Internet rzeczy - szanse i możliwości?
16.10.2015
Dziś otaczamy się coraz większą liczbą różnych przedmiotów, które nawet jeśli same są stacjonarne, mają funkcje i właściwości dostępne z innych urządzeń np. mobilnych, używanych w dowolnym miejscu i czasie. Czy takie bycie w ciągłym kontakcie z naszymi materialnymi dobrami jest bezpieczne i wygodne czy raczej może nieść za sobą jakieś zagrożenia?
Według BI (
Business Insider Inteligence), rozwój
IoT (Internet of Things) na dobre rozpoczął się w roku 2010. W 2018 urządzeń tego typu ma być już 9 miliardów. To właśnie wtedy liczba zsieciowanych gadżetów przewyższy zarówno liczbę smartfonów, komputerów personalnych (PC), tabletów, smartTV razem wziętych.
„Internet rzeczy” nie jest pojęciem nowym. Po raz pierwszy użyte zostało ono już w 1999 roku przez Kevina Ashtona.
IoT to połączenie za pomocą sieci komputerowej różnego rodzaju urządzeń np. AGD czy RTV, których działanie może być sterowane zdalnie. Ponadto, urządzenia te gromadzą i przetwarzają różnego rodzaju dane, pozwalając tym samym na jeszcze bardziej wydajne i pełne ich wykorzystywanie.
Czy jednak faktycznie będzie to dla nas wyłącznie udogodnienie, czy też może przysporzy nam więcej kłopotów niż korzyści? Wyobraźmy sobie np., że po wyjściu z domu zastanawimy się czy wyłączyliśmy żelazko lub kuchenkę. Zamiast wracać się i sprawdzać to osobiście, możemy zrobić to zdalnie z telefonu komórkowego, siedząc wygodnie we własnym aucie, w drodze na ważne spotkanie. Albo jeśli nie mamy czasu na zrobienie zakupów, może je za nas zrobić nasza lodówka, która sama, diagnozując wcześniej deficyty na poszczególne produkty, wyśle listę zakupów do danego sklepu. Plusem tych sytuacji jest niewątpliwie spokój i wygoda, jednak co by się stało, gdyby wystąpił jakiś błąd w połączeniu z naszym zdalnym urządzeniem i mimo otrzymania informacji o wyłączonym żelazku w rzeczywistości było ono nadal włączone? Albo lista zakupów została zdublowana i otrzymalibyśmy znacznie większą ilość zamawianych produktów?
IoT może nieść ze sobą również pewne zagrożenia, np. jeśli jakiś haker włamie się do nas przez Internet, ma szansę dzięki zdalnemu połączeniu z systemami bezpieczeństwa, bez problemu wejść do naszego domu lub nawet przejąć kontrolę nad prowadzonym przez nas pojazdem (takie testy już miały miejsce i istnieje realna możliwość włączania/wyłączania różnych elementów samochodu, typu radio, światła, wycieraczki czy nawet hamulce, co może stanowić poważne niebezpieczeństwo).
Więcej na temat zagrożeń w tym zakresie znaleźć można na stronie
Computerworld.pl
Aby świadomie i bezpiecznie wejść w świat
„internetu rzeczy”, warto zapoznać się z treścią
Manifestu dobrych praktyk w zakresie IoT, który to zawiera „10 przykazań” o bardzo humanistycznym przesłaniu.
Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie
http://iotmanifesto.org/