Dalszy rozwój cyfrowego radia w Belgii
25.05.2016
W przeciwieństwie do regionu flamandzkiego Belgii, zaawansowanego we wprowadzaniu cyfrowego radia, region waloński pozostawał dotychczas wyraźnie w tyle. Ostatnio podmioty zaangażowane w radiofonię cyfrową regionu Walonii zdecydowały się na wydatek 5,4 miliona euro do końca 2017 roku w celu rozwoju cyfrowego radia w tym regionie.
Miesiąc temu Jean-Claude Marcourt, minister zajmujący się cyfryzacją Walonii, przygotował dokument dotyczący finansowania cyfrowej radiofonii. Niektórzy uczestnicy rynku mieli zastrzeżenia odnośnie tego dokumentu, ponieważ faworyzował on dużych operatorów (RTBF, RTL, NRJ, Nostalgie) na niekorzyść mniejszych.
Najnowsza wersja dokumentu ukazała się 13 maja br. i została przyjęta przez rząd Walonii. Rząd belgijski ma przeznaczyć 5,4 mln euro dla tego projektu, a sam region waloński 3 mln euro w formie subsydiów dla spółki Feri S.A.
Spółka ta, której głównym udziałowcem jest RTBF(Radio Télévision Belge Francophone) zajmuje się tworzeniem nowej infrastruktury RTBF w Liège, Charleroi i Mons i ma zainwestować 2,4 mln euro w postaci zwiększenia kapitału. Reszta pieniędzy powinna przyjść z RTBF, który będzie operatorem technicznym w rejonie Brukseli. Zakładane środki są znaczące, choć wyraźnie mniejsze od przewidywanych na początku 12 milionów euro.
Operatorzy będą musieli zająć się nie tylko uruchamianiem i konserwacją niezbędnej technicznej infrastruktury ale również marketingiem nowej techniki polegającym m.in. na szkoleniu słuchaczy odnośnie użytkowania cyfrowego radia.
Celem jest osiągnięcie planowanego poziomu emisji cyfrowej do końca 2017 roku. Jednocześnie będą kontynuowane emisje FM, zgodnie z nowym planem częstotliwości, sięgającym roku 2017. Radio analogowe nie zostanie wyłączone w dwa tygodnie, w celu zapewnienia łagodnego przejścia do emisji cyfrowej będzie obecne w eterze przez kilka następnych lat, co oczywiście oznacza dodatkowe koszty. Rząd Federacji Walonii-Brukseli ma więc zabezpieczyć obowiązujący w tym obszarze plan częstotliwości a regulator CSA ogłosić przetargi dla operatorów.
Źródło: L'Echo