Jak chronić dziennikarzy?
03.07.2015
W maju 2015 r. Przewodniczący KRRiT przeprowadził konsultacje dokumentu Rady Europy „Projekt zalecenia Komitetu Ministrów dla państw członkowskich w sprawie ochrony dziennikarstwa oraz bezpieczeństwa dziennikarzy i innych podmiotów zaangażowanych w działalność medialną”.
W konsultacjach wzięło udział Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Sprawiedliwości, Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (SDP).
Projekt zdecydowanie poparło SDP oraz HFPC, która zauważyła jednak, że zabrakło w nim zobowiązania do wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Ministerstwo Sprawiedliwości podważyło zalecenie likwidacji odpowiedzialności karnej za zniesławienie (w Polsce art. 212 k.k.), przytaczając argumenty, jakimi posłużył się w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2004 r. oraz przypominając zmniejszenie kary za naruszenie art. 212 k.k. z dwóch lat pozbawienia wolności do roku w nowelizacji kodeksu karnego z 2009 r.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dostrzegło brak spójności Projektu zaleceń z dokumentami innych organów Rady Europy, na przykład Europejskiej Komisji przeciw Rasizmowi i Nietolerancji. We wnioskach jednego ze swoich raportów Komisja postuluje karanie za nawoływanie do dyskryminacji i publiczne zniesławianie z uwagi na określone przesłanki. Wypowiada się także za rozszerzeniem zakazu publicznego zaprzeczania, trywializowania, usprawiedliwiania i pochwały zbrodni ludobójstwa, zbrodni przeciw ludzkości oraz zbrodni wojennych. Uważa również, że potrzebny jest zakaz publicznego wyrażania w celu rasistowskim jakiejkolwiek ideologii głoszącej wyższość jednej grupy ludzi nad innymi.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zwróciło uwagę, że w Projekcie zalecenia znajdują się rozwiązania, które w Polsce już istnieją i nie odnoszą się jedynie do dziennikarzy, ale do wszystkich osób.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego była zdania, że Projekt zaleceń zasługuje na pozytywną opinię i wdrożenie, szczególnie - regularne i niezależne przeglądy porządku prawnego w państwach członkowskich. Wobec niewdrażania zaleceń Komitetu Ministrów RE przez część państw oraz skali naruszeń praw dziennikarzy, jaka ma miejsce w części państw członkowskich Rady Europy, jest to szczególnie wartościowe rozwiązanie.
Uwzględniając postulaty zgłoszone w konsultacji, przewodniczący KRRiT pozytywnie ocenił projekt zalecenia, uznając iż może ono poprawić bezpieczeństwo dziennikarzy i innych osób zaangażowanych w działalność medialną.