"Przegląd międzynarodowy": nr 05/2016

08.06.2016
W majowym numerze Przeglądu Międzynarodowego można przeczytać m. in. o pionierskim badaniu audytorium treści reklamowych w Holandii, o pogarszającej się sytuacji operatorów płatnej telewizji w Szwecji oraz o chińskiej ofercie VoD skierowanej do rosyjskich widzów.
logo Przeglądu Międzynarodowego
Unia Europejska

Prace nad promowaniem utworów europejskich w usługach VoD

Firmy oferujące treści wideo na żądanie na zasadzie subskrypcji, takie jak Netflix czy Amazon Prime, być może wkrótce będą musiały stosować się na terenie UE do unijnego wymogu zagwarantowania w ofercie 20 proc. dla treści europejskich, który zgodnie z dyrektywą dotyczy linearnych usług medialnych. Komisarz Andrus Ansip, odpowiedzialny za jednolity rynek cyfrowy, powiedział, że istnieje konieczność wyrównania warunków konkurencji między internetowymi dostawcami telewizji i tradycyjnymi programami telewizyjnymi. Udział 20 proc. miałby zastosowanie do całego dostępnego katalogu, a potencjalnie także do stron domowych poszczególnych podmiotów. Dotychczas państwa członkowskie przyjęły różne podejścia odnośnie do subskrybowanych usług VoD: od bardzo szczegółowego, do prostego odesłania do ogólnych zobowiązań UE. Netflix działa na terenie Europy z siedzibą w Luksemburgu i dotąd nie podlegał żadnym ograniczeniom.

Źródło: Advanced Television, 17.05, EU quota for Netflix Prime

 

Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Czechy
 
Transmisje olimpiad sportowych

Czeski nadawca publiczny Česke Televize (CT) podpisał z Discovery Communications umowę w sprawie praw do transmisji z zimowej olimpiady w 2018 roku w Pyeongchang w Korei Południowej i Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio, które odbędą się dwa lata później. Zgodnie z warunkami umowy, transmisje będą dostępne dla widzów zarówno na kanale tematycznym czeskiego nadawcy CT Sport jak też w Eurosporcie (własność Discovery). CT uzyskała sublicencję od Discovery na bezpłatną transmisję dla jednego programu na obie olimpiady. Eurosport posiada również prawa do transmitowania całości obu olimpiad w płatnej telewizji oraz za pośrednictwem platform cyfrowych. Jest to czwarta umowa sublicencji, jakiej udziela Discovery na relacjonowanie tych olimpiad; wcześniej zawarto umowy z BBC (UK), NOS (Holandia) i YLE (Finlandia). Discovery w ubiegłym roku nabyła wyłączne prawa do czterech igrzysk olimpijskich w latach 2018-2024, o wartości 1,3 mld Euro, dla wszystkich platform, w tym telewizji bezpłatnej, płatnej, Internetu i telefonów komórkowych, we wszystkich językach na terenie 50 krajów w Europie, z wyjątkiem Rosji.

Źródło: Broadband TV News, 11.05, Czech TV inks Discovery Olympics deal


 
Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Grecja
 
Pierwszy konkurs koncesyjny

Grecja potwierdziła plan przeprowadzenia przetargu na cztery ogólnokrajowe prywatne koncesje telewizyjne. Każdy ze startujących podmiotów będzie musiał na wstępie wpłacić wadium w wysokości 3 mln Euro, co wywołuje protesty ze strony potencjalnych nadawców. Jak podkreślają przedstawiciele rządu, „przetarg zapewni przejrzystość, równe warunki dla uczestników oraz zagwarantuje rentowność ekonomiczną firm, które mają być koncesjonowane”. Ogłoszenie przetargu nastąpiło po szerokiej dyskusji. Nowe koncesje będą wydane na okres 10 lat.

Źródło: Advanced Television, 23.05, Greece opens TV tender process



Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Holandia
 
Badanie audytorium treści reklamowych online

Od początku czerwca rusza w Holandii pomiar oglądania reklam online. Będzie to pierwsze kompletne badanie zachowań różnych grup odbiorców podczas oglądania treści wideo w sieci. Początkowo badaniem objętych zostanie tylko kilka serwisów treści wideo online. Kolejne podmioty mają być dołączane jeszcze w tym roku. Badanie pozwoli zorientować się w skuteczności kampanii reklamowych i poszczególnych reklam.

