START2THINK dedykowany do walki z fake newsami
21.01.2021
Projekt START2THINK powstał w wyniku przyznanego przez Komisję Europejską, w ramach konkursu „Media Literacy for All”, grantu na realizację projektu “Stop fake. Start thinking”. Liderem przedsięwzięcia jest polskie Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Start2Think ma na celu podniesienie umiejętności korzystania z mediów, w tym krytycznej oceny treści, oraz uodpornienie obywateli Europy na dezinformację m. in. porzez edukowanie internautów w zakresie działań i technik dezinformacyjnych.
Przedsięwzięcie realizowane jest przez instytucje z czterech krajów UE:
Centrum Stosunków Międzynarodowych (lider projektu) z Polski,
European Projects Association z Belgii,
Informo z Chorwacji oraz Obywatelskie Centrum
Res Publica z Litwy. Podczas wspólnych prac partnerzy rozwiązywali problemy, dzieląc się swoją wiedzą. Inicjatywa ma również służyć budowie sieci organizacji i osób zajmujących się umiejętnością korzystania z mediów i dezinformacją w swoich krajach.
W ramach projektu powstała strona internetowa. Wypracowywano także ustandaryzowane podejście do gromadzenia i prezentacji danych oraz założenia metodyczne skryptów dla nauczycieli. Na stronie internetowej, znajduje się m.in. interaktywna mapa ilustrująca rozłożenie wątków i technik dezinformacyjnych. Jest tam również infograficzny poradnik, jak odróżnić prawdę od fałszu, fakty od opinii, a rzetelne źródła od niewiarygodnych oraz zestaw scenariuszy lekcyjnych dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Użytkownicy znajdą tam także definicje, przydatne narzędzia do sprawdzania faktów, wywiady z analitykami, badaczami, pracownikami organizacji pozarządowych zaangażowanymi w walkę z dezinformacją.
Opracowane w ramach projektu scenariusze lekcji i webinarów umożliwiają nauczycielom prowadzenie zajęć on-line, opierając się na konkretnych przykładach dezinformacji, także tych, specyficznych dla danego kraju.
Ważną częścią przedsięwzięcia są regularne spotkania w formie burzy mózgów, z ekspertami, badaczami i analitykami. Goście wymieniają się swoimi praktykami, wskazówkami i zaleceniami, służącymi jak najlepszej weryfikacji faktów i rozróżnianiu ich od fałszywych informacji.
Projekt będzie popularyzowany poprzez kampanię w mediach społecznościowych, która ma także zachęcać użytkowników do zgłaszania możliwych przypadków dezinformacji.
Więcej informacji o Start2Think znajduje się
tutaj.