Adres Biura
Siedziba i Biuro KRRiT | Wydział Abonamentu RTV |
---|---|
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9 01-015 Warszawa NIP: 521 27 99 708
REGON: 010182401 |
ul. Sobieskiego 101 Numer infolinii: 22 597 31 01 |
Zgodnie z art. 4. pkt 8 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (tekst jednolity: Dz.U. z 2011 r., nr 43, poz. 226 z późn. zm.) rozprowadzaniem jest przejmowanie rozpowszechnionego programu w całości i bez zmian oraz równoczesne, wtórne jego rozpowszechnianie.
Na gruncie ustawy o radiofonii i telewizji nie jest możliwe dokonywanie przez podmiot rozprowadzający program jakichkolwiek zmian w przejmowanym programie.
Nadawca programu odpowiada za wybór audycji i sposób ich zestawienia w programie. Inny podmiot nie może więc samodzielnie decydować o układzie audycji i dokonywać ingerencji w program. Nadawca powinien uregulować - z uprawnionymi z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych, a także z innymi uprawnionymi np. federacjami sportowymi posiadającymi wyłączne prawa do transmisji z określonych wydarzeń sportowych – nabycie praw do treści rozpowszechnianych w programie w odniesieniu do całego obszaru, na którym dany program jest udostępniany publicznie – uwzględniając również zawarte przez nadawcę umowy na retransmisję programu z operatorami telekomunikacyjnymi.
Zgodnie z wymogami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, operatorzy rozprowadzający program zobowiązani są natomiast do zawarcia stosownych umów z właściwymi organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, po analizie przykładowych wzorów umów licencyjnych zawieranych przez polskich operatorów z gestorami praw do programów, zwraca uwagę, że operatorzy nie powinni zawierać umów, które posługują się klauzulami sprzecznymi z obowiązującymi w tym zakresie przepisami ustawy o radiofonii i telewizji.
Podmioty rozprowadzające programy, przy zawieraniu umów licencyjnych, nie powinny doprowadzać do wystąpienia konfliktu pomiędzy warunkami umowy a przepisami ustawy o radiofonii i telewizji. Operatorzy nie powinni zawierać umów, które będą ich obligować do dokonywania samodzielnych zmian w rozprowadzanym programie, do czego zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji nie są uprawnieni.
Obowiązkiem stron jest zawieranie takich umów, które zagwarantują przestrzeganie przepisów ustawy o radiofonii i telewizji.
Przewodniczący
Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Jan Dworak
Pobierz stanowisko (poniżej):