"Przegląd międzynarodowy": nr 09/2015
02.09.2015
We wrześniowym Przeglądzie Międzynarodowym można przeczytać m. in. o nowej konsultacji Komisji Europejskiej w sprawie dyrektywy satelitarno-kablowej, o problemach z odbiorem sygnału naziemnej telewizji cyfrowej w Hiszpanii oraz o nowym międzynarodowym programie informacyjnym tworzonym na Ukrainie.
Komisja Europejska
Konsultacja w sprawie dyrektywy satelitarno-kablowej
Komisja Europejska ogłosiła
publiczną konsultację w sprawie dyrektywy Rady 93/83/WE w sprawie koordynacji niektórych zasad dotyczących prawa autorskiego oraz praw pokrewnych stosowanych w odniesieniu do przekazu satelitarnego oraz retransmisji drogą kablową. Konsultacja służy sprawdzeniu, czy unijne przepisy w tej sprawie nadal są aktualne. Komisja chce też poznać opinię zainteresowanych stron odnośnie rozszerzenia przepisów dyrektywy na usługi audiowizualne (radiowe i telewizyjne) świadczone za pośrednictwem Internetu. Konsultacja jest częścią szerszego przeglądu wspomnianej dyrektywy, jednej z 16 inicjatyw ogłoszonych w Planie Komisji dla Jednolitego Rynku Cyfrowego. W szczególności celem Komisji jest rozszerzenie transgranicznego dostępu do usług audiowizualnych w krajach unijnych. Usunięcie barier w ramach Jednolitego Rynku Cyfrowego ma przyczynić się do rozwoju twórczości oraz wzmocnić europejski sektor audiowizualny, dając jednocześnie konsumentom dostęp do szerszej oferty programowej.
Źródło: Komisja Europejska, 24.08, EU seeks views on the Satellite and Cable Directive
Flaga
Austria
|
Pasmo 700 MHz dla telefonii komórkowej od 2020 roku
Austria planuje przekazanie za pięć lat naziemnych częstotliwości z zakresu 694-790 MHz, obecnie wykorzystywanych na potrzeby radiodyfuzji, operatorom sieci komórkowych. Jak zauważył minister infrastruktury, dzięki cyfryzacji w najbliższych latach usługi audiowizualne wymagać będą mniejszej ilości spektrum niż obecnie, przy tym samym stopniu pokrycia. Powstanie więc możliwość przekazania tych częstotliwości na usługi mobilne, co przyczyni się do rozwoju szerokopasmowego Internetu na terenie Austrii.
Źródło: Broadband TV News, 07.08, Austria to allocate 700 MHz band to mobile operators
Flaga
Hiszpania
|
Druga dywidenda cyfrowa w 2016 roku
Hiszpańskie Ministerstwo Przemysłu podejmie w 2016 roku pierwsze kroki w celu wdrożenia nowego planu dywidendy cyfrowej, zgodnie z którym pasmo 700 MHz ma zostać przekazane przed 2020 rokiem na usługi mobilne nowej generacji, tak jak to przewiduje Europejska Agenda Cyfrowa. Na cel sporządzenia wstępnego planu technicznego przeznaczono kwotę 570 tys. euro.
Hiszpania zakończyła pierwszą główną zmianę w naziemnej telewizji cyfrowej z końcem marca br., dostosowując anteny około 13 milionów gospodarstw domowych, tak aby częstotliwości pasma 800 MHz wykorzystywanego poprzednio przez naziemną telewizję cyfrową mogły zostać wykorzystane do wdrożenia telefonii 4G. Przeniesienie naziemnej telewizji cyfrowej na nowy zakres częstotliwości kosztowało około 103 mln euro, znacznie poniżej szacowanej wielkości 280 mln euro.
Źródło: Advanced Television, 21.08, Spain 2nd digital dividend in 2016
Problemy z odbiorem sygnału naziemnej telewizji cyfrowej
Zakłócenia sygnału telewizyjnego przez sygnał telefonii 4G mogą wystąpić nawet w 4 mln hiszpańskich gospodarstw domowych. Według
El Economista, najbardziej podatne na nie są te odbiorniki, które nie są podłączone do anten zbiorczych, w miejscach takich jak wille, kamienice lub budynki z jednym lub kilkoma gospodarstwami domowymi. W zeszłym roku, podczas przeprowadzania ogólnokrajowej zmiany częstotliwości naziemnej telewizji cyfrowej nie wymagano od mieszkańców takich gospodarstw, aby dostosowali swoje urządzenia do odbioru i, w przeciwieństwie do mieszkańców obsługiwanych przez anteny zbiorcze, nie otrzymali oni wsparcia finansowego ze strony rządu.
