Czeskie Radio szykuje się do „cyfry”
26.03.2015
Eksperci Czeskiego Radia (nadawca publiczny, członek EBU) zaprezentowali ostatnio „cyfrową mapę drogową” – plan podróży Czech do cyfrowego radia DAB/DAB+.
Zawiera on wszystkie niezbędne elementy: konieczne do przeprowadzenia prace legislacyjne, koordynację ogólnokrajową, odpowiednie finansowanie, zaangażowanie sektora prywatnego, promowanie nowych treści i nowych usług, dostarczanie pełnych informacji oraz kampanie marketingowe i promocję odbiorników DAB.
Pierwszą fazą cyfryzacji będzie pilotażowa emisja cyfrowa, zaplanowana na lata 2015 – 2017 i obejmująca główne tereny miejskie – Pragi, Brna, Ostrawy i Pilzna.
Od roku 2017 będą uruchamiane regularne emisje cyfrowe, w tym programy wszystkich stacji ogólnokrajowych, programy specjalne i inne cyfrowe projekty, takie jak usługi dodatkowe. Potem rozpoczną się emisje regionalne, uruchamiane zależnie od warunków technicznych i dobranych częstotliwości. Wyłączenie emisji analogowej powinno nastąpić najpóźniej w 2025 roku pod warunkiem, że wszystkie stacje Czeskiego Radia będą wówczas również nadawać cyfrowo.
Czeskie Radio zamierza zacząć cyfryzację od znanych stacji takich jak D-dur, Radio Wave, Plus, Radio Junior, Jazz, Radio Retro oraz Sport. W tym roku zamierza uruchomić eksperymentalną stację cyfrową w Pradze, którą będzie mogło odbierać 10 do 15 procent krajowej populacji.
Plan przechodzenia do nadawania cyfrowego przedstawiono na otwartym seminarium w czeskim parlamencie w Pradze, wśród publiczności znaleźli się przedstawiciele przemysłu i parlamentarzyści, pojawili się również eksperci z radia szwedzkiego oraz przedstawiciele norweskiego nadawcy publicznego NRK.
Peter Duhan, dyrektor Czeskiego Radia, powiedział słuchaczom, że przyszłość naziemnego radia zależy od przejścia na DAB. „Radio DAB będzie dostarczać słuchaczom bardziej zróżnicowane treści i usługi, pozwoli podwyższyć jakość dźwięku i zapewnić dalszy rozwój nadawania naziemnego”.
Aktualne działania wyraźnie pokazują, że Czeskie Radio jest gotowe do rozpoczęcia przechodzenia do emisji cyfrowej. Takie przejście będzie wymagać pomocy rządowej, wprowadzenia odpowiedniej legislacji, rozwiązania problemu simulcastu oraz koordynacji programów i usług Czeskiego Radia z sektorem prywatnym.
Jak zauważył szef wydziału radia Europejskiej Unii Nadawców (EBU), Christian Vogg „cyfrowe naziemne radio w Europie wciąż się rozwija i w niektórych krajach rozwój ten doszedł do takiego etapu, w którym nie ma już odwrotu”. Przejrzysta strategia Czeskiego Radia, popierana przez rynek radiowy i słuchaczy, pozwala oczekiwać, że proces przechodzenia do rozwiązań cyfrowych zakończy się sukcesem. Czeskie Radio może też liczyć na pomoc ze strony EBU w postaci wskazówek, przykładowych i praktycznych rozwiązań, informowania społeczeństwa i promowania cyfrowego radia.