Adres Biura
Siedziba i Biuro KRRiT | Wydział Abonamentu RTV |
---|---|
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9 01-015 Warszawa NIP: 521 27 99 708
REGON: 010182401 |
ul. Sobieskiego 101 Numer infolinii: 22 597 31 01 |
Jak podkreślono w decyzji Przewodniczącego, analiza dokonana przez KRRiT uwzględniała zarzuty podniesione w skargach widzów na audycję z dnia 22 lutego 2012 r. W szczególności chodziło o zarzut nieposzanowania przekonań religijnych odbiorców oraz rozpowszechniania treści wulgarnych i naruszających dobre obyczaje (naruszenie art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o rtv). KRRiT stwierdziła, że w audycji „Krzywe zwierciadło” prezentowane były poglądy sprzeczne z moralnością i dobrem społecznym oraz obrażające uczucia religijne widzów.
Do nałożenia kary na nadawcę Przewodniczący KRRiT Jan Dworak został upoważniony przez członków Rady na posiedzeniu 4 września 2012 roku (czytaj więcej). Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji może nałożyć na nadawcę karę finansową w wysokości maksymalnie do 10 proc. przychodu nadawcy, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.
Wymierzając karę Przewodniczący KRRiT uwzględnił przesłanki ustawowe, określone w art. 53 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, tj. możliwości finansowe nadawcy, zakres i stopień szkodliwości naruszenia oraz dotychczasową działalność.
Nadawcy przysługuje odwołanie od decyzji Przewodniczącego KRRiT do Sądu Okręgowego w Warszawie za pośrednictwem Przewodniczącego KRRiT w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia decyzji.
Wcześniejsze naruszenia prawa przez Superstację
KRRiT prowadziła już kilka postępowań w związku ze skargami dotyczącymi treści niektórych audycji wyemitowanych w programie Superstacja. Miedzy innymi w związku z zarzutami w sprawie audycji pt. „Gilotyna”, dotyczącymi rozpowszechniania treści naruszających dobre obyczaje (odcinki wyemitowane 21 sierpnia 2009 roku oraz 22 lipca 2011 roku). W tej sprawie Przewodniczący KRRiT skierował do nadawcy upomnienie.
W wyniku postępowania prowadzonego w związku ze skargą w sprawie audycji pt. „Gilotyna”, wyemitowanej 27 sierpnia 2011 roku, w której sformułowany został zarzut obrazy uczuć religijnych, Przewodniczący KRRiT skierował do nadawcy programu Superstacja wezwanie do zaniechania rozpowszechniania treści naruszających art. 18 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji.
W 2009 roku za łamanie przepisów o radiofonii i telewizji Przewodniczący KRRiT nałożył na nadawcę programu Superstacja dwie kary pieniężne każda w wysokości 20 tys. złotych.