FMexit! Wyłączenie analogowego radia FM w środku nocy polarnej
12.01.2017
Bodø – niewielkie miasto w północnej części Norwegii. Zamieszkałe przez 44 tys. mieszkańców, co daje mu czternaste miejsce w kraju pod względem liczebności. Norwegowie wybrali, aby to właśnie w Bodø 11 stycznia 2017 roku rozpocząć proces wyłączania analogowej emisji radiowej FM. Wyłączenie obejmie cały północny region kraju zwany Nordland. Następnie, po kolejnych pięciu etapach, analogowa emisja zostanie wyłączona w pozostałych regionach kraju. Cały proces zakończy się 12 grudnia 2017 roku.
W przeddzień zakończenia emisji analogowej Norwegowie zorganizowali w Bodø konferencję Radio’s Digital Leap, na której zaprezentowali szczegółowy plan działania w poszczególnych częściach kraju. Konferencja zgromadziła wielu przedstawicieli przemysłu radiowego z całej Europy i Australii. Goście ze Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Australii zaprezentowali swoje plany związane z wyłączeniem FM-u. Najbardziej sprecyzowane plany ma Szwajcaria, która rozpocznie proces wyłączania radia analogowego w roku 2020, a zakończy w roku 2024. Wielka Brytania spełni wszystkie kryteria warunkującewyłączeniew bieżącym roku, więc można się spodziewać, że w nieodległej przyszłości rząd określi konkretny program rozstawania się z analogiem na wyspach.
Norwegowie podzielili się swoimi doświadczeniami z wieloletniej pracy, jaką wykonali przygotowując proces wyłączenia analogowej emisji FM. Podkreślali, że priorytetową sprawą jest informacja i porady udzielane słuchaczom. Muszą one płynąć ze strony nadawców, jak i czynników rządowych. Podkreślano istotną rolę wielostronnej współpracy zainteresowanych, wyznaczenie konkretnej daty wyłączenia FM-u i budowania dobrego zasięgu, dającego satysfakcję słuchaczom. Nie do pominięcia jest też fakt poszerzenia oferty programowej. W Bodø słuchacze mieli do dyspozycji pięć programów analogowych. Dziś mogą wybierać spośród trzydziestu programów cyfrowych nadawanych w standardzie DAB+.
Na pytanie o ostatnich badaniach, których wynik wskazuje na to, że około 60 proc. Norwegów nie chce wyłączenia radia analogowego, Mari Hagerup z Digital Norway powiedziała, że nie do końca wierzy badaniom sporządzonym przez tabloid i przytoczyła dane mówiące o tym, że 80 proc. gospodarstw domowych w Norwegii posiada co najmniej jeden odbiornik DAB+, a czas słuchania radia cyfrowego wynosi 139 min dziennie w porównaniu do 97 min w przypadku radia FM. Hagerup stwierdziła, że odbiera gratulacje od wielu osób, ale wszyscy są świadomi, że jest to początek ciężkiej pracy przy wielu niewiadomych. Norwegowie będą musieli zmierzyć się z wieloma problemami, które dość precyzyjnie zdefiniowali. Między innymi chodzi o rynek samochodowy pomimo to, że 90 proc. nowych samochodów posiada odbiornik DAB+ w standardowym wyposażeniu, to 450 tysięcy samochodów ich nie ma. Sposobem na ”digitalizację” jest wyposażenie pojazdów w sprawdzone i niedrogie adaptery. Digital Norway rekomenduje konkretne rozwiązania. Co więcej, przygotowali oni setki warsztatów i przeszkolili ich pracowników do montażu takich urządzeń. Setki stacji benzynowych mają możliwość ich sprzedaży w kompetentny sposób. Przygotowano też filmy instruktażowe ułatwiające prawidłowy montaż takich adapterów.
Pozostają jednak inne problemy, nieznane dziś, a związane choćby z ewentualną utratą słuchaczy w początkowym okresie po wyłączeniu analogu, bowiem duża część słuchaczy nie wierzy, że to nastąpi i czeka z zakupem odbiorników do momentu wyłączenia. Pozytywnym elementem jest fakt, że niespełna 6 proc. badanych nie wyraża chęci zakupu odbiornika po wyłączeniu emisji analogowej FM.