Źródło: Broadband TV News, 27.05, Dutch to measure online video ads

Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Pakistan
 
Ograniczenia na czas Ramadanu

W związku z początkiem Ramadanu (6.06.), pakistański organ regulacyjny ds. mediów elektronicznych (PEMRA) ogłosił przepisy w sprawie treści, jakie nie mogą być nadawane w tym czasie. Chodzi przede wszystkim o filmy kryminalne, a zwłaszcza takie, które ukazują sceny zabójstw, rozboju lub samobójstw. Przewodniczący PEMRA zapowiedział podczas konferencji prasowej, że programy, które będą łamały te zasady, zostaną ukarane zawieszeniem koncesji. Dotyczy to zarówno programów informacyjnych jak i rozrywkowych.

Źródło:  Advanced Television, 23.05, Pakistan bans crime shows
 
Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Rosja
 
Chińskie wideo na żądanie dla rosyjskich odbiorców

Chińska firma LeEco uruchomi w Rosji od września usługę wideo na żądanie (VoD), oferując rosyjskim odbiorcom chińskie i hollywoodzkie filmy, seriale, transmisje sportowe, klipy muzyczne oraz własną produkcję. LeEco działa w Chinach jako dostawca usługi podobnej do Netflixa, a z jej oferty korzysta w tym kraju miesięcznie  ok. 850 mln widzów. Firma zamierza ubiegać się również o prawa do transmitowania rozgrywek mistrzostw świata w piłce nożnej FIFA 2018, które będą odbywać się w Rosji. Dotychczas, poza chińskim rynkiem, LeEco obecna jest w Stanach Zjednoczonych i w Indiach.

Źródło: Broadband TV News, 17.05, Chinese VOD service set for Russia


Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Rumunia
 
Kłopoty nadawcy publicznego

Europejska Unia Nadawców (EBU) odebrała przywileje członkowskie rumuńskiej telewizji publicznej Televiziunea Română (TVR) w związku z zaleganiem w opłacaniu składki. Mimo wielokrotnych prób rozwiązania problemu dług Rumunii wobec EBU osiągnął w tym roku poziom 16 mln CHF (14,5 mln Euro). W związku z tym,  TVR nie mogła uczestniczyć w tegorocznym konkursie Eurowizji, nie może też korzystać z innych usług oferowanych nadawcom przez EBU, takich jak prawo do nadawania transmisji z niektórych wydarzeń sportowych, wymiana Eurovision News lub Sport News, czy też korzystanie z różnych ekspertyz i analiz przygotowywanych przez organizację na użytek nadawców. Wyrażając ubolewanie w związku z zaistniałą sytuacją, Ingrid Deltenre, Dyrektor Generalny EBU poinformowała, że otrzymała ostatnio pismo z rumuńskiego Ministerstwa Finansów sugerujące możliwość wszczęcia postępowania upadłościowego wobec TVR. Zauważyła też, że rosnący dług nadawcy zagraża stabilności finansowej EBU. Zdaniem organizacji, państwo rumuńskie jest prawnie zobowiązane do pokrycia długu, który sięga stycznia 2007 roku.

Źródło: Advanced Television, 22.04, Romania: EBU withdraws services from TVR on bad debt

Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Szwecja
 
Spadają przychody operatorów płatnej telewizji

Szwedzka firma konsultingowa Mediavision opublikowała doroczny raport na temat rynku mediów w tym kraju. Wynika z niego, że w 2015 roku spadły przychody tradycyjnych usług płatnej telewizji. Zdaniem analityków jest to konsekwencja zmiany w sposobie oglądania telewizji (przechodzenie z tradycyjnego sposobu na oglądanie w Internecie). Dotychczas tradycyjni operatorzy płatnej telewizji zachowywali swoją pozycję poprzez stosowanie sprzedaży wiązanej i upustów cenowych. Operatorzy, tacy jak Boxer, Telia, Com Hem itp. uzyskali łącznie w 2015 roku z opłat subskrypcyjnych przychody na poziomie 9 mld SEK. W porównaniu do 2014 roku jest to spadek o 11 mln SEK, co stanowi punkt zwrotny, ponieważ dotąd tradycyjna telewizja płatna wykazywała stały wzrost. Rosną natomiast przychody z nowych usług płatnej telewizji, takich jak Netflix, HBO Nordic i Viaplay. Według danych Mediavision, płatna telewizja online wygenerowała w ubiegłym roku przychody na poziomie 1,6 mld SEK (wzrost o ponad 400 mln SEK  w porównaniu do 2014 roku).

