Radio DAB+ w Europie intensywnie się rozwija
02.02.2016
Poza państwami wiodącymi we wprowadzaniu DAB+, radio cyfrowe dociera również do innych krajów.
W Rumunii rozpoczęły się społeczne konsultacje dotyczące cyfrowego radia. Rumuński ANCOM, krajowy regulator telekomunikacyjny, ogłosił społeczne konsultacje dotyczące doboru multipleksów T-DAB+ (radio DAB+ rozprowadzane naziemnie). Władze zaprosiły wszystkich zainteresowanych do zaprezentowania swoich opinii odnośnie pasm częstotliwości, które mogłyby być włączone do przetargów, liczby i typów multipleksów oraz oferowanych w tych multipleksach usług.
W Słowenii, AKOS, Agencja Sieci Telekomunikacyjnych i Usług Republiki Słowenii, wydała koncesję na pierwszą regularną ogólnokrajową sieć T-DAB+ w tym kraju. Koncesję otrzymał publiczny słoweński nadawca RTV.
W Turcji uruchomiono ponownie sieć DAB+. TRT, turecka Korporacja Radia i Telewizji, uruchomiła testy dwóch nadajników DAB+ w Stambule i Ankarze, emisja czterech programów odbywa się w kanale 12B. Na drugim etapie tego projektu TRT chce powiększyć sieć DAB+ o nadajniki ulokowane w Izmirze, Bursie, prowincjach Kocaeli i Antalii. W marcu tego roku w Stambule odbędą się seminaria, konferencje i prezentacje dotyczące cyfrowego nadawania, przeznaczone dla przedstawicieli środowiska nadawców, pomocą w tym przedsięwzięciu służy WorldDAB.
W Turcji po raz pierwszy zainteresowanie systemem DAB pojawiło się w roku 2002, kiedy jeszcze nie było na tamtejszym rynku odbiorników oferowanych za przystępną cenę. W przypadku DAB+ ten problem nie ma aż takiego znaczenia – w ostatnich 10 latach na świecie sprzedano ponad 30 milionów odbiorników DAB/DAB+, co dzięki efektowi „ekonomii skali” pozwoliło wyraźnie obniżyć ceny. Obecnie odbiorniki DAB+ mają ceny odpowiednie dla rynku masowego – najtańsze kosztują równowartość 20 euro i cena ta spada.
Źródło: radiomagonline