Adres Biura
Siedziba i Biuro KRRiT | Wydział Abonamentu RTV |
---|---|
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9 01-015 Warszawa NIP: 521 27 99 708
REGON: 010182401 |
ul. Sobieskiego 101 Numer infolinii: 22 597 31 01 |
Tak jak poprzednio, w dyskusji skupiono się wyłącznie na decyzji o nieprzyznaniu Fundacji Lux Veritatis prawa do rozpowszechniania programu Telewizji Trwam w sygnale Multipleksu 1.
Pytania w tej sprawie zadało 15 posłów przede wszystkim z ugrupowań Prawo i Sprawiedliwość oraz Solidarna Polska. W większości dotyczyły one finansowych i prawnych aspektów decyzji. Pytano ponadto o zawartość tematyki katolickiej w mediach audiowizualnych w Polsce.
Poza parlamentarzystami w dyskusji głos zabrali prezes zarządu Fundacji Lux Veritatis, o. Tadeusz Rydzyk, CSsR oraz Lidia Kochanowicz, dyr. finansowy Fundacji.
Odpowiadając Przewodniczący KRRiT Jan Dworak podkreślił, że większość z poruszonych kwestii była już przedmiotem pytań i doczekała się odpowiedzi podczas posiedzeń komisji senackiej 18 stycznia i komisji sejmowej 19 stycznia. Powtórzył więc, że na decyzji KRRiT zaważyła ocena sytuacji finansowej fundacji Lux Veritatis, m.in. fakt wysokiego zadłużenia, co spowodowało, że wskaźnik ryzyka zadłużenia długoterminowego wynosi 3,33. - Wysokość wskaźnika powinna zawierać się w przedziale zamkniętym do poziomu 1, a w przypadku przekroczenia poziomu 1 podmiot uważa się za bardzo zadłużony – powiedział Jan Dworak.
Przedstawiając analizę bilansu finansowego Fundacji zaznaczył, że jej majątek był w ponad 79 proc. sfinansowany pożyczką od zakonu redemptorystów. Przypomniał także słowa prowincjała redemptorystów, o. Ryszarda Bożka, który w wywiadzie prasowym w 2008 roku mówił: „Prowincja jest właścicielem Radia Maryja i tylko jego. Nie mamy nic wspólnego ani z Telewizją, ani ze Szkołą, ani z Naszym Dziennikiem”.
Odpowiadając na dalsze pytania Jan Dworak zaznaczył, że nie może być mowy o dyskryminacji katolików przez Krajową Radę, co zarzucił jeden z posłów. W związku z tymi zarzutami Przewodniczący KRRiT szczegółowo wyliczył audycje o charakterze religijnym w mediach publicznych oraz rozgłośnie Kościoła – diecezjalne, parafialne i zakonne.
Podkreślił także, że żadne decyzje dotyczące procesu koncesyjnego „nie były konsultowane z nikim ze świata polityki”.
Do przedstawienia odpowiedzi na wszystkie pytania nie doszło, gdyż Przewodnicząca Komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska zakończyła posiedzenie wnioskiem do Przewodniczącego Krajowej Rady o przedstawienie pisemnej odpowiedzi na pozostałe pytania.
Tego samego dnia na połączonym posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji do Spraw Kontroli Państwowej przedstawiono wniosek grupy posłów PiS o zlecenie Najwyższej Izbie Kontroli przeprowadzenia kontroli w KRRiT w sprawie prawidłowości udzielania koncesji na nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej. Komisje nie podjęły jednak decyzji, a Przewodniczący Komisji do Spraw Kontroli Państwowej Arkadiusz Czartoryski zarządził przerwę w posiedzeniu do 15 lutego br.
Zespół Rzecznika Prasowego KRRiT