Źródło: Broadband TV News, 14.04, Swedish pay-TV revenues start to fall
 
Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Wielka Brytania
 
BBC dostosowuje się  do zmian w mediach

BBC podjęła starania nad doskonaleniem swojej oferty korzystając z analiz zachowania użytkowników dokonywanych w czasie rzeczywistym. Podobnie jak Netflix, BBC wykorzystuje takie dane, by planować program. Opublikowany na początku maja Raport Postępu myBBC wyjaśnia, jak analitycy wskazują pracownikom upodobania użytkowników i to, jak angażują się oni w oglądane treści. Jeśli pewna liczba osób klika w artykuły z konkretnej platformy społecznościowej, jest to uwzględniane w przyszłych planach. Odnosi się to również do samych treści programowych - pracownicy analizują audycje, w jakie angażują się widzowie. Innym rozwiązaniem, jakie w ciągu najbliższych kilku miesięcy zamierza uruchomić BBC jest nowa aplikacja ułatwiająca wyszukiwanie treści - BBC+. Aplikacja będzie bazować na tegorocznych wydarzeniach sportowych, takich jak EURO 2016 we Francji, Turniej Tenisowy w Wimbledon oraz Igrzyska Olimpijskie w Rio.

Źródło: Broadband TV News, 10.05, BBC using online data to create new content 

Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
  Włochy
 
Kłopoty nadawcy publicznego

Przygotowania do uwolnienia pasma 700 MHz

Włochy zaproponowały przesunięcie na 2022 rok terminu uwolnienia na rzecz usług mobilnego Internetu częstotliwości w paśmie 700 MHz. Decyzja ta została podjęta po głosowaniu w obu izbach włoskiego parlamentu i jest wspierana przez rząd, a wynika z propozycji Komisji Europejskiej, żeby kanały telewizyjne w krajach członkowskich do roku 2020 opuściły pasmo częstotliwości 694-790 MHz (UHF). Włoski parlament sugeruje w swoim wniosku, żeby uwolnienie częstotliwości było związane z przyjęciem nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 (kodek HVEC, w celu uniknięcia zwiększonych kosztów zarówno po stronie operatorów jak i użytkowników. Zaznacza również, że w związku z dużą liczbą telewizorów pierwszej generacji (DVB-T) używanych we Włoszech, konieczne będą działania motywujące do zakupu nowego sprzętu odbiorczego, odpowiednio uzgodnione na bazie prawa UE. Propozycja parlamentarna związana jest z wypowiedziami nadawców i operatorów multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej we Włoszech, którzy nie są chętni do rezygnacji z pasma 700 MHz, ponieważ będą musieli przez pewien czas nadawać zarówno w DVB-T jak i DVB-T2. Zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem włoskim, od  lipca 2016 roku w tym kraju  mogą być wytwarzane wyłącznie urządzenia DVB-T2 HEVC, a  od stycznia 2017 roku tylko taki sprzęt będzie dostępny we włoskich sklepach.

Źródło: Advanced Television, 03.05, Italy seeks 700 MHz transition deferral


 
Wybór i opracowanie:
Maria Borkowska

Aktualności

Newsletter

Powrót na górę strony
Adres Biura
Adres biura KRRiT
Siedziba i Biuro KRRiT Wydział Abonamentu RTV

Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9

01-015 Warszawa

NIP: 521 27 99 708

REGON: 010182401
fax. 22 597 31 80

 

ul. Sobieskiego 101
00-763 Warszawa

Numer infolinii: 22 597 31 01

X Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie