"Przegląd międzynarodowy": nr 09/2013

03.09.2013
W tym Przeglądzie Międzynarodowym można znaleźć dużo ciekawych informacji ze świata operatorów kablowych, niosącą nadzieję wiadomość o brytyjskich próbach zmniejszenia kosztów nadawania programu małych nadawców w formacie cyfrowym a także kilka nowinek technicznych.

 

Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
Holandia

Ustawa zaskarżona

Najwięksi holenderscy operatorzy kablowi wszczęli kroki prawne przeciwko państwu  w związku z nową ustawą zwaną „otwarty kabel” (patrz: Przegląd Międzynarodowy 8/2013). Są zdania, że nakazane przez państwo otwarcie ich sieci jest niezgodne z prawem. Sprawa ma stanąć przed sądem pod koniec listopada.

Źródło: Broadband TV News, 17.08, Dutch cablers fight open cable law

 

Flaga


Łotwa

Uniwersalny operator

Łotewski operator kablowy Baltcom zaproponował swoim klientom dostarczanie, oprócz usług telekomunikacyjnych, również energii elektrycznej. Badanie przeprowadzone wśród społeczeństwa wskazało, że 4/5 populacji byłoby skłonne kupować energię od operatora, jeśli zaoferowałby on korzystniejsze warunki niż dotychczasowy dostawca.

Źródło: Broadband TV News, 6.08, Latvian cableco goes electric

 

Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
Niemcy

Operator musi zapłacić

Sąd Rejonowy w Berlinie nakazał operatorowi Kabel Deutschland zapłacić 45 760 836,97 EUR firmie VG Media reprezentującej prawa autorskie większości niemieckich nadawców komercyjnych. Decyzja sądu jest następstwem trwającego od siedmiu lat sporu pomiędzy VG Media i KD, największym operatorem niemieckiej telewizji kablowej. Sprawa zaczęła się w 2006 roku, kiedy Kabel Deutschland odmówił podpisania umowy licencyjnej z VG Media, wynikającej z udostępniania przez niego sygnału prywatnych kanałów radiowych i telewizyjnych. Agencja pierwotnie zwróciła się do urzędu ds. patentów i praw autorskich (Deutschen Patent-und Markenamt), który orzekł na korzyść roszczenia. Teraz sąd berliński potwierdził jego słuszność. Kabel Deutschland zamierza odwołać się od decyzji.

Źródło: Broadband TV News, 15.08, Berlin court orders KDG to pay private broadcasters

Kampania na rzecz telewizji hybrydowej

Od początku września rusza w Niemczech kampania mająca ponieść poziom świadomości na temat telewizji hybrydowej. Centralnym jej elementem jest czerwony przycisk pilota telewizyjnego, a hasło brzmi: “Wszystko zaczyna się od czerwonego” (Auf ROT geht’s los). Kampania została przygotowana połączonymi siłami nadawców publicznych i komercyjnych i ma na celu informowanie odbiorców o wszystkich funkcjach, jakie mają posiadane przez nich odbiorniki HbbTV. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez firmę GfK, w niemieckich domach znajduje się 5 mln takich odbiorników, a do końca roku spodziewany jest wzrost tej liczby do 7 mln. Większość użytkowników korzysta jednak tylko z podstawowej funkcji, jaką jest tradycyjny odbiór programu.

Źródło: Broadband TV News, 29.08, Germany launches HbbTV awareness campaign

 

Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
Rumunia

Postulat w sprawie must-carry

Jeden z członków rumuńskiej Rady ds. Audiowizualnych (CNA) wystąpił z wnioskiem o częściowe zniesienie zasady must-carry obowiązującej operatorów kablowych w tym kraju. Jego zdaniem, w związku ze zmianami na rynku mediów audiowizualnych spowodowanymi cyfryzacją, zasada powinna zostać ograniczona do programów telewizji publicznej TVR oraz publicznych nadawców lokalnych i regionalnych. Zgodnie z rumuńską ustawą medialną, operatorzy sieci mają obowiązek przeznaczenia do 25% łącznej liczby rozprowadzanych przez siebie programów na programy telewizji publicznej, programy stacji komercyjnych podlegających rumuńskiej jurysdykcji, programy w językach najważniejszych mniejszości narodowych oraz obowiązkowe kanały określone przez umowy międzynarodowe. Kryterium selekcji w przypadku stacji komercyjnych jest malejąca w ciągu roku oglądalność. Ponadto w ofercie każdego operatora muszą znajdować się co najmniej dwa programy regionalne i dwa lokalne.