Aby uniknąć zakłóceń, odbiorcy muszą zainstalować pomiędzy telewizorem i anteną specjalny filtr, który zazwyczaj kosztuje między 50 a 80 euro. Koszt instalacji pokrywany jest przez operatorów telekomunikacyjnych (Telefónica, Vodafone i Orange, korzystających z zakresu 800 MHz), ale tylko przez pierwsze sześć miesięcy po uruchomieniu przez nich usług 4G.
Źródło: Broadband TV News, 04.08, Spanish DTT reception problems grow
Więcej pieniędzy dla publicznego nadawcy
Hiszpański nadawca publiczny, RTVE, otrzyma w 2016 roku od państwa 331,5 mln euro, tj. o 50 mln euro więcej niż w ostatnich trzech latach, kiedy to kwota subsydiów państwowych była zamrożona. Ponadto, RTVE ma otrzymać dodatkowe 50 mln euro od operatorów telekomunikacyjnych w związku ze wzrostem podatku, jaki płacą oni na rzecz publicznego nadawcy (w tym roku było to 330 mln euro). Nadawca wnioskował o zwiększenie subsydiów w związku z roczną stratą w wysokości ok. 100 mln euro.
Źródło: Advanced Television, 05.08, More public funds for RTVE
Nowe przepisy w sprawie ochrony nieletnich
Hiszpański organ regulacyjny CNMC przyjął nowe kryteria oceny treści audiowizualnych, opracowane we współpracy z nadawcami i organizacjami społecznymi. Nowa klasyfikacja ustala następujące kategorie treści potencjalnie szkodliwych: przemoc, seks, korzystanie z narkotyków i innych szkodliwych substancji, praktyki dyskryminacyjne, niewłaściwe wzorce do naśladowania i nieodpowiedni język. Ponadto, kryteria klasyfikacji i kategorie wiekowe odbiorców takich treści zostały zmodyfikowane w celu zapewnienia większego obiektywizmu i precyzji oceny. System zmniejsza prawdopodobieństwo uznaniowego kwalifikowania treści, działa na rzecz praw dzieci i młodzieży oraz poprawia jakość informacji przekazywanych rodzicom i wychowawcom na temat treści potencjalnie szkodliwych.
Źródło: EPRA, 24.08, CNMC adopted new age classification criteria for protection of minors
Flaga
Holandia
|
Popularność usług VoD
Według badań przeprowadzonych przez firmę SAMR, dwie trzecie (68 proc.) Holendrów korzysta z usług telewizji na żądanie. W grupie osób powyżej 65 lat odsetek ten wynosi 52 proc., w grupie osób poniżej 25 roku życia – 72 proc., a wśród osób w wieku 25 - 34 lata – 64 proc. W Holandii najbardziej popularna w tym zakresie jest usługa
NPO Gemist, świadczona przez nadawcę publicznego: 49 proc. odbiorców korzysta z bezpłatnego dostępu do portalu tego nadawcy. Netflix zajmuje w rankingu drugą pozycję (25 proc. subskrypcji).
Źródło: Broadband TV News, 19.08, Dutchpubcasters lead on-demand viewing
Flaga
Indie
|
VoD bez Internetu
Dish TV, indyjski gigant płatnej telewizji, rozpoczyna świadczenie uproszczonej usługi VoD, która działa bez konieczności dostępu do Internetu. Potencjalny użytkownik DishFlix musi dysponować urządzeniem STB zapewniającym dostęp do usługi (w cenie 5990 rupii czyli 92 USD) oraz płacić miesięczny abonament w wysokości 1,53 USD. Dish TV będzie udostępniać miesięcznie 15 filmów hindi/anglojęzycznych w stosunku 70/30 na korzyść filmów w języku hindi.
Źródło: Advanced Television, 19.08, Dish India launches offline VOD
Flaga
Ukraina
|
Nowy program informacyjny
Ukraina zamierza stworzyć własny międzynarodowy program informacyjny w celu przeciwdziałania rosyjskiej propagandzie. Według ministra polityki informacyjnej, rząd ukraiński przeznaczył na ten cel 100 mln hrywien (ok. 4,7 mln USD). Nowy program ma być nadawany od końca br. na terenie Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych. Intencją ukraińskiego rządu jest doprowadzenie do sytuacji, w której program ten byłby obecny w sieciach kablowych i satelitarnych w krajach, w których obecnie odbierane są programy rosyjskie często przedstawiające wydarzenia na Ukrainie w sposób jednostronny.
Źródło: Advanced Television, 18.08, Ukraine to launch international channel
Wybór i opracowanie:
Maria Borkowska