Adres Biura
Siedziba i Biuro KRRiT | Wydział Abonamentu RTV |
---|---|
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9 01-015 Warszawa NIP: 521 27 99 708
REGON: 010182401 |
ul. Sobieskiego 101 Numer infolinii: 22 597 31 01 |
Celem debaty było wzmocnienie świadomości o konieczności udostępniania telewizji osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz o potrzebie doskonalenia prawa w tym zakresie. Ważną rolę w realizacji tych zadań odegra telewizja publiczna, od której również zależy poszerzenie dostępu do treści audiowizualnych dla osób z dysfunkcją wzroku lub słuchu.
Debata składała się z dwóch części. Podczas pierwszej zostały zaprezentowane kluczowe zagadnienia i rozważane następujące tematy:
Mowa była o możliwościach, jakie daje osobom niepełnosprawnym zarówno telewizja cyfrowa jak i analogowa. Na przykładzie m. in. Wielkiej Brytanii i Francji przedstawione zostały sposoby regulacji oraz wymiar i charakter usług w zakresie dostępności telewizji dla grup zagrożonych wykluczeniem, które są zgodne z zaleceniami Unii Europejskiej.
Zaprezentowane zostały także planowane działania KRRiT w zakresie monitorowania programów, kierunki sugerowanych zmian legislacyjnych oraz wyniki badań przeprowadzonych przez Polski Związek Głuchych.
Druga część debaty służyła wymianie opinii i doświadczeń m. in. na temat potrzeb w zakresie dostępu do telewizji osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, barier po stronie nadawców ograniczających możliwości emisji programów z ułatwieniami i pożądanych kierunków zmian w regulacjach prawnych.
Przez cały dzień trwania konferencji TVP Info emitowała programy, których tematem przewodnim były problemy dotyczące osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz propozycje udogodnień.
Debata była transmitowana on-line na stronie www.prezydent.pl
Poniżej udostępniamy do pobrania broszurę informacyjną "Uczynić telewizję dostępną"