Źródła: Broadband TV News, 8.08, Romania eyes must carry change; IRIS Merlin, 2011 6:1/30, Romania. The 2011 „Must Carry“ TV Stations

 

Flaga

https://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/images/flagi/europeanunion.png
Wielka Brytania

Rodzina znów razem przed telewizorem – raport Ofcom

Jak wynika z dorocznego raportu organu regulacyjnego, Ofcom, na temat rynku, ponad 91% dorosłych Brytyjczyków włącza główny odbiornik telewizyjny przynajmniej raz w tygodniu, a liczba gospodarstw domowych korzystających z dwóch telewizorów maleje systematycznie. Utrwalają się jednocześnie zmiany w sposobie korzystania z mediów. Czwarta część społeczeństwa deklaruje regularne „sieciowanie” w mediach (media meshing) – czyli podejmowanie innych czynności związanych z oglądanym programem telewizyjnym, takich jak rozmowa telefoniczna, wysyłanie SMSów, lub wymiana opinii za pośrednictwem sieci społecznościowych. Innym zachowaniem, które staje się charakterystyczne dla współczesnego użytkownika, jest „spiętrzanie” mediów (media stacking). Połowa brytyjskich odbiorców używa w czasie oglądanie telewizji swoich smartfonów lub tabletów do celów  niezwiązanych z oglądanym programem. Najczęściej jest to surfowanie po Internecie (36%), aktywność w sieciach społecznościowych (22%) lub dokonywanie zakupów w sieci (16%).

Jak podsumował przedstawiciel Ofcom, „badanie pokazało, że coraz więcej rodzin gromadzi się przed telewizorem w salonie by wspólnie oglądać telewizję, tak jak miało to miejsce w latach 50-ych, teraz korzystając z dużych, technicznie zaawansowanych odbiorników. Jednak, inaczej niż 60 lat temu, każdy członek rodziny zajmuje się w tym czasie czymś innym”.

Źródło: Broadband TV News, 1.08, The living room TV makes a comeback

Krzyk mew, który może zmienić radio

Zamieszkały w Brighton a pracujący dla Ofcom inżynier-radiowiec Rashid Mustapha wykorzystał głos mew podczas prób udowodnienia, że radio cyfrowe w formacie DAB nie musi być wcale kosztowne dla nadawcy. Dotąd możliwość obecności małych stacji lokalnych na platformie cyfrowej rozbijała się o kwestie finansowe. Korzystając z bezpłatnego oprogramowania oraz prostego szkolnego komputera za 30 GBP, Mustapha po pracy dokonywał pomiarów mocy sygnału w różnych punktach miasta nadając przez kilka miesięcy głos mew z nadajnika umieszczonego na wieżowcu. Rezultaty badań okazały się na tyle obiecujące, że mimo że projekt został zrealizowany z prywatnych środków (kosztował w sumie ok. 3000 GBP), organ regulacyjny opublikował na ten temat raport, z którego wynika, że roczny koszt nadawania w formacie DAB programu o małym zasięgu, byłby porównywalny z kosztem funkcjonowania takiej samej stacji nadającej analogowo w FM. Dokument dostępny jest tutaj.

Źródło: The Independent, 7.08, The squawking seagulls that could transform the radio industry

Nadawcy lokalni tworzą sieć

Jak poinformował Comux, operator lokalnego multipleksu, nowa sieć lokalnych stacji telewizyjnych w Wielkiej Brytanii będzie nazywać się po prostu: „Local TV”. Nadawcy, którzy uzyskali miejsce na multipleksie, będą jej współwłaścicielami. W listopadzie uruchomiona zostanie w Hull pierwsza z 19 stacji sieci. W opinii lokalnych nadawców sieć stwarza możliwość pozyskania szerszej publiczności i tworzenia nowej formuły informowania na temat lokalnych społeczności. Stało się to możliwe dzięki wdrożeniu przez Comux wspólnej infrastruktury, co pozwala na podnoszenie jakości tworzonego programu.

Źródło: Broadband TV News, 23.08, Local TV sets out its stall

Sądy karzą za niepłacenie abonamentu

Jak poinformowało brytyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości, postępowania w sprawie niepłacenia opłaty abonamentowej stanowiły w zeszłym roku ok. 12% wszystkich spraw sądowych w Wielkiej Brytanii.  Tygodniowo wezwania do sądu otrzymywało prawie 3 500 osób. Dwie trzecie z nich stanowiły kobiety, które częściej niż mężczyźni były w domu podczas kontroli inspektorów abonamentowych. Kara, zasądzona w 155 000 przypadków, dochodziła do 1000 GBP. Opłata abonamentowa w Wielkiej Brytanii wynosi 145,50 GBP rocznie.

