Grand Prix KRRiT dla najlepszego reportażu w 2020 r. publicznej radiofonii
29.12.2020
29 grudnia 2020 r., w siedzibie KRRiT, odbyła się kameralna uroczystość wręczenia nagrody Grand Prix KRRiT dla najlepszego reportażu Polskiego Radia zrealizowanego w 2020 r., wraz z ogłoszeniem pozostałych nagród i wyróżnień konkursu.
Jury konkursu, któremu przewodniczyła min. Teresa Bochwic - zastępca Przewodniczacego KRRiT, jednogłośnie zdecydowało o przyznaniu nagrody Grand Prix KRRiT 2020 roku,
Alicji Pietruczuk i Źmicierowi Kościn z Polskiego Radia Białystok, za reportaż „Pieśni przebudzenia”.
Mistrzowskie warsztatowo przedstawienie wydarzeń na Białorusi z lata 2020 roku i walk jej mieszkańców o godność i wolność. Leitmotivem reportażu są pieśni, które przez dziesiątki lat opresji sowieckiej i braku demokracji podtrzymywały Białorusinów we wspólnocie i pozwalały im zachować nadzieję na poprawę losu.
Symboliczny czek oraz pamiątkowe dyplomy laureatom Grand Prix wręczyła min. Teresa Bochwic.
Jury przyznało także dwie Nagrody Specjalne:
I Nagrodę Specjalną -
otrzymała
Katarzyna Michalak z Polskiego Radia Lublin za reportaż
„Śpiewajcie wolność”.
Jest to niezwykła historia koncertu Joan Baez, zaproszonej do Polski w 1984 roku, w ciemną noc stanu wojennego.
Autorzy dotarli do ludzi, którzy nagrali i przechowali ten niezwykły koncert. Odsłaniając kulisy jego organizacji, przypliżają ponurą rzeczywistość połowy lat 80-tych w Polsce, a także pokazują ówczesne marzenia i nadzieje Polaków.
II Nagrodę Specjalną - otrzymała
Beata Kwiatkowska z Polskiego Radia Program II
za reportaż
„Wpuściliśmy śmierć do naszego domu”.
Bolesne świadectwo o śmiertelnej chorobie i heroicznym zmaganiem się z codziennością. Autorka subtelnie, a jednocześnie z wielką siłą ukazuje bohaterów, których los zmusił do uczynienia śmierci częścią ich życia.
Wyróżnienia honorowe otrzymali:
Aleksandra Sadokierska z Polskiego Radia Białystok za reportaż „Demokracja niepubliczna”.
Doskonała, prostymi środkami poprowadzona opowieść o małej społeczności lokalnej i procesie ograniczania przez samorząd jawności życia publicznego (zakaz rejestracji dźwiękowej obrad rady gminy). Obywatel, który postępuje zgodnie z konstytucją i przepisami, jest sekowany przez kolejne instancje władzy.
Magdalena Grydniewska z Polskiego Radia Lublin za reportaż „O więcej niż życie”.
Przywołując doświadczenia Wandy Półtawskiej, więźniarki obozu w Ravensbrück, przyjaciółki Jana Pawła II, reportaż pokazuje, w jaki sposób ostatnia wojna przeformatowała człowieka i człowieczeństwo.
Na bazie nauk papieża, autorka poszukuje odpowiedzi na pytanie: „Jak to wszystko było możliwe?”
Wszystkim nagrodzonym i wyróznionym złożono serdeczne gratulacje.