów, charakteryzujących się indywidualnością, fragmentacją, aspektami społecznościowymi i interaktywnością.
Źródło: radiomagonline