Wysoka wartość wolności
18.02.2015
Polska kolejny raz poprawiła swoje miejsce w światowym rankingu wolności prasy, zajmując 18 pozycję na 180 w rankingu przygotowanym przez Reporterów bez Granic, międzynarodową organizację pozarządową, propagującą i monitorującą prawo do wolności mediów na świecie.
W 2014 r. znalazła się na 19 miejscu, w 2013 r. na 22, w 2012 r. na 24, w 2007 r. na 56.
Czołówka rankingu od kilku lat pozostaje bez zmian - na czele jest Finlandia, następnie Norwegia oraz Dania. Na końcu listy znajdują się państwa, w których wolność mediów jest najbardziej ograniczana: Turkmenistan, Korea Północna oraz Erytrea (ostatnie miejsce). Spośród krajów z naszego regionu wyżej od Polski, bo na 10 miejscu znalazła się Estonia, na 13 Czechy, niżej, na 28 miejscu Łotwa, a na 31 Litwa. Na 152 miejscu znalazła się Rosja, a na 157 Białoruś.
W rankingu Polska wyprzedziła m.in. Szwajcarię, która zajęła 20 miejsce, Wielką Brytanię, która znalazła się na 34 miejscu i Stany Zjednoczone na 49 pozycji.
Z raportu wynika, że w 2014 r. nastąpiło globalne pogorszenie warunków pracy dziennikarzy, coraz większym ograniczeniom podlega ich wolność i swoboda w docieraniu do informacji.
Raport jest prezentowany co roku przez organizację Reporterzy bez Granic i obejmuje 180 krajów na świecie. Tworzony jest w oparciu o odpowiedzi na ankiety wysłane do ponad 100 dziennikarzy z całego świata, którzy są członkami organizacji partnerskich „Reporterów bez Granic”, a także do naukowców, prawników oraz obrońców praw człowieka. W ankiecie znajdują się pytania dotyczące ataków na dziennikarzy i naciski na media.
Ranking przygotowywany jest na podstawie zbieranych danych dotyczących wypadków łamania zasad pluralizmu i niezależności mediów, bezpieczeństwa dziennikarzy, pod uwagę brane jest również otoczenie legislacyjne i administracyjne, w którym w danym kraju działają media. Na podstawie ocen przyznawane są punkty - im jest ich mniej, tym wyższe miejsce w zestawieniu.