Audycje dla mniejszości niemieckiej i społeczności posługującej się językiem kaszubskim
20.10.2016
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dokonała analizy premierowych audycji dla mniejszości niemieckiej i społeczności posługującej się językiem kaszubskim w programach nadawców publicznych.
Monitorowano audycje skierowane do mniejszości z uwzględnianiem potrzeb tej mniejszości oraz
Stanowiska Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych w sprawie audycji dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz audycji w języku regionalnym w publicznej radiofonii i telewizji.
Audycje analizowano pod kątem realizacji zadań określonych w art. 21 ust. 1a pkt. 8a ustawy o radiofonii i telewizji.
Monitoringiem zostały objęte audycje skierowane do mniejszości niemieckiej i społeczności posługującej się językiem kaszubskim emitowane przez odziały Telewizji Polskiej w Gdańsku, Opolu i Katowicach oraz regionalne rozgłośnie radiowe Polskiego Radia w Gdańsku, Katowicach, Koszalinie, Olsztynie, Opolu i Wrocławiu.
Analiza wykazała, że większość prezentowanych treści nadawana jest w języku grup, do których są adresowane, a przedstawiciele zainteresowanych społeczności aktywnie uczestniczą w nadawanych audycjach, mając możliwość swobodnej wypowiedzi na tematy dotyczące ich spraw. W audycjach radiowych prezentowana jest działalność organizacji pozarządowych oraz instytucji kultury działających na rzecz tych społeczności w regionie.
Monitorowane audycje radiowe zawierały elementy służące integracji zarówno zainteresowanej społeczności jak i przybliżające tę grupę pozostałym mieszkańcom regionu, a ich treść służyła
podtrzymywaniu i wzmacnianiu tożsamości mniejszości.
W największym stopniu potrzeby mniejszości niemieckiej lub społeczności posługującej się językiem kaszubskim zaspokajane są w regionalnej rozgłośni radiowej w Gdańsku i Opolu.
Monitoring audycji skierowanych do mniejszości niemieckiej lub społeczności posługującej się językiem kaszubskim