Finał I edycji Olimpiady Cyfrowej
20.05.2017
21 kwietnia 2017 r. w Collegium Civitas w Warszawie odbyły się zawody finałowe I edycji Olimpiady Cyfrowej. Laureatką I miejsca została Weronika Stelmaszak z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. KRRiT była patronem honorowym wydarzenia.
I edycja Olimpiady Cyfrowej rozpoczęła się w listopadzie 2016 r. testem on-line, w którym wzięło udział 1725 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Do kolejnego etapu awansowało ponad 380 osób, podczas którego przez miesiąc były realizowały zadania postawione przez Komitet Główny Olimpiady. W zawodach finałowych wzięło udział 17 osób.
Po oficjalnej inauguracji zawodów III stopnia rozpoczęła się godzinna część pisemna, w której uczestnicy odpowiedzieli też na pytania dotyczące ochrony wizerunku i usuwania treści z sieci, bankowości elektronicznej, phishingu, prywatności w mediach społecznościowych oraz remiksu.
Następnie zawodnicy mierzyli się z zadaniem praktycznym, podczas którego wcielali się w rolę twórcy aplikacji mobilnej i tworzyli plan jej rozwoju. Uwzględnić musieli m.in. wybór sposobu finansowania swojego programu, prognozy dotyczące jego rozwoju oraz wpływ, jaki wywrze na odbiorców i ich otoczenie.
Laureatki i Laureat są wychowankami jednej szkoły –
V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Nagrody otrzymali: I miejsce –
Weronika Stelmaszak, II miejsce –
Gabriela Opiła, III miejsce –
Bartłomiej Biesiadecki.
Nagrodą główną w I edycji Olimpiady Cyfrowej był indeks Collegium Civitas na dowolny kierunek studiów licencjackich oraz zwolnienie z opłat czesnego przez pierwszy rok. Laureaci otrzymali również zestawy gadżetów elektronicznych.
We wrześniu 2017 r. rozpocznie się rejestracja Komitetów Szkolnych oraz Uczestników i Uczestniczek do II edycji Olimpiady Cyfrowej. Serdecznie zapraszamy do śledzenia aktualności na
stronie Olimpiady Cyfrowej oraz na
Facebooku.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji była patronem honorowym Olimpiady Cyfrowej wraz z Ministerstwem Cyfryzacji, Polskim Komitetem ds. UNESCO, Szerokim Porozumieniem na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, Koalicją Edukacji Medialnej i Cyfrowej.
Projekt był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Edukacji Narodowej.