Belgijska Koalicja na rzecz Cyfrowych Umiejętności i Miejsc Pracy
08.10.2015
Belgijska Koalicja na rzecz Cyfrowych Umiejętności i Miejsc Pracy powstała pod egidą krajowego Lidera Cyfryzacji. Jest to program uwzględniający wszystkie grupy wiekowe. Przejrzysty plan i całościowe podejście do tematu pozwalają m.in. na kształcenie kompetencji z zakresu bezpiecznego i konstruktywnego korzystania z Internetu, przygotowywanie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, a także włączanie w środowisko cyfrowe osób dorosłych.
Jednym z założeń, w stosunku do dzieci i młodzieży jest zmotywowanie do 2020 roku 20000 młodych obywateli w wieku 7-18 lat (w tym przynajmniej 40% dziewczynek) do włączania się w imprezy propagujące umiejętność kodowania.
Programowanie jest kompetencją przyszłości i powinno być rozwijane możliwie jak najwcześniej.
Chodzi o to, aby jak najwięcej młodych ludzi nabyło tzw. "płynność cyfrową", pozwalającą im w dorosłym życiu na dalszy rozwój zawodowy, naukowy oraz personalny.
Co do osób dorosłych natomiast, to w ich przypadku, celem jest przede wszystkim podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz włączanie cyfrowe i ćwiczenie nabywanych kompetencji.
Schemat podziału na kategorie wiekowe działań na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych:
Źródło:
http://www.digitalchampions.be/en
Informacje na temat polskiego Lidera Cyfryzacji, powołanego przez niego Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych (SPRUC) oraz inicjatyw w Polsce w tym zakresie znajdują się na stronie
www.umiejetnoscicyfrowe.pl oraz w
Drogowskazie Medialnym.