Wizyta delegacji gruzińskiej Telewizji Rustavi 2
27.02.2014
27 lutego br. w siedzibie KRRiT odbyło się spotkanie z przedstawicielami gruzińskiej Telewizji Rustavi 2. Głównym tematem rozmów były doświadczenia związane z zakończonym w ubiegłym roku w Polsce procesem cyfryzacji naziemnego sygnału telewizyjnego.
Ze strony KRRiT w spotkaniu uczestniczył zastępca przewodniczacego, Witold Graboś oraz dyrektorzy i pracownicy Biura.
W 2006 r. Gruzja podpisała Akta Końcowe Regionalnej Konferencji Radiokomunikacji w Genewie i tym samym przyjęła zobowiązanie wyłączenia nadawania analogowego w roku 2015.
Proces cyfryzacji jest w Gruzji w fazie początkowej. Z ramienia rządu nadzoruje go Ministerstwo Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju poprzez Radę ds. Cyfryzacji (Council for Digital Switchover), w skład którego wchodzą przedstawiciele mediów, organizacji pozarządowych oraz instytucji państwowych. Ostatnio została specjalnie powołana Agencja ds. Nadawania Cyfrowego (Digital Broadcasting Agency), która w imieniu władz państwowych będzie kierowała procesem.
Wielu kluczowych dla cyfryzacji decyzji jeszcze nie podjęto, np. nie zorganizowano kampanii informacyjnej, nie został ogłoszony przetarg na operatora lub operatorów multipleksów. Dodatkowym wyzwaniem dla nadawców ogólnokrajowych i lokalnych będzie zmiana modelu nadawania programów wymagająca nowej wiedzy i inwestycji.
Rynek mediów w Gruzji
W Gruzji wydawanych jest48 dzienników, funkcjonuje 62 nadawców telewizyjnych i 48 nadawców radiowych.
Udział w rynku mediów elektronicznych największych nadawców:
Telewizja: Rustavi 2 – 4,80%; Imedi – 4,06%; Channel 1 (nadawca publiczny) – 1,13%.
Telewizja pozostaje najbardziej popularnym medium w odbiorze wiadomości, ale rośnie udział Internetu.
Telewizja Rustavi 2zajmuje pozycję lidera na rynku reklamy oraz udziału w widowni przy dostępności na 85 proc. terytorium Gruzji.