Źródło: Recombu, 21.08, TV licence refuseniks account for more than 10 per cent of UK court cases

 

Flaga


Włochy

Problemy z odbiorem telewizji

Rok po wyłączeniu ostatnich nadajników analogowych, Włosi wciąż borykają się ze złym odbiorem sygnału telewizyjnego, szczególnie w regionach górzystych. Rozwiązaniem może stać się wprowadzenie standardu DVB-T2, którego testy przeprowadzane są ostatnio w regionie Val d’Aosta. Tymczasem wielu spośród odbiorców, których cyfryzacja pozbawiła możliwości oglądania telewizji, kieruje do sądu publicznego nadawcę RAI, będąc zmuszonymi do korzystania z telewizji satelitarnej, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Źródło: Broadband TV News, 27.08, DVB-T2 the Italian panacea

 

Wiadimości branżowe

Wiadomości branżowe

Program w chmurze

Program Horse & Country TV planuje zastosować nowy sposób docierania do operatorów kablowych, satelitarnych i IPTV za pomocą infrastruktury zwanej „Cloudport”. Bazujący na „chmurze” system został stworzony w Indiach jako alternatywa dla tradycyjnych sposobów przesyłu, takich jak satelitarny czy przewodowy. Można w nim umieszczać różne wersje językowe i napisy, podobnie jak reklamy lokalne i elementy lokalnego programu. Kluczowym celem strategicznym właścicieli kanału Horse and Country TV, który jest obecnie jest rozpowszechniany w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Szwecji i na Malcie, jest stworzenie wieloplatformowej międzynarodowej dystrybucji  i rozszerzenie obecności na innych rynkach. Decyzja o przeniesieniu treści i sposobu dosyłu w chmurę jest zaskakująca, gdyż jest to pierwszy przypadek, gdy europejski kanał będzie nadawany z Indii do dystrybutorów w całej Europie i być może, na innych kontynentach. Dosył za pomocą chmury wydaje się być dobrym rozwiązaniem w przypadku kanałów niszowych, które chcą dostarczać lokalne wersje swojego sygnału do operatorów, unikając znacznych kosztów dystrybucji.

Źródło: Broadband TV News, 6.08, Horse & Country puts content in the cloud

Nowy pomysł na transmisję strumieniową

Firmy iStream Planet oraz LiveU połączyły swoje siły i zaproponowały rozwiązanie umożliwiające strumieniową transmisję wideo „na żywo” z dowolnego miejsca, bez konieczności użycia przekazu satelitarnego czy światłowodowego. Technologia zapewnia transmisję wieloekranową - na różne urządzenia takie jak: PC i Mac, tablety, smartfony, konsole do gier, telewizory hybrydowe itp. Pomysł tego rozwiązania polega na integracji „plecaka komórkowego” LiveU,  oraz oprogramowania Aventus,  firmy iStream Planet. „Plecak komórkowy” to niewielkie urządzenie mieszczące się w plecaku, umożliwiające łączenie się z Internetem za pomocą sieci telefonii komórkowej. Obsługuje różne standardy  takie jak: LTE, 4G, 3G, Wimax lub Wi-fi. Dzięki możliwości korzystania z wielu operatorów sieci komórkowej i wykorzystania ich kanałów jednocześnie, powstaje łącze internetowe o przepustowości umożliwiającej przesłanie sygnału nawet o jakości HD. Udoskonalone anteny zapewniają sygnał  w miejscach oddalonych od stacji bazowych. Z kolei Aventus umożliwi kontrolę jakości,  zabezpieczenie, oraz dostosowanie  przesłanego z „plecaka” sygnału wideo  do odbiorników telewizyjnych oraz różnych urządzeń mobilnych. Będzie to wykonywane w wirtualnej rzeczywistości opartej na „chmurze”. Zastosowaniem dla tej technologii mogą być na przykład wszelkie dodatkowe materiały wideo podczas transmisji sportowych, takie jak  wywiady, konferencje prasowe, klipy czy najciekawsze powtórki. Nowe rozwiązanie umożliwia w niektórych przypadkach wyeliminowanie drogiej, złożonej technologicznie i logistycznie tradycyjnej transmisji, np. za pomocą stacji satelitarnej.

Źródło: www.iStreamPlanet.com

 

Wybór i opracowanie:

Maria Borkowska

Mirosław Samsonowski

Aktualności

Newsletter

Powrót na górę strony
Adres Biura
Adres biura KRRiT
Siedziba i Biuro KRRiT Wydział Abonamentu RTV

Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9

01-015 Warszawa

NIP: 521 27 99 708

REGON: 010182401
fax. 22 597 31 80

 

ul. Sobieskiego 101
00-763 Warszawa

Numer infolinii: 22 597 31 01

X Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie