"Przegląd międzynarodowy": nr 11/2013

31.10.2013
W tym Przeglądzie Międzynarodowym można przeczytać m. in. o konsekwencjach, jakie może wywołać decyzja Komisji Europejskiej na rynku telewizyjnym w Hiszpanii, o rozwoju radia cyfrowego w Holandii i Norwegii, o telewizji dla psów w Stanach Zjednoczonych oraz o hybrydowym radioodbiorniku wyprodukowanym w Wielkiej Brytanii.
Logo Przeglądy Międzynarodowego
Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
Belgia

Młodzież w mediach

Belgijski organ regulacyjny Wspólnoty Walońskiej (CSA) opublikował pod koniec października wyniki badania zatytułowanego „Barometr młodzieży”, które analizuje wizerunek i reprezentację dzieci i młodzieży w treściach telewizyjnych. Badanie przedstawia wizerunek młodych ludzi od 3 do 30 roku życia pojawiających się w produkcjach i koprodukcjach walońskiej części Belgii oraz Brukseli. Przy sporządzaniu analizy wzięto pod uwagę 30 różnych czynników, które odnosiły się do tożsamości społeczno-ekonomicznej młodych ludzi, ich ról społecznych, sposobów w jaki prezentują swoje poglądy oraz kontekstu, w jakim pojawiają się na ekranie telewizyjnym. „Barometr” stara się odpowiedzieć na pytanie, jak młodzi ludzie przedstawiani są na ekranie. Dokument został uzupełniony Wytycznymi CSA w sprawie dobrych praktyk.
Źródło: EPRA, 29.10, Young People and Media - outcome of Belgian CSA
Flaga


Chiny

Zagraniczne programy zabronione

Urząd ds. prasy i wydawnictw wydał rozporządzenie, zgodnie z którym od stycznia 2014 roku chińskie stacje telewizyjne mogą wyświetlać tylko jeden zagraniczny program w ciągu roku. Dodatkowo, nie może być on pokazywany w czasie najwyższej oglądalności (19:30-22:00) w roku, w którym został zakupiony. Według komentarzy prasowych, nowe przepisy przyczynią się do zwiększenia liczby lokalnie produkowanych filmów dokumentalnych, edukacyjnych i treści „podnoszących morale” społeczeństwa.
Źródło: Advanced Television, 21.10, China clamps down on foreign programmes
Flaga


Hiszpania

Decyzja Komisji  Europejskiej – dwie strony medalu

Hiszpania odwołała się od wyroku Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, twierdząc, że nakazany zwrot 260 mln euro, które zostały, zdaniem Komisji, nielegalnie wydane na dofinansowanie kosztów związanych z wprowadzeniem naziemnej telewizji cyfrowej, może spowodować pozostawienie 1,2 mln osób (2,5 proc. ludności) w tym kraju bez sygnału telewizyjnego. Istnieje obawa, że konieczność zwrotu funduszy spowoduje likwidację działalności wielu dostawców i pociągnie za sobą znaczące przerwy w transmisji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej na odległych obszarach kraju. Ponadto zamknięcie wielu firm prywatnych i publicznych oznaczać będzie likwidację ok. 5000 miejsc pracy i niemożność uwolnienia tzw. dywidendy cyfrowej na wspomnianych obszarach. Europejski Trybunał w Luksemburgu odrzucił pisma hiszpańskiego rządu argumentując, że są one tylko „spekulacjami” i wezwał Hiszpanię do zwrotu środków do końca października. Decyzja Komisji uzasadniona została m. in. brakiem notyfikacji pomocy publicznej do Komisji oraz niedotrzymaniem warunku neutralności technologicznej, z korzyścią dla sieci naziemnej telewizji cyfrowej kosztem dystrybucji satelitarnej. Najbardziej dotknięte decyzją KE regiony to Katalonia, która będzie musiała spłacić 52 mln euro, oraz Kastylia-Leon z 38 mln i Aragonia z 20 mln euro. Zdaniem operatorów satelitarnych, którzy wnieśli sprawę przed Trybunał i którzy apelują o ogłoszenie nowych przetargów na świadczenie usług operatorskich na odległych terenach kraju, uwolnienie tzw. dywidendy cyfrowej i brak wystarczającego spektrum dla wszystkich częstotliwości naziemnej telewizji cyfrowej pozwoli firmom satelitarnym stać się czołowymi graczami na rynku dystrybucji zaawansowanych usług telewizyjnych (HD, 4K i 3D).
Źródła: Źródło: Advanced Television, 25.10, Spain: DTT blackout for 1.2 million people?, 28.10, SES Astra urges Spain to extend DTT,
Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
Holandia

Cyfrowe radio w nowym formacie

Od 14 października rozpoczęło się stopniowe przełączanie stacji holenderskiego radia publicznego NPO na nadawanie cyfrowe w formacie DAB+. Zakończenie uzgodnionego z komercyjnymi nadawcami procesu zaplanowane zostało na połowę stycznia 2014 roku, ale przez kilka najbliższych lat ma być równolegle dostępny sygnał analogowy FM.
Źródło: Telecompapier, 14.10, NPO launches DAB+
Flaga


Norwegia

Popyt na radiowe odbiorniki cyfrowe

Norweski nadawca publiczny NRK uruchomił na początku października nową stację radiową P1+, którą można odbierać wyłącznie za pomocą cyfrowych odbiorników DAB+. Decyzja ta wywołała znaczący wzrost popytu na nowe odbiorniki, których sprzedaż wzrosła w zależności od sieci sprzedaży od 60% do 310% w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku. Klienci motywują zakup chęcią odbierania nowej stacji.
Źródło: Radiomagonline.com, 10.10, New Norwegian Radio Station Causes Run on DAB+ Receivers
Flaga


Rosja

Rośnie zasięg telewizji cyfrowej

Według informacji opublikowanych przez Ministerstwo Komunikacji i Mediów, przed końcem bieżącego roku ponad połowa (54%) rosyjskich odbiorców będzie mogła korzystać z naziemnej telewizji cyfrowej dzięki uruchomieniu dwóch pierwszych multipleksów w tym kraju. Problemy mogą się natomiast pojawić w związku z uruchomieniem trzeciego multipleksu, przeznaczonego dla nadawców regionalnych, w związku z wysokimi opłatami i wymaganiem 24-godzinnego nadawania programu, z czym problem mają nawet kanały regionalne publicznego nadawcy. Z drugiej strony, komentatorzy przewidują utrzymującą się popularność kanałów regionalnych w związku z tym, że programy ogólnokrajowe traktują „po macoszemu” wiadomości lokalne. 
Źródło: Broadband TV News, 16.10, Russia provides DTT update
Flaga


Serbia

Początek debaty nad finansowaniem mediów publicznych

Serbskie Ministerstwo Kultury i Informacji rozpoczęło publiczną debatę na temat projektu ustawy o mediach publicznych w tym kraju. Do 30 czerwca 2015 roku rząd może zgłaszać poprawki i zmiany do projektu, który przewiduje dwa scenariusze podziału środków finansowych pomiędzy media publiczne, który to status mają Radiotelevizja Srbja (RTS) oraz Radiotelevizja Vojvodina (RTV). Według  pierwszej opcji 80% funduszu przewidziane będzie na RTS a 20% na RTV, a według drugiej, proporcja ma wynosić 75:25. W obu przypadkach finansowanie będzie pochodziło z budżetu państwa, reklam oraz innych źródeł. Jak powiedział Dyrektor RTS, dla prawidłowego funkcjonowania tej stacji i wypełniania przez nią misji, konieczne są środki w wysokości co najmniej 100 mln euro rocznie.
Źródło: Broadband TV News, 10.10, Serbia considers public TV funding
Flaga


Stany Zjednoczne

Dog TV – telewizja dla psów

Podczas targów MIPCOM 2013 w Cannes został zaprezentowany nowy kanał przeznaczony dla psów.  Jest on dostępny w USA na kanale DirecTV, set-top boksach Roku oraz jako usługa streamingowa na dogtv.com. W Stanach Zjednoczonych w ponad 40 mln gospodarstw domowych są psy, które ze względu na coraz dłuższy czas spędzany przez ich właścicieli w pracy oraz absorbujące zajęcia w domu, pozostają często przez wiele godzin same i nudzą się. Według twórców kanału, przygotowanie oferty telewizyjnej przeznaczonej dla pupili zostało poprzedzone badaniami naukowymi i testami, aby jak najlepiej przystosować ją do psich oczu i uszu. Audycje zostały podzielone na trzy uzupełniające się kategorie: relaks, stymulacja i ekspozycja, zapewniające zwierzętom zrównoważone bodźce.
Źródło: Broadband TV News, 14.10, Finding a niche dog TV
Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
Wielka Brytania

Raport na temat korzystania z mediów przez dzieci

Brytyjski organ regulacyjny, Ofcom, opublikował doroczny raport na temat korzystania z mediów przez dzieci i młodzież. Tym razem, po raz pierwszy, raport prezentuje również dane na temat najmłodszych użytkowników mediów – dzieci w wieku 3-4 lat.
Dokument ukazuje również w ujęciu statystycznym opinie rodziców na temat korzystania z mediów przez ich pociechy oraz sposobów, do jakich się uciekają, próbując ograniczyć tę aktywność. Z raportu wynika m. in., że:
- spadła liczba 5-15-latków posiadających telefon komórkowy;
- korzystanie z tabletów przez tę grupę wiekową potroiło się od zeszłego roku;
- preferowanie przez dzieci urządzeń z dostępem do Internetu odzwierciedla zmiany w ich sposobie i motywacji do korzystania z sieci;
- po raz pierwszy spadła liczba dzieci posiadających profile w sieciach społecznościowych;
- większość rodziców 5-15-latków uważa, że wie, jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w sieci, ale mniej więcej połowa czuje, że wie na temat Internetu mniej niż ich dziecko.
Źródło: Ofcom, Children and Parents: Media Use and Attitudes

Prawa nadawców uznane przez sąd
Zgodnie z decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 7 marca 2013 r. (który stwierdził, że jednoczesne przekazywanie audycji przez Internet bez zgody nadawców stanowi naruszenie praw autorskich) brytyjski Sąd Najwyższy potwierdził w dniu 10 października 2013 r., że usługa TVCatchup (TVC) jest rzeczywiście bezprawna w świetle brytyjskiego prawa autorskiego. Sąd Najwyższy nakazał TVC zaprzestać transmitowania w sieciach mobilnych programów wszelkich nadawców, w tym publicznych, z którymi nie została zawarta umowa w tej sprawie.
Źródło: EBU, 15.10, High Court victory for UK broadcasters against Internet streaming service
Wiadomości branżowe

Wiadomości branżowe

Hybrydowy odbiornik radiowy

Brytyjska firma Revo zaprezentowała nowy cyfrowy radioodbiornik pod nazwą SuperConnect, który łączy możliwość odbioru programów cyfrowych w standardzie DAB/DAB+, radia internetowego, oraz tradycyjnego analogowego FM, co daje odbiorcy możliwość korzystania z oferty ponad 16 000 stacji radiowych z całego świata.
Wyposażenie odbiornika w łączność DLNA i WLAN pozwala na bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z komputera i serwerów muzycznych. Z kolei Bluetooth z kodekiem aptX umożliwia strumieniowanie treści audio w jakości płyty CD, ze smartfonów i tabletów. Odbiornik, jako jeden z pierwszych na rynku, posiada funkcję Spotify Connect, dzięki czemu użytkownicy mają dostęp do ponad 20 milionów utworów muzycznych, zgromadzonych w archiwum Spotify.  Spotify Connect daje możliwość współpracy z urządzeniami typu iPhone, iPod Touch i iPad, a w niedalekiej przyszłości będzie współdziałać ze sprzętem opartym na systemie Android. Ponieważ odbiornik odtwarza przesłane utwory poprzez sieć Internet, użytkownik może użyć go do innego celu, np. wykonywania połączeń głosowych, nie przerywając przy tym słuchania muzyki. W ten sam sposób można przesłać bibliotekę muzyczną zgromadzoną na smartfonie, a odbiornika SuperConnect użyć jako pilota.
Radio posiada nowoczesny wyświetlacz OLED oraz joystick. Wyposażone jest również we wzmacniacz o mocy 15 W, współpracujący z głośnikiem typu BMR, co pozwala na uzyskanie wyrazistego dźwięku z bogatym basem. Odbiornik SuperConnect Revo będzie dostępny w sprzedaży od listopada 2013 roku. Cenę urządzenia ustalono na 249,95 £.
Źródła: Pocket-lint.com, 7.10, Revo SuperConnect hybrid radio offers multiple ways to enjoy your music, revo.co.uk, 15.10, SuperConnect



Wybór i opracowanie:

Maria Borkowska
Halina Rostek
Mirosław Samsonowski

Materiały powiązane

Aktualności

Newsletter

Powrót na górę strony
Adres Biura
Adres biura KRRiT
Siedziba i Biuro KRRiT Wydział Abonamentu RTV

Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9

01-015 Warszawa

NIP: 521 27 99 708

REGON: 010182401
fax. 22 597 31 80

 

ul. Sobieskiego 101
00-763 Warszawa

Numer infolinii: 22 597 31 01

X Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie